Стародавні кити
Час існування: еоцен — олігоцен,
54–23 млн р. т.
Rodhocetus
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Надряд: Cetartiodactyla
Ряд: Китоподібні (Cetacea)
Підряд: Стародавні кити (Archaeoceti)
Flower, 1883
Родини
Посилання
Вікісховище: Archaeoceti
Віківиди: Archaeoceti
Fossilworks: 42933

Стародавні кити (Archaeoceti) — вимерлий підряд примітивних китоподібних ссавців. Найдавніші представники групи, наприклад пакіцет, ще мали кінцівки, за допомогою яких вони пересувались по суші.

Походження

ред.

На підставі характеристик зубної системи, вважалося, що стародавні кити утворилася від мезонихій (Mesonychia) — вимерлого ряду копитних м'ясоїдних ссавців. Однак, недавні дослідження, засновані на молекулярних даних, а не зубній морфології показали, що ранні китів, ймовірно, походять від парнокопитних (можливо, мають загального предка із родиною Бегемотові). Предок археоцет, ймовірно, відхилився від парнокопитних у кінці крейдяного періоду або на початку палеоцену.

Найдавнішим відомим представником групи є пакіцет. Його скам'янілості знайдені у Пакистані та датуються раннім еоценом (56—49 млн років тому). Останній представник групи — базилозавр вимер 25 млн років тому.

Опис

ред.
 
Pakicetus

Пакіцет (пакіцетус, «пакистанський кит») мав добре розвинені кінцівки, призначені для пересування на суші та довгий хвіст. Зовнішнім виглядом та розміром нагадував вовка. На близькість до китів вказує S-подібна кістка у внутрішньому вусі, яка є тільки у китів. Тварина жила у мілких прісних водоймах або болотах. Будова зубної системи вказує на рибну дієту пакіцета.

 
Ambulocetus

Пізніший представник — амбулоцет, що жив 53 млн років тому, більше нагадував крокодила. У нього були великі ноги і сильний хвіст, голова з довгою мордою та міцними зубами. Задні кінцівки були коротшими за передні. Пальці закінчувались копитами. Амбулоцет жив у прибережних водах, плавав за допомогою задніх кінцівок, як це роблять сучасні видри. Він ще не втратив здатності до пересування по суші, але рухи його були незграбними, як у сучасних тюленів.

Ремінгтоноцети мали короткі кінцівки та довгий сильний хвіст. Крихітні очі вказують на поганий зір. Великі вуха вказують, що в них, можливо, був хороший слух. Ремінгтоноцети можливо жили у прісних каламутних водоймах Південної Азії. Вони мали довгу морду, довгу шию та ноги, що були здатні утримувати вагу тварини на землі.

Протоцетові жили 47—41 млн років тому. Вони мали дрібні задні кінцівки та сильний хвіст. Це були хороші плавці, що населяли теплі та мілкі моря. У деяких видів задні кінцівки не були з'єднані із хребтом, що вказує на те, що вони були вже не здатні пересуватися на суші. Зубний апарат нагадує такий у сучасних зубатих китів. Це були активні хижаки, що живились рибою.

Останні представники групи — базилозаврові, вже були справжніми володарями моря. Вони нагадували сучасних китів, проте мали редуковані задні кінцівки. Передні вже перетворились на ласти. Ці тварини, ще не користувались ехолокацією.

Таксономія

ред.

Систематика

ред.
Китоподібні (Cetacea)
Стародавні кити (Archaeoceti)
Pakicetidae
Pakicetus — Пакіцет
Nalacetus
Ichthyolestes
Ambulocetidae
Ambulocetus — Амбулоцет
Gandakasia
Himalayacetus
Remingtonocetidae
Andrewsiphius
Attockicetus
Dalanistes
Kutchicetus
Remingtonocetus
Protocetidae
Georgiacetinae
Babiacetus
Carolinacetus
Eocetus — Еоцет
Georgiacetus
Natchitochia
Pappocetus
Makaracetinae
Makaracetus — Макарацет
Protocetinae
Aegyptocetus — Єгиптоцет
Artiocetus
Crenatocetus
Gaviacetus
Indocetus — Індоцет
Maiacetus — Маяцет
Protocetus — Протоцет
Qaisracetus
Rodhocetus — Родоцет
Takracetus
Togocetus
Basilosauridae
Basilotritus
Basilosaurus — Базилозавр
Basiloterus
Ancalecetus
Chrysocetus
Cynthiacetus
Dorudon — Дорудон
Masracetus
Ocucajea
Saghacetus
Stromerius
Supayacetus
Zygorhiza
Kekenodontidae
Kekenodon
Phococetus

Філогенія

ред.
Cetartiodactyla
Artiodactyla

 

Cetacea

Pakicetidae  

Ambulocetidae  

Remingtonocetidae  

Protocetidae  

Basilosauridae  

Dorudontinae  

Odontoceti  

Mysticeti  


Часова лінія родів

ред.
 
Часова лінія родів древніх китів


Посилання

ред.