Гуарі (вітрило)
Гуарі́ (фр. houari) — тип косого вітрильного озброєння. Передня шкаторина вітрила кріпиться до щогли, верхня — до гафеля, нижня — до гіка. Вітрило гуарі має схожість з гафельним вітрилом, але його гафель встановлюється під більшим кутом до щогли (доходячи майже до 180°, що робить його схожим на бермудське)[1] . Можливо, гуарі розвинулося зі стоячого люгерного вітрила: шляхом збільшення кута підйому рейка (в англійській мові гуарі іноді називають gunter lug — «люгерне-гуарі»).
Опис
ред.Походження назви вітрила пов'язане з «гуарі» — невеликими суднами з двома щоглами і бушпритом, поширеними на острівцях і річках Середземномор'я. Вони мали латинське озброєння і висувні стеньги[2]. У німецькій мові гуарі називається Steilgaffel («крутий гафель»).
Вітрило гуарі використовується зазвичай на малих вітрильниках. Важливою його перевагою є те, що коротша (порівняно з бермудською) знімна щогла зручніша для укладання вздовж човна, разом з гіком і гафелем. Якості гуарі для ходу на гострих курсах наближаються до таких у бермудського вітрила[1]:38[3] . Гуарі іноді застосовується на промислових човнах (наприклад, на вельботах на Азорських островах, а також його часто можна побачити на вельботах ВМФ США), але переважно на відпочивальних[4][5] .
Існують два різновиди вітрила гуарі: так зване «ковзне» (англ. sliding gunter), на якому використовується одинарний фал, та «складане» (folding gunter) з подвійним фалом. Перше дуже схоже на бермудське: його гафель (слайдинг-гентер)[6][7] підіймається на гарделі вертикально, граючи таким чином, роль стеньги для подовження щогли. Фіксація гафеля-стеньги до щогли здійснюється двома залізними кільцями (ракс-бугелями). У другого варіанта нахил гафеля може змінюватися за допомогою подвійного фала (гарделя і дирик-фала).
Примітки
ред.- ↑ а б Barnes, Roger (2014). The Dinghy Cruising Companion: tales and advice from sailing in a small open boat (вид. Kindle). London: Adlard Coles Nautical. ISBN 9781408180273.
- ↑ William Falconer, A New Universal Dictionary of the Marine, Printed to T. Cadell, London, 1815.
- ↑ Leather, John (1979). Spritsails and Lugsails (вид. 1989 reissue). Camden, Maine: International Marine Publishing Company. ISBN 0877429987.
- ↑ Nichols, David L. (2006). Chapter 4: The Sliding Gunter - A Versatile Traditional Sailing Rig. The Working Guide to Traditional Small-Boat Sails (вид. Kindle). Halcottsville, NY: Breakaway Books. ISBN 9781891369674.
- ↑ Ansel, Willits D. (1978). The Whaleboat: A Study of Design, Construction and Use from 1850 to 1970. Mystic Seaport Museum, Incorporated. ISBN 0913372390.
- ↑ Самойлов К. И. Слайдинг-гентер // Морской словарь. — М.-Л. : Государственное Военно-морское Издательство НКВМФ Союза ССР, 1941. (рос.)
- ↑ Слайдинг-гентер // Толковый Военно-морской Словарь. — 2010. (рос.)
Джерела
ред.- Самойлов К. И. Гуари // Морской словарь. — М.-Л. : Государственное Военно-морское Издательство НКВМФ Союза ССР, 1941. (рос.)