Міграційна криза на кордоні між Білоруссю та ЄС (з 2021)

Міграційна криза на кордоні між Білоруссю та ЄС — криза, ініційована 2021 року білоруською владою за підтримки РФ. Є елементом міграційної кризи в ЄС, викликаної організованим переміщенням мігрантів (з Іраку, Сирії, Ємену, Афганістану та Близького Сходу) через білорусько-польський[10][11][12][13], білорусько-литовський[14] і білорусько-латвійський[15] кордони. Спеціалісти фіксували зниження активності мігрантів протягом 2022 року, та на початку 2023-го криза знову активізувалася.

Міграційна криза на кордоні між Білоруссю та Європейським Союзом

Основні маршрути нелегальної міграції
Дата: 7 липня 2021 — триває
Місце:
Привід: Погіршення відносин між Білоруссю та ЄС після президентських виборів та протестів у Білорусі
Сторони
Європейський Союз Європейський Союз
Латвія Латвія
Литва Литва
Польща Польща
Естонія Естонія[1]
Чехія Чехія[2]
Велика Британія Велика Британія[3]
Підтримка:
Союзна держава
Білорусь Білорусь
Росія Росія
Підтримка:
Туреччина Туреччина[5][6](заперечується Туреччиною)
Сили
Європейський Союз Європейський Союз:

Литва Литва:

Латвія Латвія:

Польща Польща:

Естонія Естонія:

Велика Британія Велика Британія:

Білорусь Білорусь:

Росія Росія:

Ключові фігури
Польща Анджей Дуда
Естонія Алар Каріс
Литва Ґітанас Науседа
Латвія Егілс Левітс

Велика Британія Борис Джонсон
Україна Володимир Зеленський
Чехія Мілош Земан

Білорусь Олександр Лукашенко
Втрати
Польща:

Збройні сили:

  • 2 загиблих (не в дії)[8]

Литва:

  • 1 загиблий (не діє)[8]
невідомо
Як мінімум 11 біженців та мігрантів загинули[9]
1 500 затримано

Передісторія

ред.

2021 року білоруська влада організувала канали перекидання мігрантів з країни через кордон ЄС спершу до Литви, а потім до Польщі. Самопроголошений президент Лукашенко та міністр МЗС Білорусі Володимир Макей визнали, що підтримка контрабанди нелегалів є відповіддю на санкції ЄС проти Білорусі, які своєю чергою стали наслідком фальсифікацій на президентських виборах 2020 року та репресіями проти опозиції[16]. Перекидання людей через кордон здійснюється за активної допомоги білоруських прикордонних служб. Водночас білоруська влада ускладнила виїзд громадян власної країни як на шенгенський кордон, так і на білорусько-український[13].

Перебіг подій

ред.
 
Напрямки руху мігрантів протягом осені 2021 року

У жовтні 2021 року кілька авіаліній, серед них Белавія, Аерофлот, Turkish Airlines та сирійська Cham Wings Airlines почали завозити мігрантів до Мінська[17].

8 листопада білоруська влада за підтримки озброєнних прикордонників із собаками направила колону мігрантів до кордону з Польщею в районі перепуску Кузьниця-Брузгі, серед них є жінки з дітьми. Колона мігрантів розтягнулася на сотні метрів[18][19]. Через значний наплив мігрантів Польща терміново (час збору 6 годин) скликала війська територіальної оборони на допомогу прикордонникам[20]. Мігранти намагалися атакувати польських прикордонників, яких було в рази менше[21]. У деяких білоруських прикордонників помітили інструмент для різання прикордонних металевих загороджень.

9 листопада дві великі групи мігрантів прорвалися до Польщі через прикордонні паркани. Це сталося біля містечка Кринки в Підляському воєводстві й села Біловежа[22]. Деяких вдалося повернути до Білорусі. Того ж дня польська прикордонна служба закрила перехід Брузги-Кузниця на польсько-білоруському кордоні. Станом на 10 листопада на кордоні перебувало до 2-3 тис. нелегалів[23][24].

13 листопада мігранти жбурляли каміння в прикордонників. Білоруська влада привозила на вантажівках їм щебінь[25].

13 листопада в очікуванні санкцій ЄС проти Білорусі та авіакомпаній, які перевозять мігрантів до Білорусі, Cham Wings Airlines призупинила рейси до Мінська[17]. Іран та Туреччина за день до того заборонили продавати квитки для громадян Сирії, Іраку та Афганістану[26]. Згодом аналогічні обмеження оголосили Ліван, ОАЕ та Узбекистан[27][28][29].

14 листопада білоруські прикордонники роздавали мігрантам газ у балончиках. Біля села Черемха польських прикордонників сліпили лазерними вказівками та стробоскопами, намагалися автомобілем зруйнувати прикордонну огорожу[30].

15 і 17 листопада Ангела Меркель провела переговори з Лукашенком, це була перша розмова європейського лідера з ним після сфабрикованих виборів у серпні 2020[31]. Лукашенко намагався виставити власні вимоги — його визнають легітимним президентом і тоді він затримає мігрантів[32][33]. Низка країн розкритикувала сам факт розмови Меркель, оскільки таким чином вона «легалізувала» Лукашенка. 16 листопада під час чергової спроби прориву кордону польські поліціянти відповіли водометами[34].

17 листопада ситуація на кордоні суттєво напружилася, польські військові звітували про те, як до кордону мікроавтобусами привозили групи мігрантів[35]. Окрім того мігранти кидали у прикордонників світлошумові гранати. Це були ті ж гранати чеського виробництва, що закупила Білорусь раніше і які використовувати для розгонів протестів у Білорусі[36].

18 листопада велика група мігрантів прорвалася через кордон біля населеного пункту Дубичі Церковні[37]. Затримали близько 100 осіб. Кількох людей було госпіталізовано, також на кордоні померла однорічна дитина, кількість жертв зросла до 12 осіб[38].

20 листопада Литва створила військову базу біля кордону з Білоруссю, на ній було розташовано військових, які допомагають прикордонникам[39][40].

25 листопада самопроголошений керівник Білорусі запропонував ЄС оплатити повернення мігрантів до Іраку[41]. 26 листопада майже дві сотні мігрантів повторно штурмували польсько-білоруський кордон. Польські поліціянти заявили про 217 спроб незаконного перетину кордону з боку Білорусі[42].

30 листопада кількість спроб прорвати кордон суттєво зменшилась, але як і раніше, такі спроби проходили за підтримки білоруських військових[43][44].

1 грудня міністр МВС Польщі Маріуш Каміньський ввів заборону на відвідування білоруського кордону до 1 березня 2022 року. Відтоді на прикордонній території дозволено перебувати виключно місцевим жителям та людям із відповідними дозволами[45].

6 грудня до кордону з Білоруссю прибули естонські військові для допомоги в контролі ситуації. Основною задачею для них було зведення й ремонт загороджень[46].

7 грудня в лісі біля Вільхівки, за 9 км від кордону, було виявлено тіло мігранта з паспортом Нігерії у наплічнику[47][48].

8 грудня влада Литви запровадила виплати для мігрантів, які вже перетнули кордон і до 22 січня 2022 року погодяться повернутися на батьківщину[49]. Ініціативу запровадила міністер МВС Литви Агне Білотайте[50]. З цього ж дня 155 британських солдатів допомагають армії Польщі та прикордонникам контролювати ситуацію на кордоні[51][52]. Того ж дня «влада» Білорусі звинуватила Україну в «недружніх стосунках» через зосередження військових України біля кордону[53][54].

Тоді ж польські прикордонники в Кузниці затримали громадянина Сирії, що перевозив п'ятьох мігрантів з Іраку. Він відмовився зупинити авто, прикордонники переслідували його та застосували попереджувальний постріл[55]. Загалом протягом доби польські прикордонники зафіксували 80 спроб прориву кордону, було затримано 23 осіб[56].

9 грудня Британія додатково відправила 140 військових інженерів для надання допомоги польським прикордонникам[57][58].

13 грудня прес-секретар польської прикордонної служби Ганна Михальська заявила, що білоруські міліціянти забезпечують мігрантів цеглою та шматками бруківки, щоб вони могли атакувати польських солдатів та прорвати кордон[59][60].

16 грудня двох польських військовослужбовців було поранено під час відбиття чергової спроби прориву кордону[61].

16 грудня польський солдат Чечко Еміль (нар. 1996) втік до Білорусі через кордон, попросивши там політичного притулку. 20 грудня його було звільнено, також звільнили командира батареї, командира взводу і командира 2-го дивізіону в Венгожеві[62]. Солдат залишив зброю в частині та втік, до закінчення служби йому лишалося кілька днів[63].

19 та 20 грудня група з 69 мігрантів із Білорусі знову намагалися прорвати кордон Польщі, це відбувалося на ділянках застав у Пласку, Наревці та Дубичах Церківних[64]. Біля Черемхи мігранти намагалися закидали силовиків камінням, було затримано 20 осіб[65]. Мігранти за допомоги міліціянтів Білорусі використовували таку тактику: поки одні кидали каміння у польських поліціянтів, білоруські міліціянти засліплювали їх лазерами та стробоскопами, тим часом у іншому місці мігранти намагалися перетнути кордон[66].

10 січня польський кордон знову намагалися прорвати нелегали з Білорусі, постраждав прикордонник[67].

У лютому польські прикордонники зафіксували зростання кількості нелегальних мігрантів, які намагалися незаконно перетнути кордон Білорусі з Польщею. За даними Прикордонної служби Польщі, люди, які переправляли мігрантів, вербувалися злочинними угрупованнями серед молодих іноземців, які легально жили в Білорусі, часто — студентів вишів з Іраку, Туреччини чи колишнього СРСР[68][69].

Прикордонна служба Польщі 28 травня, заявила, що мігранти, які намагалися незаконно перетнути польсько-білоруський кордон поранили ножем прикордонника і солдата польського війська[70]. 6 червня стало відомо що помер військовий, якого 28 травня поранив ножем мігрант на білорусько-польському кордоні[71]. Тоді ж у Польщі вирішили скликати Раду національної безпеки через загострену ситуацію на кордоні з Білоруссю[72].

Мігранти

ред.

Найбільше мігрантів із Іраку — переважно курди із північних міст Іраку: Шиладізе[73][74], Ербіль та Сулейманія[75]. За даними Голоса Америки, деякі мігранти із Шиладізе платять контрабандистам до $12 тис. за те, щоб досягти Німеччини[74]. Після того, як були скасовані рейси із Багдаду до Мінська у серпні, мігранти почали літати через ОАЕ, Ліван, Сирію та Туреччину. Белавія орендувала в Ірландії літаки і цими літаками перевозила біженців[75]. У Мінську бачили мігрантів, які з пачками грошей закуповували зимовий одяг та інші необхідні речі[76]. У Польщі заявили, що режим Лукашенка заробив мільйони доларів на незаконній міграції[77][78].

Значно рідше їдуть із Сирії, Конго та Камеруну[75].

Див. також

ред.

