Дзьоборилові

родина ссавців

Дзьоборилові (Ziphiidae) — родина морських ссавців з підряду дельфіновидих ряду китоподібні. Родина містить 6 сучасних родів і 24 сучасні види. Займають глибоководне середовище існування і мають низьку чисельність, через що мало вивчені[1]. Дзьоборилові — кити середнього розміру, довжиною до 13 м і вагою 11 500 кг. Вони мають характерні довгі та вузькі дзьоби. Ласти відносно невеликі. Спинний плавник невеликий серповидний і розташований досить далеко назад на тілі (далеко за середину). На горлі є до шести коротких борозенок, які сходяться спереду. Колір тіла цих китів у різних видів варіюється від рівномірного коричневого або сірого до контрастних білих плям[2].

Дзьоборилові
Період існування: міоценсучасність
Mesoplodon bidens
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клада: Синапсиди (Synapsida)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Парнокопитні (Artiodactyla)
Інфраряд: Китоподібні (Cetacea)
Парворяд: Дельфіновиді (Odontoceti)
(без рангу): Physeterida
Надродина: Ziphioidea
Gray, 1850
Родина: Дзьоборилові (Ziphiidae)
Gray, 1850
Вікісховище: Ziphiidae

Характерні риси

ред.
 
Череп

Голова, рило, дихало

ред.

Мають витягнуте рило, звужене спереду у дзьоб. На голові — жирова подушка утворює опукле «чоло». Під горлом 2-4 борозни, які розходяться задніми кінцями. Півмісячної форми щілина дихала розташована на тімені, ріжками звернена вперед або назад.

Плавці

ред.

Спинний плавець зміщено в задню половину тіла. Задній край хвостового плавця зазвичай не має серединної виїмки. Поверхня рота шорстка.

Зубна система

ред.

Зубів угорі немає, внизу лише 1-2 пари зрушені уперед. Тільки в роді тасманових китів буває 19 пар зубів зверху і 28 знизу. Зуби в самок менші, ніж у самців, а часто і зовсім не прорізаються. У зародків і сисунців у яснах приховано до 32 пар рудиментарних зубів.

Екологія

ред.

Дзьоборилі – глибоко й надовго пірнають, харчуючись головоногими молюсками. Після великої дихальної паузи багаторазово дихають роблячи серію дрібних занурень.

Склад родини

ред.

До родини входить 6 сучасних родів. У води Антарктики з них заходять тільки два види, а у води Арктики – один:

Систематика родини разом з викопними родами:

Примітки

ред.
  1. Bianucci, Giovanni; Post, Klaas; Lambert, Olivier (2008). Beaked whale mysteries revealed by seafloor fossils trawled off South Africa. South African Journal of Science. 104 (3–4): 140—142. Процитовано 11.01.2014.
  2. Myers, P. (1999). Ziphiidae. Animal Diversity Web. Процитовано 18.12.2022.