Фебруарски поход

Фебруарски поход (мкд. Февруарски поход) био је усиљени марш бораца јединица Народноослободилачке војске Југославије, која је током фебруара 1944. године извршила оперативна дејства на територији источне, централне и западне Македоније.

Фебруарски поход
Део Другог светског рата

Кретање партизанских јединица за време Фебруарског похода.
Времефебруар 1944.
Место
Источна, централна и западна Македонија
Исход Стратешка победа Народноослободилачке војске Југославије
Сукобљене стране

Народноослободилачка војска Југославије
Нацистичка Њемачка
Немачки Вермахт
Бугарска
Краљевина Бугарска

Ситуација пре похода

уреди

У другој половини децембра 1943. година и у јануару 1944. године, главнина јединица НОВ и ПОМ, заједно са партијским и војним руководством, налазила се на подручју Меглена, Егејска Македонија, јужно од планине Кожуф. Након формирања Друге македонске бригаде 20. децембра 1943. године у том рејону, код села Фуштани, Главни штаб НОВ и ПО Македоније формирао је три борбене групе од партизанских јединица које су тамо биле присутне и дао им задаћу да крену у напад на окупаторске снаге код Тиквеша, Ђевђелије и Мариова.[1]

Активности јединица НОВ и ПОМ принудиле су немачке и бугарске снаге да покрену две офанзивне операције против партизана у рејону Меглена, где се налазила њихова оперативна база. У Првој офанзиви, која је трајала од 4. до 8. јануара 1944. године, учествовали су само немачки војници из Солуна и Водена, а у Другој офанзиви, уз немачке, учествовале су и бугарске јединице из 17. дивизије у Штипу, а која је трајала од 16. до 20. јануара 1944. године.

Фебруарски поход

уреди
 
Борци 1. македонско-косовске бригаде током Фебруарског марша.
 
Бранко Шотра, Фебруарски поход (партизанска ратна графика)

По завршетку ових офанзива у којима су партизанске снаге победиле, Главни штаб Македоније оценио је да су обезбеђени услови за јединице НОВЈ с подручја Меглена да покрену војне операције и тако се пробију према централној, западној и источној Македонији. Главни штаб је израдио следећи план:

Тако је започео период војних операција широких размера које су извршили македонски партизани, познат под именом Фебруарски поход. Успешно спровођење похода имало је велик политички и војни значај за развој НОБ-а у Македонији.

Након Пролећне офанзиве која је уследила након Фебруарског похода 1944. године, биле су формиране крупне слободне територије чиме су били обезбеђени услови за одржавање Првог заседања АСНОМ-а.[2]

Извори

уреди
  1. ^ Февруарскиот поход буди најдлабоки емоции и овој февруари(језик: македонски). Приступљено 7.11.2024.
  2. ^ Февруарскиот поход и Михајло Апостолски (језик: македонски). Приступљено 7.11.2024.

Спољашње везе

уреди