Примітки

ред.
  1. Marcus Turovski. Estonia to send Lithuania 100 kilometers of barbed wire [Архівовано 26 липня 2021 у Wayback Machine.]//ERR, 24.07.2021
  2. Чехія направить військових до Польщі для охорони кордону з Білоруссю. Українська правда. 3 грудня 2021. Архів оригіналу за 6 грудня 2021.
  3. Британські війська зміцнять польський кордон із Білоруссю [Архівовано 13 листопада 2021 у Wayback Machine.]//«Укрінформ», 13.11.2021
  4. а б Belarus threatens to retaliate against latest EU and US sanctions. Euronews (англ.). 3 грудня 2021. Архів оригіналу за 4 грудня 2021.
  5. Turkey Dismisses Polish Accusation of Aiding Migrant Crisis. Balkan Insight (англ.). 11 листопада 2021. Архів оригіналу за 13 листопада 2021. Процитовано 6 грудня 2021.
  6. Turkey curbs flights to Belarus to ease migrant crisis. Reuters (англ.). 12 листопада 2021. Архів оригіналу за 14 листопада 2021. Процитовано 6 грудня 2021.
  7. EU solidarity in Lithuania [Архівовано 2 серпня 2021 у Wayback Machine.]//Frontex, 2021-07-30
  8. а б " Pasienyje su Baltarusija mirtinai susižalojo ugniagesys. Delfi (лит.). 31 серпня 2021. Процитовано 31 серпня 2021.
  9. Simmons, Ann M. (13 листопада 2021). Migrant Dies as Belarus-Poland Border Standoff Deepens. The Wall Street Journal (англ.). Архів оригіналу за 14 листопада 2021. Процитовано 14 листопада 2021.
  10. "Гібридна агресія". Як мігранти стали зброєю у протистоянні Лукашенка з Заходом. BBC News Україна (укр.). Архів оригіналу за 8 листопада 2021. Процитовано 8 листопада 2021.
  11. Шантаж мігрантами: чи омине Україну гібридна атака Лукашенка. Європейська правда (укр.). Архів оригіналу за 8 листопада 2021. Процитовано 8 листопада 2021.
  12. Jacek Raubo (5 серпня 2021). Białoruś uderza w litewską granicę. Pogranicznicy pomagają imigrantom dostać się do UE? – InfoSecurity24 (пол.). infosecurity24.pl. Процитовано 31 серпня 2021.
  13. а б Nikita Grekowicz (27 липня 2021). Łukaszenka zarabia na przemycie ludzi z Bliskiego Wschodu (пол.). oko.press. Процитовано 31 серпня 2021.
  14. Kryzys migracyjny na Litwie. Białoruscy pogranicznicy przy pomocy broni palnej zmuszają ludzi do przekraczania granicy (пол.). onet.pl. 6 серпня 2021. Процитовано 31 серпня 2021.
  15. Video footage taken by Latvian border guards show participation of Belarusian militarized units in trafficking of migrants to the border with Latvia (англ.). The Baltic Times. 14 серпня 2021. Процитовано 31 серпня 2021.
  16. На кордоні Польщі та Білорусі назріває гуманітарна криза — FT. Дзеркало тижня. Архів оригіналу за 10 грудня 2021. Процитовано 10 грудня 2021.
  17. а б Сирійська авіакомпанія Cham Wings зупинила польоти до Мінська [Архівовано 19 листопада 2021 у Wayback Machine.], УП, 13 листопада 2021
  18. Сотні мігрантів прибули до паркану на кордоні Білорусі і Польщі: відео з гелікоптера [Архівовано 8 листопада 2021 у Wayback Machine.], УП, 8 листопада 2021
  19. Сотні мігрантів у Білорусі йдуть до Польщі, їх супроводжують силовики [Архівовано 10 листопада 2021 у Wayback Machine.], УП, 8 листопада 2021
  20. У Польщі скликають війська територіальної оборони на допомогу прикордонникам [Архівовано 10 листопада 2021 у Wayback Machine.], УП, 8 листопада 2021
