Перейти до вмісту

Каротин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Рослини забарвлені завдяки каротину

Каротин (лат. carota —морква) — C40H56, жиророзчинний помаранчево-жовтий пігмент з групи каротиноїдів, попередник вітаміну А.

Загальні відомості

Синтезується рослинами, особливо багато його у листях при переході рослин до цвітіння. Багаті на каротин корені моркви (в деяких сортах 31 мг%). звідси його назва, крім того з них він був вперше виділений. Також багато каротину містять такі плоди, як шипшина, обліпиха, смородина, горобина. Як попередник вітаміну А каротин грає важливу роль у організмі тварин. Він поліпшує плодючість тварин, ріст та розвиток молодих особин, захищає від ксерофтальмії. Роль каротину у організмі рослин досліджена не повністю. Судячи за все він приймає участь у процесах фотосинтезу,дихання та росту рослин. Каротин здатний легко утворювати перекиси, в яких молекула кисню приєднується по місцю подвійного звязку, а потім може приймати участь у окисленні різноманітних сполук.

Найбільш поширені у природі два стереоізомери — α- та β-каротин.

α-каротин
β-каротин

Значення для людини

З декількох ізомерів каротину для людини має найбільше значення β-каротин, в організмі він є самим активним. Його значення полягає в тому, що він є попередником вітаміну А, також науково доведені його властивості як антиоксиданта. Якщо людиною споживається велика кількість каротину, частина його утворює необхідну кількість вітаміну А, частина що залишилась, діє у клітинах як антиоксидант, на рівні клітинних мембран він нейтралізує дію вільних радикалів, що утворюються у організмі, та можуть призвести до виникнення злоякісних пухлин. Вітамін А забезпечує нормальний фізіологічний стан шкіри, також він стимулює утворення слизу епітеліальними клітинами слизових оболонок (органи дихання, кишечник, сечовивідні канали). Крім того він грає важливу роль у функціонуванні органів зору (є компонентом світлочутливого білку сітківки ока).

Ознаки недостатності

  • Ураження шкіри (сухість, гнійні висипання, злущування)
  • Підвищення ризику ураження респіраторними захворюваннями
  • Втрата зору у сутінках
  • Сухість рогової оболонки ока
  • Поганий ріст кісток у дітей, біль у суглобах
  • Ураження зубної емалі
  • Втрата ваги
  • Уповільнення статевого дозрівання у дітей, статеві дисфункції у дорослих

Література

Большая советская энциклопедия : в 30 т. / главн. ред. А. М. Прохоров. — 3-е изд. — М. : «Советская энциклопедия», 1969—1978. (рос.)

Посилання

http://www.mfeya.ru/rus/dieta/vitamin/betacarotin/