Перейти до вмісту

Бгання короваю: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
мНемає опису редагування
Рядок 12: Рядок 12:
:Ой знаю я ж знаю,
:Ой знаю я ж знаю,
:що в тім короваю:
:що в тім короваю:
:пшениченька з- під гаю,
:пшениченька з-під гаю,
:водиченька з Дунаю,
:водиченька з Дунаю,
:яйця з-під Каменця,
:яйця з-під Каменця,

Версія за 01:18, 11 березня 2016

Бгання короваю — один із найпоширеніших весільних обрядів, який символізував освячення громадою новоствореної родини. Українці пекли багато видів весільного хліба: коровай, дивень, теремок, гільце, лежень, полюбовники, шишки, гуски, калачики, кожен з яких виконував специфічну обрядову функцію.

Головним весільним хлібом був коровай, який виготовлявся з дотриманням певного сценарію. Бгали його у п'ятницю або суботу в домі молодої (у східних районах), у родичів (Поділля та Волинь) або ж в обох молодих. Нерідко у цьому ритуалі брали участь родичі з обох боків, символізуючи поріднення сімей.

Бгали коровай спеціально запрошені заміжні жінки, які приносили з собою борошно, яйця та сало. Весь процес Б. к. обставлявся ритуальними та магічними діями. Вважалося доброю ознакою, коли коровайниць була непарна кількість (найкраще сім). В деяких районах запрошували парне число жінок: щоб молоді увесь вік прожили в парі. При цьому коровайниці повинні були перебувати у першому шлюбі і жити в злагоді.

Спільність дій під час бгання короваю мала символізувати єдність майбутньої сім'ї. Для цього коровайниць зв'язували рушником і вони мусили все робити разом: місити тісто, виліплювати оздобу, обмивати руки. Існувало повір'я, що вдало спечений коровай принесе молодим щастя, тріснутий віщує розлучення, а покручений — злу долю. Тому коровайниці "улещували" коровай приказками та піснями.

Кожен із весільних хлібів мав своє призначення: з паляницею йшли свататися, з шишками та колачем запрошували на весілля, голубки та гуски дарували коровайницям. Коровай був окрасою весільного столу як символ достатку й щастя, а наприкінці весілля його розподіляли між усіма присутніми.

Ой знаю я ж знаю,
що в тім короваю:
пшениченька з-під гаю,
водиченька з Дунаю,
яйця з-під Каменця,
сольця з Краковця,
шафран, перець з Ґданська,
вся приправа Панська,
а сватеньки тутейші,
але обі молодії

— Народна пісня, що виконувалась під час приготування короваю

Література

  • Lozynskyj, Josyp,: «Ruskoje wesile»
  • Є. Рудницький: «Етнічна історія народів Європи»

Посилання