Ковдра
Ко́вдра[1], лі́жник (домоткана)[2], укрива́ло[3], розм. одія́ло[4] — постільна річ для покривання тіла. Традиційно виготовляються з вовни, але останнім часом також і з синтетичних волокон.
Етимологія
ред.Українське «ковдра» є запозиченням з польської мови — від kołdra («ковдра»), звідси також біл. коўдра («ковдра») і рос. колтырь («сорт сукна»). Польське слово, як вважають, сходить через ст.-іт. coltra («покриття», «укривало») і нар.-лат. culcitra до лат. culcita («подушка», «матрац»)[5].
Слово «одіяло» запозичене з російської мови «одеяло» (у старому правопису одѣяло), утвореного від дієслова одѣять («одягнути», «одіти»)[6].
Підковдра
ред.Підковдра[7] — чохол з тканини, який одягають на ковдру або прикріплюють до неї. Використання підковдри полегшує догляд за ковдрою: знімний чохол легко випрати, сохне він швидше, ніж товста ковдра. Пройма на півковдрі може бути розташованою по-різному: у бічному шві або у верхньому полотнищі, в останньому разі частина ковдри відкрита згори.
Інша поширена назва чохла для ковдри — «підодіяльник»[8] є запозиченням з російської мови[6].
Деякі довідники рекомендують вживати щодо підковдри слово «пішва»[9]. Але жоден з українських словників не фіксує цього слова у подібному значенні. «Словарь української мови» Бориса Грінченка тлумачить слово «пішва» таким чином: «шов для зшивання двох шматків тканини, крайки яких перегинають одну за одну й зшивають подвійним швом»[10][11].
Типи ковдр
ред.Ковдри з відкритою вовною
ред.- Ковдри з натуральних вироблених шкір з вовною (дюрхан)
- Вовняні ковдри зимові (подвійні)
- Вовняні ковдри літні
- Клаптикові ковдри — ковдри, зшиті з окремих клаптиків
- Пледи
- Коц (рідко «коць») — груба вовняна однотонна ковдра з начісками[12].
Ковдри з наповнювачем
ред.- Стьобана ковдра — найдешевша за собівартістю виробництва, у ковдрі наповнювач пересувається, постійно утворюються порожнечі і грудки наповнювача;
- Каростеп — схоже на стьобану ковдру, але по всій поверхні ковдри проходить рядок у вигляді малюнка (вісімка, хрестик), має кращі теплоізоляційні якості, але після прошивання дірочки від голки можуть пропускати наповнювач;
- Касетна — найдорожча, але в той же час якісна ковдра, зроблена касетами (відшитих секціями, наповнювач не мігрує, не пропускає наповнювач).
Спеціальні ковдри
ред.Наповнювачі для ковдр
ред.Натуральні
ред.- Кашемір (пух кашмірської кози),
- Верблюд (верблюжа шерсть),
- Меринос (овеча вовна),
- Шовк,
- Шовк-подвійні (шовк плюс верблюжа шерсть або пух кашмірської кози),
- Вата (бавовняна),
- Пух (гусячий, качиний, гагачий),
- Ліоцель (англ. Lyocell) (волокно, отримуване з целюлози евкаліптового дерева),
- Сеасел Актив (англ. Sea Cell Aktiv) (комбінація волокна Ліоцелл з добавками морських водоростей);
Синтетичні
ред.- Вітасан (поліефірне),
- Медисан (поліестрове волокно);
- Акрил;
Див. також
ред.Примітки
ред.- ↑ Ковдра // Словник української мови : у 20 т. / НАН України, Український мовно-інформаційний фонд. — К. : Наукова думка, 2010—2022.
- ↑ Ліжник // Словник української мови : у 20 т. / НАН України, Український мовно-інформаційний фонд. — К. : Наукова думка, 2010—2022.
- ↑ Укривало // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
- ↑ Одіяло // Словник української мови : у 20 т. / НАН України, Український мовно-інформаційний фонд. — К. : Наукова думка, 2010—2022.
- ↑ Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1985. — Т. 2 : Д — Копці / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Н. С. Родзевич та ін. — 572 с.
- ↑ а б Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1989. — Т. 4 : Н — П / укл.: Р. В. Болдирєв та ін. ; ред. тому: В. Т. Коломієць, В. Г. Скляренко. — 656 с. — ISBN 966-00-0590-3.
- ↑ Підковдра // Словник української мови : у 20 т. / НАН України, Український мовно-інформаційний фонд. — К. : Наукова думка, 2010—2022.
- ↑ Підодіяльник // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
- ↑ Антисуржик- правильна мова. Архів оригіналу за 4 Березня 2016. Процитовано 22 Жовтня 2016.
- ↑ Пішва // Словарь української мови : в 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
- ↑ Блог професора Пономарьова Архів 2011-05. Архів оригіналу за 9 Листопада 2016. Процитовано 22 Жовтня 2016.
- ↑ Коц // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.