Авіаудар по будівлі Луганської ОДА
Авіаудар по будівлі Луганської ОДА — ракетна атака з повітря[1], що відбулася 2 червня 2014 року в Луганську під час війни на сході України. Внаслідок залпу некерованих ракет та серії вибухів, перед будівлею Луганської обласної державної адміністрації загинули 8 цивільних осіб, ще 11 осіб були госпіталізовані з пораненнями різного рівня тяжкості, зазнала пошкоджень будівля Луганської ОДА[2]. У будівлі розташовувався штаб проросійських бойовиків самопроголошеної Луганської народної республіки. Через відсутність офіційної інформації про удар виникли декілька версій атаки.
Після авіаудару почався масовий від'їзд мирних мешканців із Луганська[3][4].
Ситуація в місті
2 червня 2014 року авіація Повітряних сил України надавала вогневу підтримку прикордонникам Луганського прикордонного загону, який з 04:00 ранку зазнавав атак воєнізованих сепаратистів[5]. В обідній час підтримку прикордонного загону здійснювали літаки Су-25, які завдавали удари по об'єктах бойовиків, дії штурмовиків прикривали винищувачі Повітряних Сил ЗС України, їхній роботі заважала низька хмарність та обстріл проросійських збройних угруповань[5]. Після 15:00 по об'єктах, які були визначені спільно з прикордонниками, завдавали ударів вертольоти Мі-24 під прикриттям винищувачів МіГ-29. Від сепаратистських угруповань була зачищена лісосмуга, з якої постійно вівся обстріл об'єктів прикордонного загону з гранатометів та мінометів[6][5][7].
Перебіг подій
Зовнішні медіафайли | |
---|---|
Зображення | |
1. Сповільнені вибухи | |
2. Уламки боєприпасів з місця події // «РИА Новости» | |
Відеофайли | |
1. Аналіз вибуху в Луганську (сповільнена зйомка). 2 червня 2014 | |
2. Авіаудар Су-25. Луганськ, 2 червня 2014. |
2 червня 2014 року близько 15:00 перед будівлею Луганської ОДА сталася серія вибухів. Камерою відеоспостереження на будівлі, що знімала Парк перемоги, було зафіксовано вибухи у сквері і на дорозі безпосредньо перед будівлею ОДА, після яких піднялись густі білі стовпи диму[8][9][10]. У місці вибуху на четвертому поверсі будівлі ОДА зайнялася пожежа[11]. Після вибухів до будівлі ОДА прибули пожежна машина і декілька карет швидкої[12].
Того ж дня на сервіс YouTube було завантажено відео, на якому ударний літак Су-25 в районі Луганської ОДА здійснює ракетний залп[13].
3 червня прес-служба ГУ МВС в Луганській області повідомила, що 2 червня о 18:25 у парку були виявлені два частково не розірваних боєприпаси, схожих на некеровані ракети С-5. Боєприпаси були обкладені мішками з піском, а їх ліквідація була запланована на 3 червня[14][15].
Жертви
За повідомленням відділу зв'язків із громадськістю ГУ МВС України в Луганській області імена більшості загиблих встановлені, всі вони є мешканцями Луганська[16]:
- Кукуруза І. О. 1967 р.н.
- Косюк В. А. 1971 р.н.
- Черкес Г. А. 1967 р.н.
- Полежаєв С. М. 1964 р.н.
- Архипова Н. В. 1969 р.н.
- Гизай О. А. 1964 р.н.
- Долженко Н. А. 1955 р.н.
- невстановлена жінка (вік 35-40 років).
Первинні версії інциденту
Офіційне розслідування інциденту не проводилося, що спричинило виникнення декількох версій інциденту. Неофіційні розслідування проводилися журналістами та блогерами.
- Проросійські сепаратисти заявили, що по будівлі ОДА був нанесений авіаційний удар з українського військового літака[17].
- 2 червня, у день інциденту, МЗС Росії поширило заяву, у якій звинуватило «київську владу» в «злочині проти власного народу»[18].
- 3 червня в доповіді спостережної місії ОБСЄ причиною вибухів було названо обстріл окупованої будівлі некерованими ракетами, запущеними з літака[7][10].
- Постійний представник США при ОБСЄ Даніель Байєр висловив сумнів щодо кваліфікації спостерігачів ОБСЄ робити такі оцінки[19].
- За озвученою 3 червня версією Генеральної Прокуратури України, бойовики стріляли з ПЗРК в український літак, що пролітав над містом, але ракета захопила як ціль теплообмінник працюючого кондиціонера на будівлі ОДА[20].
- За заявою прес-офіцера АТО Олексія Дмитрашківського, вибух стався всередині будівлі через «невміле поводження зі стрілецькою зброєю та вибуховими речовинами», а «обстрілу будівлі зовні, тим більше — з літака, не відбувалося»[21].
- 4 червня офіцер прес-служби АТО Владислав Селезньов повідомив, що українська авіація не виконувала завдань, пов'язаних з обстрілом Луганської ОДА. Він наголосив, що цілями були два блокпости бойовиків, і вони були знищені[22].
Розслідування інциденту
Розслідування від журналістів
Згідно обстеження місця подій журналістами CNN Діаною Магней і Тімом Лістером було визначено, що атака була вчинена з повітря — крони дерев були розщеплені, а з парку до стін будівлі ОДА пролягала серія з близько дюжини невеликих кратерів.[1]
3 червня о 17:11 Анна Нємцова, корреспондент видань Newsweek і The Daily Beast, опублікувала фото елементів ураження від боєприпасів, що були зібрані на місці події[23]. Наступного дня вона повідомила, що нарахувала 21 кратер від вибухів[24]. Елементи ураження (осколки від боєприпасів) опублікувало і російське видання «РИА Новости»[25].
Розслідування від блогерів
- В ніч з 2 на 3 червня 2014 року на сайті Stop Fake з'явилася аналітична стаття, у якій автори доводили неправдоподібність версій про ПЗРК і про вибух всередині будівлі[26].
- У найближчі після події дні незалежний дослідник DajeyPetros, автор блогу Putin@War, виклав серію аналітичних матеріалів з приводу вибухів. У першому з них він підтримав висновки команди StopFake, спростовуючи версію, що причиною вибухів могла стати випущена із землі ракета ПЗРК або РПГ.[27] У наступному проаналізував доступні матеріали, вивчаючи численні кратери і пошкодження на кронах дерев.[28] У третьому своєму розслідуванні, оприлюдненому 3 червня 2014 року, дослідник встановив місце зйомки відео, що з'явилося 2 червня і фіксує Су-25 який завдає ракетного удару. Місцем зйомки відео виявилося місто Луганськ, вулиця Коцюбинського неподалік перетину з вулицею Демьохіна.[29] Автор дійшов висновку, що напрям ракетного удару, що відзнятий на відео, міг бути тим ударом, що спричинив вибухи перед будівлею Луганського ОДА у парку.[29]
- У липні 2014 року користувач LiveJournal ds-mok провів свій аналіз матеріалів. У ньому він підтвердив висновки DajeyPetros щодо точки зйомки відео, яке фільмує момент ракетного удару Су-25, — точкою зйомки є вулиця Коцюбинського неподалік перехрестя з Демьохіна, що у 430 метрах по прямій до сквера перед будівлею Луганської ОДА.[30] Користувач аналізує час між моментом запуску ракет на відео і звуком розривів від вибухів, приходячи до висновку що із врахуванням швидкості ракет, ті пройшли близько 1800 метрів. Він також аналізує час, за який Су-25 проходить від точки, де літак випустив ракети, до найближчої точки від автора зйомки — де літак стоїть перпендикулярно до нього боком, — приходячи до висновку що із урахуванням крейсерської швидкості Су-25, той теж пройшов близько 1800 метрів курсом, приблизно паралельним вулиці Коцюбинського з якої велася зйомка.[30] Автор приходить до висновку, що політ літака із запуском ракет і характер вибухів у парку під ОДА пов'язані і відповідають авіаудару некерованими ракетами.[30]
Пов'язані події
2 червня 2014 року сепаратисти також заявляли, що в Станиці Луганській українська авіація підірвала міст, біля якого знаходився їхній блок-пост[31].
