Тугоплавкі метали
Тугопла́вкі мета́ли — одна з груп металів, чия температура плавлення вища за температуру плавлення заліза (1539 °C).
До тугоплавких металів відносять титан, цирконій, гафній, ванадій, ніобій, тантал, хром, молібден, вольфрам, реній. Всі ці елементи (окрім хрому) відносяться до рідкісних металів, а реній — до розсіяних рідкісних металів. Високою температурою плавлення відзначаються також метали платинової групи та торій, але вони за технічною класифікацією не стосуються тугоплавких металів.
Велике значення тугоплавких металів, сплавів та елементів, пов'язано з їх винятково сприятливими властивостями та сукупностями ознак, притаманних для окремих тугоплавких металів.
Одна з найважливіших галузей застосування більшості тугоплавких металів — використання їх у вигляді сплавів у якості жаростійких матеріалів, насамперед в літакобудуванні, ракетній та космічній техніці, атомній енергетиці, високотемпературній техніці. Деталі зі сплавів тугоплавких металів водночас, зазвичай закривають жаростійкими покриттями (наприклад, ніобій окиснюється за температури вище 400 °C, тож для таких застосувань необхідне його захисне покриття, щоби запобігти крихкості сплаву)[1]. Тугоплавкі метали та їх сплави використовуються як конструкційні матеріали у машинобудуванні, суднобудуванні, електронній, електротехнічній, хімічній, атомній промисловості та в інших галузях техніки. Широке застосування мають оксиди і багато інших хімічних з'єднань тугоплавких металів.[2]
Посилання
ред.- Тугоплавкі матеріали // Термінологічний словник-довідник з будівництва та архітектури / Р. А. Шмиг, В. М. Боярчук, І. М. Добрянський, В. М. Барабаш ; за заг. ред. Р. А. Шмига. — Львів, 2010. — С. 197. — ISBN 978-966-7407-83-4.
- http://vseslova.com.ua/word/Тугоплавкі_метали-109566u [Архівовано 7 листопада 2019 у Wayback Machine.]
- ↑ Rudman, Peter S. (17 грудня 1965). HIGH-TEMPERATURE PROPERTIES AND ALLOYING BEHAVIOR OF THE REFRACTORY PLATINUM-GROUP METALS. Процитовано 6 червня 2023.
- ↑ МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ НАЦІОНАЛЬНА МЕТАЛУРГІЙНА АКАДЕМІЯ УКРАЇНИ, В.З. КУЦОВА, О.А. НОСКО, М.А. КОВЗЕЛЬ (м. Дніпро, 2007). СПЕЦІАЛЬНІ СПЛАВИ, РІДКОЗЕМЕЛЬНІ ТА БЛАГОРОДНІ МЕТАЛИ (PDF).
Джерела
ред.Це незавершена стаття про матеріал. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |