Перейти до вмісту

Персик: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Немає опису редагування
Немає опису редагування
Рядок 29: Рядок 29:
}}
}}


'''Пе́рсик'''(''Prunus persica''), '''бро́слива'''<ref>[http://r2u.org.ua/s?w=персик*&scope=rusb&dicts=all Брусквина/брослива в російсько-українських словниках]</ref>, '''брускви́на́''', '''броскви́на́'''<ref>У словнику Грінченка надається перевага написанню через «у».</ref> &nbsp; (від {{lang-pl|brzoskwinia}}, {{lang-hr|breskva}}) — [[багаторічні рослини|багаторічна рослина]] родини [[Розові|Розових]], споріднена із [[Мигдаль|мигдалем]]. Вельми популярна і поширена плодова культура, яка також використовується як олійна, лікарська і декоративна.
'''Пе́рсик'''(''Prunus persica''), '''бро́слива'''<ref>[http://r2u.org.ua/s?w=персик*&scope=rusb&dicts=all Брусквина/брослива в російсько-українських словниках]</ref>, '''брускви́на́''', '''броскви́на́'''<ref>У словнику Грінченка надається перевага написанню через «у».</ref> &nbsp; (від {{lang-pl|brzoskwinia}}, {{lang-hr|breskva}}, {{lang-cs|broskvoň}}) — [[багаторічні рослини|багаторічна рослина]] родини [[Розові|Розових]], споріднена із [[Мигдаль|мигдалем]]. Вельми популярна і поширена плодова культура, яка також використовується як олійна, лікарська і декоративна.


Назва ''persica'' в багатьох європейських мовах походить від [[Персія|Персії]], звідки фрукт завозився до Європи. Сучасна ботанічна наука, однак, наполягає на [[китай]]ському походженні&nbsp;— (поблизу Пекіна) виявлено вид [[:species:Prunus Davidiana|''Prunus Davidiana'' Franchet]], який може вважатись прародичем даної культури. Персик вже давно зустрічався у здичавілому стані у північно-західній [[Індія|Індії]]. У Персії й [[Середземномор'я|середземноморському]] регіоні він з'явився завдяки торгівлі [[Великий шовковий шлях|Шовковим шляхом]] ще у дохристиянські часи.
Назва ''persica'' в багатьох європейських мовах походить від [[Персія|Персії]], звідки фрукт завозився до Європи. Сучасна ботанічна наука, однак, наполягає на [[китай]]ському походженні&nbsp;— (поблизу Пекіна) виявлено вид [[:species:Prunus Davidiana|''Prunus Davidiana'' Franchet]], який може вважатись прародичем даної культури. Персик вже давно зустрічався у здичавілому стані у північно-західній [[Індія|Індії]]. У Персії й [[Середземномор'я|середземноморському]] регіоні він з'явився завдяки торгівлі [[Великий шовковий шлях|Шовковим шляхом]] ще у дохристиянські часи.

Версія за 02:33, 18 липня 2016

Персик

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти
Підклас: Розиди (Rosids)
Порядок: Розоцвіті (Rosales)
Родина: Розові (Rosaceae)
Підродина: Мигдалеві (Amygdaloideae)
Рід: Слива (Prunus)
Підрід: Мигдаль (Amygdalus)
Вид: Персик
Prunus persica
(L.) Batsch, 1801
Синоніми
Amygdalus persica L.
Persica vulgaris Mill.
Persica platycarpa Decne.
Посилання
Вікісховище: Prunus persica
Віківиди: Prunus persica
EOL: 631649
IPNI: 1212858-2
ITIS: 24765
NCBI: 3760
The Plant List: rjp-376

Пе́рсик(Prunus persica), бро́слива[1], брускви́на́, броскви́на́[2]   (від пол. brzoskwinia, хорв. breskva, чеськ. broskvoň) — багаторічна рослина родини Розових, споріднена із мигдалем. Вельми популярна і поширена плодова культура, яка також використовується як олійна, лікарська і декоративна.

