Превалітана

історична римська провінція на території сучасної Албанії
Немає перевірених версій цієї сторінки; ймовірно, її ще не перевіряли на відповідність правилам проекту.

Превалітана (також Prevalitana, Prevaliana, Praevaliana або Prevalis) була пізньою римською провінцією, яка існувала між 284 і 476. Вона включала в себе частини сучасної Чорногорії, на півночі Албанії, а також на південному заході Сербії.

Превалітана в 4-му столітті

Історична довідка

ред.

Римська імперія завоювала цей регіон після Третьої іллірійської війни (168 до н. е.), римляни перемогли Генція, останнього короля Іллірії, під Шкодером в результаті чого в 165 до н. е. регіон був приєднаний до Римської імперії. В провінції було створено чотири республіки які керувалися з Риму. Пізніше Іллірія стала керуватися безпосередньо з Риму і була переорганізована в провінцію, зі столицею в Шкодері. Іллірія була розділена на дві частини в 10 н.е, Панонію і Далмацію. Далмація була розширена, щоб включити всі Динарські Альпи і більшу частину східного узбережжя Адріатичного моря, в тому числі всі фактичні землі Чорногорії.

Історія

ред.

Провінція Превалітана була створена під час правління імператора Діоклетіана з південно-східної частини колишньої провінції Далмації (р 284—305.) І стала частиною діоцезу Мезія (290—357), один з 12 діоцезів, створених Діоклетіаном.[1] Діоцез Мезія пізніше був розділений на дві частини, діоцез Дакія на півночі і діоцез Македонія на півдні. Превалітана спочатку була частиною діоцез Македонії, але пізніше переїхала в діоцез Дакію (який включав Дакію Медітеранею, Дакію прибережну, Дарданію і Мезію), і стала підрозділом преторіанської префектури Иллірії (395 н. е.).[1]

Після того, як Західна Римська імперія зазнала свого краху в 476 році, з початком великого переселення народів, регіон знаходився під владою остготів.

Далмація першою потрапила під контроль Візантійської (Східної Римської) імперії в 530 н. е., коли генерали імператора Юстиніана захопили її під час готської війни. Під час навали аварів і слов'ян[2] в VI-му і VII-му століттях були зруйновані і захопленні головні міста і більша частина внутрішніх районів. Візантія зберегла контроль лише на островах, деяких нових прибережних містах і в албанській гірській місцевості.

Міста

ред.
 
Превалітана і північні балкани в пізній античності

Перша письмова згадка про якісь поселення в південній Далмації відноситься до римської провінції Превалітана і римського міста Бірсіініум, яке знаходився в тіні іллірійського міста Діоклея (Дукля), великого міста, за тогочасними мірками з населенням 8-10 тисяч жителів. Діоклея була названа в честь одного з двох головних Іллірскіх племен, що населяли ці землі, «Дукліти». Інше плем'я, «Лабеати», населяло всі землі між Скадарським озером і сучасною Підгорицею. Їх головна фортеця називалась Мезеон (відома сьогодні як Медун). Дукліти населяли родючу долину річки Зета, розташованої уздовж життєво важливої ділянки між прибережним і континентальним районами Чорногорії, що сприяло їх швидкому економічному підйому.

З 5-го століття в цій місцевості почалося розселення авар і слов'ян, яке супроводжувалося нищенням місцевих поселень. Діоклея не змогла противитися цим набігам і колись величне місто було знищене. Після того, як слов'янські племена осіли в цих землях, вони створили ще одне селище, яке взяло на себе роль, яку раніше виконувала Діоклея, місто було назване Рибниця (Підгориця). Корінне нероманізоване (Албанське) населення відступило в албанську гірську місцевість. В той час прибережне місто Акрувіум (фактично Котор)змогло уникнути слов'янської навали і процвітало як торгове місто-держава корінних романізованих іллірійців до Х-го століття.

Примітки

ред.
  1. а б Компаньйон до Древньої Македонії, стор. 547—549
  2. Б'юрі, Дж.Б. (2008). Історія пізньої Римської Імперії від Аркадія до Ірен. Cosimo Classics. ISBN 9781605204055. Архів оригіналу за 15 грудня 2014. Процитовано 30 листопада 2014.