  21. У Польщі показали нове відео з кордону: мігранти намагаються атакувати прикордонників [Архівовано 20 листопада 2021 у Wayback Machine.], УП, 8 листопада 2021
  22. Люди замерзають у лісах. Криза мігрантів на кордоні Польщі та Білорусі. BBC News Україна (укр.). Архів оригіналу за 10 грудня 2021. Процитовано 10 грудня 2021.
  23. Дві групи мігрантів прорвалися в Польщу з Білорусі [Архівовано 10 листопада 2021 у Wayback Machine.], УП, 10 листопада 2021
  24. Dwie duże grupy imigrantów przedostały się do Polski z terytorium Białorusi [Архівовано 11 листопада 2021 у Wayback Machine.], Polskie Radio Białystok, 9.11.2021
  25. Мігранти і білоруси закидали польських охоронців кордону камінням — міноборони Польщі [Архівовано 14 листопада 2021 у Wayback Machine.], Європейська правда, 14 листопада 2021
  26. Граждан Ирака, Сирии и Йемена не будут принимать на рейсы из Турции в Беларусь. Deutsche Welle (рос.). 12 листопада 2021. Архів оригіналу за 19 листопада 2021. Процитовано 19 листопада 2021.
  27. Lebanon imposes curbs on traveling to Belarus-statement. Reuters (англ.). Архів оригіналу за 19 листопада 2021. Процитовано 19 листопада 2021.
  28. UAE curbs flights to Belarus amid migrant crisis. Reuters (англ.). 15 листопада 2021. Архів оригіналу за 19 листопада 2021. Процитовано 19 листопада 2021.
  29. Узбекистан запретил авиатранзит из стран Ближнего Востока в Беларусь. РБК-Україна (рос.). Архів оригіналу за 19 листопада 2021. Процитовано 19 листопада 2021.
  30. Польща: білоруси готують мігрантів до великого прориву кордону, видають інструкції та газ [Архівовано 15 листопада 2021 у Wayback Machine.], Європейська правда, 14 листопада 2021
  31. «Визнала легітимним президентом»: Меркель розкритикували за розмову з Лукашенком [Архівовано 18 листопада 2021 у Wayback Machine.], Європейська правда, 17 листопада 2021
  32. Меркель поговорила з Лукашенком про мігрантів на кордоні Білорусі з ЄС [Архівовано 18 листопада 2021 у Wayback Machine.], УП, 16 листопада 2021
  33. знову поговорила про мігрантів з Лукашенком: у нього заявили про домовленість[недоступне посилання], УП, 17 листопада 2021
  34. Мігранти з Білорусі знову проривали кордон: Польща відповіла водометами. 24 Канал (укр.). Архів оригіналу за 20 грудня 2021. Процитовано 20 грудня 2021.
  35. Міграційна криза на кордоні Польщі стає напруженішою: Москва готова до підвищення ставок. 24 Канал (укр.). Архів оригіналу за 10 грудня 2021. Процитовано 10 грудня 2021.
  36. Мігранти жбурляли в поляків гранати: такі ж використовувати на протестах у Білорусі. 24 Канал (укр.). Архів оригіналу за 10 грудня 2021. Процитовано 10 грудня 2021.
  37. Велика група мігрантів штурмувала польський кордон, частині вдалося прорватись [Архівовано 18 листопада 2021 у Wayback Machine.], УП, 10 листопада 2021
  38. В лісі біля кордону Польщі і Білорусі померла однорічна дитина мігрантів [Архівовано 18 листопада 2021 у Wayback Machine.], Європейська правда, 18 листопада 2021
  39. Karių operacijoms pasienyje užtikrinti Druskininkuose įrengta priešakinė operacijų bazė | Lietuvos kariuomenė. Karių operacijoms pasienyje užtikrinti Druskininkuose įrengta priešakinė operacijų bazė | Lietuvos kariuomenė (лит.). Архів оригіналу за 10 грудня 2021. Процитовано 10 грудня 2021.