Назва persica в багатьох європейських мовах походить від Персії, звідки фрукт завозився до Європи. Сучасна ботанічна наука, однак, наполягає на китайському походженні — (поблизу Пекіна) виявлено вид Prunus Davidiana Franchet, який може вважатись прародичем даної культури. Персик вже давно зустрічався у здичавілому стані у північно-західній Індії. У Персії й середземноморському регіоні він з'явився завдяки торгівлі Шовковим шляхом ще у дохристиянські часи.

Опис

Квіти більшості сортів мають такий вигляд
Декоративний різновид duplex з повними квітками
Цвітіння персика починається до появи листків
Білоквіткова форма

Персик — листопадне дерево заввишки 5-10 м. Листя ланцетне, із зубчастим краєм, 7-15 см завдовжки і 2-3 см завширшки. Квітки двостатеві, актиноморфні, запашні, завширшки 2,5-3 см, розташовані поодинці або попарно. Оцвітина п'ятичленна, пелюстки яскраво-рожеві, рідше — блідо-рожеві, червоні, білі.

Плід — куляста кістянка з добре помітною борозенкою на одному боці та єдиною великою насіниною (кісточкою). Шкуринка плоду оксамитова і матова від короткого опушення, у культурних сортів (так званих нектаринів) може бути гладкою і лискучою. Її колір, як правило, неоднорідний і сильно міниться в залежності від сорту — від зеленого з темно-червоним до жовто-помаранчевого або суцільно червоного. М'якуш ніжний, соковитий, солодкий, з приємним запахом, помаранчевий або зеленкуватий. Кісточка персиків коричнево-червона, вкрита глибокими звивистими борозенками, що відрізняє персик від слив та абрикос, кісточка яких відносно гладенька й легко відокремлюється від м'якуша.

Найвеликоплідніша порода з кісточкових[3]. У багатьох сортів плоди бувають масою в середньому 150–200 г, відзначаються ароматом, приємним освіжаючим смаком і високими дієтичними властивостями. Велике розмаїття сортів дозволяє продовжити споживання плодів у свіжому вигляді до 3-4 місяців. Персики мають опушені плоди і з кісточкою, що легко відділяється, і з невіддільною від м'якоті кісточкою.[3]

Хімічний склад

У м'якоті плодів персиків присутні:

Цукру в них міститься 9-11%, кислот 0,5-1%, від 0,6 до 1,2% пектинових речовин, близько 0,5% різних мінеральних солей солей, трохи дубильних, азотистих і інших речовин, вітаміни В1, С і каротин (провітамін А).[4]

У кісточках є гірке мигдалеве масло і амігдалін. З оброблених персиків кісточки виділяють.

Поширення та екологія

Поширені в Китаї, Японії та сусідніх азійських країнах. У Європі та Північній Америці поширені менше. Північна Америка експортує у великих кількостях консерви з плодів. З кісточок готується лікер.

Це досить теплолюбне і світлолюбне дерево, вразливе перед сильними зимовими морозами, які ушкоджують плодові бруньки. Персик належить до самозапильних рослин, вирізняється скороплідністю і високою врожайністю. При посіві насіння виростають рослини, близькі до вихідних материнських.[3] В культурі персикові дерева часто уражуються хворобами і шкідниками, як от серпокрилою персиковою міллю, східною плодожеркою і червчиком Комстока.

Застосування

Персик Мельба з морозивом
Декоративна форма atropurpurea-plena з темночервоними повними квітами

Персик належить до популярних фруктів. Його плоди вживають головним чином у свіжому вигляді, але частково використовують і для приготування консервів, варення, джемів, прохолоджувальних напоїв (соків, компотів тощо), вишуканих десертів, як от персик Мельба. Відповідно, розрізняють сорти десертні та консервні. Останні мають більш щільний м'якуш плодів.

На теренах Україні персик районований у Криму, Закарпатті, Наддністрянщині, у степовій зоні і південних районах Лісостепу. З районованих найпоширеніші такі сорти: ранні — 'Мейфлавер', 'Дніпровський', 'Амсден', 'Пухнастий ранній', 'Київський ранній', 'Соковитий'; середнього строку дозрівання — 'Червонощокий', 'Золотий ювілей'; середньопізній — 'Турист'. Найбільш зимостійкий з них 'Київський ранній'.[3]

Найцінніші з поширених сортів брусквини є 'Серпневий Кащенка', 'Амслен', 'Ельберта'.[4]

Вирощування персика з кісточки

Плоди класичного (оксамитового) персика
Голі плоди нектарина
Пласкі плоди різновиду compressa
Плоди персика на тарілці

Персик можна виростити з кісточки. При цьому потрібно підбирати найбільш зимостійкі сорти. Кісточку слід брати зі стиглого соковитого, але не зіпсованого плоду, найкраще — з кореневласного дерева. Його врожайність буде вищою, ніж у щепленого. Також, з прищепленого може вирости пустоцвіт.

