«Одіссея» (англ. The Odyssey) — двосерійний телефільм Андрія Кончаловського, знятий в США. Фільм є екранізацією знаменитих епосів Гомера «Іліада» і «Одіссея» про тривалий шлях героя Троянської війни Одіссея (Улісса) на батьківщину.

Одіссея
The Odyssey
Видтелефільм
Жанрпригоди, історичний
РежисерАндрій Кончаловський
ПродюсерДайсон Ловеллd
СценаристАндрій Кончаловський
На основіІліада і Одіссея
У головних
ролях
Арманд Ассанте, Грета Скаккі, Ізабелла Росселліні, Bernadette Petersd, Ерік Робертс, Ірині Паппа, Єрун Краббе, Джеральдін Чаплін, Крістофер Лі, Ванесса Вільямс, Nicholas Clayd, Paloma Baezad, Ron Cookd, Pat Kelmand, Роджер Ештон-Ґріффітсd, Katie Carrd, Alan Coxd, William Houstond, Michael J. Pollardd, Тоні Вогельd, Heathcote Williamsd, Йорго Воягісd, Пітер Вудторпd, Майлз Андерсонd, Vernon Dobtcheffd і Vincenzo Nicolid
ОператорКозлов Сергій[d]
КомпозиторЕдуард Артем'єв
Дистриб'юторNetflix
Тривалість176 хв.
Моваанглійська
КраїнаСША США
Велика Британія Велика Британія
Німеччина Німеччина
Італія Італія
Греція Греція
Рік1997
Дата виходу18-19 травня 1997
IMDbID 0118414

Сюжет

ред.

Історія легендарного античного героя, відтворена на екрані. Після 10-річної облоги Трої завдяки хитрості Одіссея фортецю вдається взяти. Але герой, який кинув виклик богам, розгнівав Посейдона і тепер приречений на безцільні поневіряння в морі. І якби не допомога з боку іншої могутньої богині Афіни, він би не зміг потрапити додому. Подорож в рідну Ітаку царя Одіссея розтягується ще на десять років. За цей час Одіссей переживає неймовірні пригоди: потрапляє на острів циклопів, в солодкий полон до німфі Каліпсо, рятується від Сцилли і Харібди і навіть спускається в царство Аїда.

На батьківщині в Ітаці його продовжує чекати вірна дружина Пенелопа. Не в силах чинити опір домаганням чоловіків, вона дала обітницю вибрати собі нареченого, коли закінчить ткати саван для чоловіка. Всі, крім неї, розчарувалися і попрощалися з надією. Син Одіссея Телемах відправився шукати сліди батька. Будинок Одіссея розорений і спаплюжений нахабними залицяльниками Пенелопи. Але приходить кінець подорожі. Хитромудрий Одіссей з'являється в рідному домі в образі старого жебрака в переддень весілля Пенелопи…

Відмінності від оригіналу

ред.

Як відгукувався сам Кончаловський, у фільмі він хотів створити вільну фантазію за мотивами творів Гомера. Автор сценарію і режисер спробували повідомити сюжетом велику натуралістичність, наскільки це можливо для телевізійного серіалу. Давньогрецьким богам додані реальні, фізичні риси вищих істот, з якими цілком могли спілкуватися смертні. Оповідання розлогих епосів скорочено, у фільмі, наприклад, не так детально відображено відвідування Одіссеєм Евмея (пісня 14 «Одіссея»).[1]

Багато сюжетні ходи оригіналу були навмисно змінені творцями. В «Іліаді» немає епізоду, присутнього у фільмі, коли наприкінці троянської війни Одіссей виходить на берег моря і нешанобливо відгукується про Посейдона, чим викликає його гнів. В епосі Посейдон спочатку відмовлявся допомагати Одіссею, так як був у поганих стосунках з його покровителькою Афіною, а остаточно розгнівався після осліплення свого сина Поліфема.

У фільмі Одіссей не спить кілька ночей і перед прибуттям в Ітаку йому дають випити снодійного зілля. Цього сюжетного ходу немає в «Одіссеї».

Невпізнаний Одіссей у вигляді старця наставляє сина Телемаха. Поки не прийшов час, Телемах стримує свій гнів, і дає волю почуттям, коли починається кривава розправа над женихами. В епосі цих розмов немає, і Одіссей відкривається синові відразу, як тільки прибуває в Ітаку.

Спустившись в царство Аїда, Тартар, Одіссей спілкується зі своєю матір'ю. В епосі тільки згадується про те, що вони зустрічалися, у фільмі ж цей діалог показаний детально.

У ролях

ред.

Нагороди та премії

ред.
  • 1997 — Премія «Еммі»
    • За найкращу режисуру телевізійного мінісеріалу (Андрій Кончаловський)
    • За найкращі спеціальні ефекти
  • 1998 — номінація на премію Золотий Глобус
    • Найкращий телевізійний мінісеріал.
    • Найкращий актор телевізійного мінісеріалу

Див. також

ред.

Примітки

ред.
  1. Кончаловський Андрій Сергійович «підносить обман» ISBN 5-89048-033-2. Архів оригіналу за 7 грудня 2008. Процитовано 16 квітня 2015.

Посилання

ред.