З початку російської збройної агресії на сході України по травень 2014 включно в результаті обстрілів проросійськими сепаратистами літаків та гелікоптерів Повітряні Сили ЗС України втратили 5 гелікоптерів (2 — Мі-8, 3 — Мі-24), загинули 17 українських військових. Обстріл здійснювався, у тому числі, з житлових будівель.
У січні 2015 року радник міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко в прямому ефірі ток-шоу «Свобода слова» згадав випадок ненавмисного обстрілу у неназваному ним місті влітку 2014 року, який «мав негативні наслідки»[32].
У грудні 2016 перший ватажок ЛНР Валерій Болотов визнав, що влітку 2014 року бойовики ЛНР обстрілювали Луганськ з метою посіяти паніку в місті[33].
Примітки
- ↑ а б Air attack on pro-Russian separatists in Luhansk kills 8, stuns residents [Архівовано 1 травня 2021 у Wayback Machine.] (англ.)
- ↑ Через вибух у Луганській ОДА загинули 8 осіб - МВС. Українська правда. Архів оригіналу за 2 липня 2017. Процитовано 1 червня 2017.
- ↑ Добров, Алексей (03.06.2015). Первая годовщина великого исхода из Луганска. Реальная газета (рос.). Архів оригіналу за 16 листопада 2018. Процитовано 16 листопада 2018.
- ↑ Бутченко, М., Вихров, М. (12 апреля 2016). Феномен «народных республик» Донбасса. Carnegie Moscow Center (рос.). Архів оригіналу за 16 листопада 2018. Процитовано 16 листопада 2018.
- ↑ а б в Армійська авіація та авіація Повітряних Сил ЗС України надали повітряну підтримку товаришам по зброї — луганським прикордонникам. Архів оригіналу за 7 червня 2014. Процитовано 6 січня 2017.
- ↑ АТО в Луганську: стійкість прикордонників і вибух в ОДА. Архів оригіналу за 7 січня 2017. Процитовано 6 січня 2017.
- ↑ а б Останні новини від Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні — на основі інформації, що надійшла станом на 2 червня 2014 р., 18:00 (за київським часом). Архів оригіналу за 5 червня 2017. Процитовано 7 січня 2017.
- ↑ Відео з вебкамери біля облдержадміністрації в Луганську в момент вибуху» Гомін в Україні. ua.gomin.in.ua (ru-UA) . Процитовано 1 червня 2017.[недоступне посилання з червня 2019]
- ↑ З'явилось відео обстрілу Луганської ОДА. Архів оригіналу за 7 січня 2017. Процитовано 6 січня 2017.
- ↑ а б ОБСЄ: Вибухи в Луганській ОДА сталися через ракети, запущені з літака. Українська правда. Архів оригіналу за 7 січня 2017. Процитовано 1 червня 2017.
- ↑ В здании Луганской ОГА вследвие взрыва произошел пожар. photo.ukrinform.ua. Процитовано 1 червня 2017.
{{cite web}}
: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання) - ↑ В здании Луганской ОГА произошел взрыв и начался пожар – террористы стреляли по самолету, а попали в кондиционер. NEWS.PN (рос.). Процитовано 1 червня 2017.
- ↑ Федор Михайлович (2 червня 2014), Луганск обстрел истребителем обладминистрации, архів оригіналу за 2 червня 2017, процитовано 1 червня 2017
- ↑ В парке напротив Луганской ОГА нашли две ракеты С-5. www.segodnya.ua (рос.). Архів оригіналу за 27 лютого 2022. Процитовано 1 червня 2017.