Після того, як визначитеся з посівним матеріалом, можете приступати до посадки. Краще висаджувати кілька кісточок. Так ви збільшите шанси отримання життєздатних сходів. За тиждень до посадки замочіть кісточки у воді, яку треба змінювати щоденно. Потім їх потрібно просушити й обережно надколоти молотком так, щоб зародок не ушкодився.

Висаджувати кісточку найкраще восени у відкритий ґрунт, який потрібно перед цим добре угноїти. Глибина висадки не повинна перевищувати 8 см. Не висаджуйте персик близько до дорослих дерев. Відстань повинна бути 3,5 — 4 метри. Висаджувати кісточку навесні або влітку не рекомендується, бо саджанці, що утворилися з пагонів, можуть не витримати зиму. Висадка перед зимою також хороша тим, що кісточки перенесуть стратифікацію (витримування) і до весни залишаться тільки життєздатні.

Кісточка спочатку утворює корінець, а стебло формується пізніше. Навесні зійдуть проростки і їх потрібно дуже інтенсивно поливати. Бажано удобрювати перегноєм і кропити спеціальними засобами, оскільки молоді персики схильні до хвороб.

Влітку саджанець зросте приблизно до 1,5 м і на ньому з'являться бічні гілочки.

Формування крони майбутнього дерева необхідно проводити, коли стовбур досягне висоти 70 сантиметрів і почнуть з'являтися бічні пагони. Однак основну обрізку краще проводити наступної весни. При цьому, залишаються міцні гілки, а хворі і підмерзлі — видаляються.

Також навесні можна буде пересадити дерево на постійне місце. Але не забувайте утеплювати на зимовий період.

Якщо вирощувати персик з саджанця, дерево може почати плодоносити вже на наступний рік; з кісточки тільки на третій. Урожай у нашому кліматі можна отримувати протягом 10-12 років.

Де купити саджанці персика [джерело?]

В Україні персик вирощувався у всіх садівничих зонах, крім Полісся. Промислове виробництво припадало на Крим, південний степ, Придністров'я та Закарпаття. На жаль, до початку нинішнього століття площі насаджень персика значно скоротилися. В той же час у приватному садівництві він як і раніше залишається популярною культурою.

На сайтах різноманітних садових центрів можна побачити фото персика та прочитати про його смак, адаптованість до певного клімату, час цвітіння тощо.

Найкраще купувати саджанці персика районованих сортів. Це дає найбільшу гарантію приживлюваності і нормального плодоношення. В Україні є чимало садових центрів та інтернет-магазинів. Серед них можна виокремити «Тетянин сад», «Greensad», «Світязь», «Світ рослин», «Landscapе».

Дуже часто садівники хочуть купити саджанці нектарина. Всупереч поширеній думці про те, що це гібрид сливи і персика, нектарин не є результатом роботи селекціонерів. Це самобутній і досить древній плід. Серед садівників-аматорів нектарини дуже популярні, тому що вони достигають раніше від інших кісточкових.

Цікавий факт

У Китаї вважається, що коли жінка пригощає чоловіка персиком, то це може розцінюватись як пропозиція сексу.

Примітки

  1. Брусквина/брослива в російсько-українських словниках
  2. У словнику Грінченка надається перевага написанню через «у».
  3. а б в г Советы по ведению приусадебного хозяйства / Ф. Я. Попович, Б. К. Гапоненко, Н. М. Коваль и др.; Под ред. Ф. Я. Поповича.  — Киев: Урожай, 1985.  — с.664, ил.
  4. а б Українські страви (Третє видання) — Київ: Державне видавництво технічної літератури УРСР, 1960

Посилання