  40. Намети, їдальні, санітарні зони: Литва створила військову базу біля кордону з Білоруссю. 24 Канал (укр.). Архів оригіналу за 10 грудня 2021. Процитовано 10 грудня 2021.
  41. Лукашенко про повернення мігрантів до Іраку: нехай Євросоюз сплатить. РБК-Україна (укр.). Архів оригіналу за 26 листопада 2021. Процитовано 26 листопада 2021.
  42. Майже дві сотні біженців знову штурмували кордон Польщі. РБК-Україна (укр.). Архів оригіналу за 26 листопада 2021. Процитовано 26 листопада 2021.
  43. SG: agresywne grupy migrantów forsowały granicę w okolicach Mielnika i Szudziałowa. Polska Agencja Prasowa SA (пол.). Архів оригіналу за 10 грудня 2021. Процитовано 10 грудня 2021.
  44. Менше атак мігрантів, але сильна підтримка Білорусі: що відбувається на кордоні Польщі. РБК-Україна (укр.). Архів оригіналу за 10 грудня 2021. Процитовано 10 грудня 2021.
  45. Польща ввела заборону на відвідування кордону з Білоруссю через нелегалів. РБК-Україна (укр.). Архів оригіналу за 10 грудня 2021. Процитовано 10 грудня 2021.
  46. Естонські військові прибутки до Польщі для охорони кордону з Білоруссю. РБК-Україна (укр.). Архів оригіналу за 10 грудня 2021. Процитовано 10 грудня 2021.
  47. W lesie przy granicy odnaleziono zwłoki mężczyzny. Polska Agencja Prasowa SA (пол.). Архів оригіналу за 10 грудня 2021. Процитовано 10 грудня 2021.
  48. На кордоні Польщі й Білорусі виявили ще одного загиблого. 24 Канал (укр.). Архів оригіналу за 10 грудня 2021. Процитовано 10 грудня 2021.
  49. Литва виплачуватиме тисячу євро мігрантам, які погодяться повернутись на батьківщину. 24 Канал (укр.). Архів оригіналу за 10 грудня 2021. Процитовано 10 грудня 2021.
  50. Lithuania triples payouts to migrants for voluntary return. Литовське національне радіо і телебачення (англ.). 8 грудня 2021. Архів оригіналу за 10 грудня 2021. Процитовано 10 грудня 2021.
  51. https://twitter.com/mblaszczak/status/1468583161538007063. Twitter (укр.). Архів оригіналу за 10 грудня 2021. Процитовано 10 грудня 2021.
  52. Підтримують польську армію: солдати із Британії допомагають прикордонникам. РБК-Україна (укр.). Архів оригіналу за 10 грудня 2021. Процитовано 10 грудня 2021.
  53. Вольфович: украинское руководство взяло курс не на миролюбивую политику. Білоруське телеграфне агентство (рос.). 8 грудня 2021. Архів оригіналу за 10 грудня 2021. Процитовано 10 грудня 2021.
  54. Білорусь почала погрожувати Україні локальним конфліктом. 24 Канал (укр.). Архів оригіналу за 10 грудня 2021. Процитовано 10 грудня 2021.
  55. Застосували зброю: прикордонники Польщі зупинили громадянина Сирії, який перевозив мігрантів. РБК-Україна (укр.). Архів оригіналу за 10 грудня 2021. Процитовано 10 грудня 2021.
  56. У Польщі за добу зафіксували 80 спроб прориву кордону, 23 особи затримали. РБК-Україна (укр.). Архів оригіналу за 10 грудня 2021. Процитовано 10 грудня 2021.
  57. UK to provide engineering support to Poland amid border pressures. GOV.UK (англ.). Архів оригіналу за 10 грудня 2021. Процитовано 10 грудня 2021.
  58. Міграційна криза на польському кордоні. Британія відправить ще 140 військових інженерів. РБК-Україна (укр.). Архів оригіналу за 10 грудня 2021. Процитовано 10 грудня 2021.
  59. Dodatkowy sprzęt dla Straży Granicznej. "Funkcjonariusze będą wyposażeni w tarcze ochronne". Polska Agencja Prasowa SA (пол.). Архів оригіналу за 20 грудня 2021. Процитовано 20 грудня 2021.
  60. У Польщі розповіли, чим білоруські служби забезпечують мігрантів для прориву кордону. РБК-Україна (укр.). Архів оригіналу за 20 грудня 2021. Процитовано 20 грудня 2021.
  61. В ході чергової спроби прориву кордону Польщі постраждали двоє військових. РБК-Україна (укр.). Архів оригіналу за 16 грудня 2021. Процитовано 16 грудня 2021.
  62. У Польщі звільнили командирів солдата, який дезертирував до Білорусі. РБК-Україна (укр.). Архів оригіналу за 20 грудня 2021. Процитовано 20 грудня 2021.
  63. Білорусь нібито "прихистила" польського солдата. Польща заперечує інформацію. РБК-Україна (укр.). Архів оригіналу за 20 грудня 2021. Процитовано 20 грудня 2021.
  64. Атакували силою: за добу десятки мігрантів із Білорусі намагалися прорвати кордон Польщі. РБК-Україна (укр.). Архів оригіналу за 20 грудня 2021. Процитовано 20 грудня 2021.
  65. Мігранти знову намагалися прорвати кордон Польщі. Силовиків закидали камінням. РБК-Україна (укр.). Архів оригіналу за 20 грудня 2021. Процитовано 20 грудня 2021.
  66. Новий метод білоруських служб: у Польщі розповіли, як мігранти перетинають кордон країни. РБК-Україна (укр.). Архів оригіналу за 21 грудня 2021. Процитовано 21 грудня 2021.
  67. Польський кордон спробували прорвати нелегали з території Білорусі. Постраждав прикордонник. РБК-Україна (укр.). Архів оригіналу за 10 січня 2022. Процитовано 10 січня 2022.
  68. Organizator, kurier, przewodnik. Proceder nielegalnego przekraczania polsko-białoruskiej granicy. Komenda Główna Straży Granicznej (пол.). Процитовано 6 лютого 2023.
  69. Нелегальні мігранти знову штурмують білорусько-польський кордон. РБК-Україна (рос.). Процитовано 6 лютого 2023.
  70. Польських військових поранили на кордоні з Білоруссю. Мілітарний (укр.). Процитовано 7 червня 2024.
  71. Помер польський військовий, якого поранив мігрант на кордоні з Білоруссю. nv.ua (укр.). Процитовано 7 червня 2024.
  72. У Польщі скликають Раду з нацбезпеки через загострення на кордоні. Мілітарний (укр.). Процитовано 7 червня 2024.
  73. Из Шиладзе в Беларусь, далее в Европу [Архівовано 23 листопада 2021 у Wayback Machine.], Радио Свобода, 9 октября 2021
  74. а б Жители города в Иракском Курдистане бегут в Европу через Беларусь [Архівовано 23 листопада 2021 у Wayback Machine.], Голос Америки, 5 Октябрь, 2021
  75. а б в «Білоруський маршрут»: як мігранти з Іраку через Мінськ потрапляють до ЄС [Архівовано 19 листопада 2021 у Wayback Machine.], Дойче Велль, 3.11.2021
  76. Ділки з Іраку та Сирії за великі гроші відправляють мігрантів до Білорусі — політолог [Архівовано 23 листопада 2021 у Wayback Machine.], Укрінформ, 18.11.2021
  77. У Польщі заявили, що режим Лукашенка заробив десятки мільйонів доларів завдяки організації незаконної міграції [Архівовано 23 листопада 2021 у Wayback Machine.], Громадське, 15 жовтня 2021
  78. Польща: режим Лукашенка отримує від 2 до 14 тис. доларів з одного нелегального мігранта [Архівовано 23 листопада 2021 у Wayback Machine.], УП, 15 жовтня 2021

Джерела

ред.

Посилання

ред.