- ↑ Татьяна Погукай. www.facebook.com (укр.). Процитовано 1 червня 2017.
- ↑ МВС: Через вибух у Луганській ОДА, спричинений бойовиками, загинули вісім осіб. Архів оригіналу за 7 січня 2017. Процитовано 7 січня 2017.
- ↑ Air attack on pro-Russian separatists in Luhansk kills 8, stuns residents [Архівовано 1 травня 2021 у Wayback Machine.] (англ.)
- ↑ Заявление МИД России в связи с авианападением на Луганск [Архівовано 7 січня 2017 у Wayback Machine.] (рос.)
- ↑ Расследование CNN: здание ОГА в Луганске обстреляли с воздуха. РФ требует наказать виновных [Архівовано 29 червня 2017 у Wayback Machine.] (рос.)
- ↑ ГПУ: Причина вибуху в Луганській ОДА став постріл із ПЗРК. Архів оригіналу за 8 серпня 2014. Процитовано 6 січня 2017.
- ↑ Спикер АТО: Луганскую ОГА взорвали изнутри. Архів оригіналу за 6 червня 2014. Процитовано 6 січня 2017.
- ↑ Українська авіація не виконувала бойових завдань з обстрілу Луганської ОДА — прес-офіцер. Архів оригіналу за 7 січня 2017. Процитовано 7 січня 2017.
- ↑ Despite Denials, All Evidence For Deadly Explosion Points To Kyiv. RadioFreeEurope/RadioLiberty. Архів оригіналу за 10 лютого 2017. Процитовано 1 червня 2017.
- ↑ Nemtsova, Anna (30 січня 2017). The Sky Explodes Over Luhansk, and Kiev Blames the Separatists. The Daily Beast. Процитовано 1 червня 2017.
- ↑ Бои в Луганске - фото 6 из 23. Interfax.ru (ru-RU) . Архів оригіналу за 6 червня 2017. Процитовано 1 червня 2017.
- ↑ Анализ событий в Луганске. Архів оригіналу за 7 січня 2017. Процитовано 6 січня 2017.
- ↑ FAKE: Staged attack with RPG from tree in park in center of Lugansk?. ukraineatwar.blogspot.nl. Архів оригіналу за 12 червня 2017. Процитовано 1 червня 2017.
- ↑ Multiple impact craters in Lugansk park show that it was caused by multiple explosions?. ukraineatwar.blogspot.nl. Архів оригіналу за 13 січня 2018. Процитовано 1 червня 2017.
- ↑ а б A second more detailed look into the flight path of the jet in Lugansk. ukraineatwar.blogspot.nl. Архів оригіналу за 3 січня 2018. Процитовано 1 червня 2017.
- ↑ а б в ds_mok (23 липня 2014). 2 июня 2014 года, Луганск. Разбор происшествия. ds_mok. Архів оригіналу за 22 травня 2017. Процитовано 1 червня 2017.
- ↑ В Станице Луганской украинские военные авиаударовм взорвали мост. ОстроВ (рос.). Архів оригіналу за 8 червня 2021. Процитовано 21 листопада 2019.
- ↑ Свобода слова 19.01.2015 (з 1:45:00). Архів оригіналу за 2 квітня 2016. Процитовано 6 січня 2017.
- ↑ Болотов визнав, що влітку 2014 року бойовики «ЛНР» обстрілювали Луганськ. Архів оригіналу за 11 грудня 2016. Процитовано 6 січня 2017.
Джерела
- Тарас Білоус. Авіаудар по будівлі Луганської ОДА: п’ять років невизнання [Архівовано 31 травня 2019 у Wayback Machine.] // Спільне. — 31 травня 2019.
Посилання
- Луганську ОДА підірвали бойовики — генерал ВСУ [Архівовано 24 вересня 2015 у Wayback Machine.]
- Кто стрелял по Луганской ОГА? Версии интернет-пользователей [Архівовано 1 лютого 2017 у Wayback Machine.](рос.)