Перейти до вмісту

Ацтлан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія для друку більше не підтримується і може мати помилки обробки. Будь ласка, оновіть свої закладки браузера, а також використовуйте натомість базову функцію друку у браузері.
Вихід ацтеків з Ацтлану

Ацтланнауатль Aztlan — країна чапель або країни білизни) — легендарне місце початкового проживання ацтеків та інших народів науа, їхня прабатьківщина. Звідси назва народу ацтеки — люди з Ацтлану.

Опис у легенді

Згідно з ацтецькими міфами Ацтлан — це острів на озері, який був значно віддалений від долини Мехіко. Тоді ацтеки звалися мехитінс. Вони жили у повній злагоді з іншими ацтецькими племенами. Правителем острова був Монтесума. Перед своєю смертю він розділив державу поміж синами. Найстарший став тлатоані декількох народів, зокрема вастеків. Молодший з синів на ім'я Монтесума став правителем народу мехитінс. Проте влада, що йому дісталася, не влаштувала Монтесуму-молодшого, й він вирішив залишити Ацтлан. Це відбулося або у 1064, або 1168 роками. З цього моменту мехитінс звуться мешики.

Роки 1064 та 1168 пов'язано з тим, що у ацтецьких літописах зазначено рік віходу з Ацтлана як 1-й рік Кременю, що саме відповідає обом рокам. Мешики залишають Ацтлан у пошуках нового раю. Його обіцяє ацтекам їх бог Уіцілопостлі. З цього моменту Ацтлан символізує райське місце.

Ця легенда є значною мірою сумішю реальних фактів та фантазією. Тут просліжуються аналогією з останнім імператором ацтеків Монтесумою II. Ацтлан — острів у лагуні або озері — відображення Теночтітлану. Перший володар мешиків має такеж саме ім'я, як і тлатоані ацтеків в середині династії Акамапічтлі, так й останній правитель Ацтецької імперії. Інша аналогія полягає у бажанні молодшого брата стати над старшим — прагненні володіти всіма людьми та народами, як останній Монтесума.

Спочатку мешики та інші ацтецькі народи вважали своєю прабатьківщиною Чикомосток («місто з сімома печерами»), можливо розташоване на північному сході від долини Мехіко. Тільки після встановлення своєї влади над Теночтітланом та долиною Мехіко з'явилася легенда щодо Ацтлана.

Розташування

Деякі вчені вказують на місто розміщення Ацтлана — район на північ від міста тули-Толлана. Інші дослідники давали інші місця: Ж. Рамірес — у високогірній долині Мексики, П. Кіркгоф вказував на Ріо-Лерме поблизу Юріріо, А. Чаверо — острів Мекскальтітан в області лагун західного узбережжя Мексики, М. Ороцко — в озері Чапала, Л. Ботуріні й Х. Банкрофт — у Нижній Каліфорнії, Ф. А. Тезозомок (нащадок Монтесуми II) — у Нью-Мексико, О. Гумбольдт та В. Прескот вважали Ацтлан на північнозаході США. Деякі вчені (І. Донелай) висували гіпотезу, що Ацтлан — це Атлантида.

Все ж таки сьогодні більшість дослідників історії ацтеків вважають «Ацтлан» міфічним місцем, символом райського острова.

Джерела

  • Michael E. Smith: The Aztecs. Blackwell, Malden 1996 / Oxford 2. Aufl. 2005. ISBN 0-631-23016-5