Залізничний транспорт Дніпропетровської області
Залізничний транспорт Дніпропетровської області — один з видів транспорту, що забезпечує функціонування різних галузей життя Дніпропетровського регіону.
Історія
ред.У 1862 року перший міністр шляхів сполучення Російської імперії висунув проект будівництва залізниці від Катеринослава до Донецького вугільного басейну.
15 листопада 1873 року відкрито регулярний рух поїздів на дільницях Синельникове — Катеринослав і Лозова — Олександрівськ.
22 квітня 1875 року уряд затвердив план будівництва дільниць дороги від станції Казанка до станції Катеринослав і від станції Ясинувата до станції Синельникове.
18 травня 1884 року відкрито рух поїздів на дільницях Ясинувата — Синельникове і Казанка — Катеринослав. Зданий в експлуатацію залізничний міст через Дніпро.
У 1898 році побудовано залізничну лінію Колачевське — П'ятихатки — Любомирівка.
У 1899 році відкрито рух поїздів у напрямку Чаплине — Бердянськ.
У 1904 році введено в експлуатацію другу Катерининську залізницю (Кривий Ріг — Олександрівськ — Царекостянтинівка).
У 1913 році Катерининська залізниця перевезла 2 млрд. 300 млн пудів різних вантажів, одержавши прибуток у 40 млн карбованців — рекорд залізничного транспорту в Російській імперії.
У 1927 році введено в дію лінію Нижньодніпровськ — Костянтиноград.
У 1930 році відкрито сортувальну станцію Нижньодніпровськ-Вузол.
У 1932 році завершено будівництво локомотивного депо Нижньодніпровськ-Вузол.
25 грудня 1935 року вступила до ладу перша електрифікована дільниця Довгинцеве — Запоріжжя.
4 січня 1936 року Катерининська залізниця була перейменована на Сталінську.
23 вересня 1946 року на залізниці утворено п'ять відділень: Дніпропетровське, Довгинцевське, Запорізьке, Мелітопольське, Сімферопольське.
У 1953 році утворено службу електрифікації та енергозабезпечення.
У грудні 1959 року закінчено електрифікацію напрямку П'ятихатки — Чаплине.
У 1960 році електрифіковано дільницю Верхівцеве — Довгинцеве.
15 листопада 1961 року Сталінська залізниця перейменована в Придніпровську.
У грудні 1965 року був електрифікований напрямок Лозова — Запоріжжя.
27 грудня 1965 року стала до ладу відновлена дільниця Павлоград I — Новомосковськ-Дніпровський.
3 лютого 1971 року президія Верховної Ради СРСР нагородила Придніпровську залізницю орденом Леніна за забезпечення високих показників у роботі.
У 1994 році Дніпропетровське відділення залізниці перетворено в державне підприємство з перевезення вантажів і пасажирів.
Управління
ред.Управлінням залізничною мережею Дніпропетровської області займаються Придніпровська, Донецька та Одеська залізниці. У складі Придніпровської залізниці існують дирекції: Дніпровська, Криворізька та Запорізька. У складі Донецької залізниці — Ясинуватська дирекція. У складі Одеської залізниці — Знам'янська та Херсонська дирекції.
Залізниці
ред.Дніпропетровська область розташована у центральній частині України, тому це вигідно впливає на її роль як транзитера пасажирів та товарів між областями. Область перетинає два найважливіші напрямки «Схід» — «Захід» та «Північ» — «Південь». Перший напрямок («Схід» — «Захід») поєднує Донбас та південь Російської Федерації із заходом України, Києвом та Європою. Другий напрямок («Північ» — «Південь») поєднує Слобожанщину та Москву із півднем України. Ще один важливий напрямок, що поєднує Криворіжжя із Запоріжжям.
Залізниці Дніпропетровської області:
- Олександрія — П'ятихатки — Верхівцеве — Дніпро — Синельникове — Чаплине — Покровськ
- Лозова — Павлоград — Синельникове — Запоріжжя
- П'ятихатки — Кривий Ріг — Апостолове — Нікополь — Запоріжжя
- Снігурівка — Апостолове — Зустрічний
- Новомосковськ — Красноград
- Долинська — Кривий Ріг — Верхівцеве
- Чаплине — Пологи
- Новомосковськ — Павлоград — Покровськ
- Запоріжжя-Кам'янське — Кам'янське — Балівка — Новомосковськ
- Дніпро — Сухачівка
Не всі залізниці області є електрифікованими. Дільниці Снігурівка — Апостолове — Зустрічний, Новомосковськ — Красноград та Чаплине — Пологи є неелектрифікованими. На дільницях Придніпровської та Донецької залізниць діє постійний струм, лише починаючи від станції П'ятихатки-Стикова у напрямку Олександрії діє змінний струм.
Станції
ред.Залізниці Дніпропетровської області нараховують 106 станцій. З них 55 станцій обслуговує Дніпровська дирекція залізничних перевезень, 44 станції — Криворізька дирекція залізничних перевезень, 3 станції — Ясинуватська дирекція Донецької залізниці, по 2 станції обслуговують Запорізька дирекція залізничних перевезень та Знам'янська дирекція Одеської залізниці. Жодної станції в межах області не обслуговує Херсонська дирекція залізничних перевезень.
На дніпропетровських залізничних лініях розташовані 3 пасажирські станції: Дніпро-Головний, Дніпро-Лоцманська та Кам'янське-Пасажирське; 2 сортувальні станції: Кривий Ріг-Сортувальний та Нижньодніпровськ-Вузол; 9 дільничних станцій: Апостолове, Верхівцеве, Новомосковськ-Дніпровський, Павлоград I, П'ятихатки, Синельникове I, Синельникове II, Сухачівка та Чаплине. Станція П'ятихатки-Стикова є станцією стикування постійного і змінного струму.
Ця стаття не містить посилань на джерела. (жовтень 2015) |
Це незавершена стаття про Дніпропетровську область. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |