Добродошли на


Положај Украјине
Положај Украјине

Украјина (укр. Україна) држава је у источној Европи. Граничи се са Русијом на североистоку, Белорусијом на северу, Пољском, Словачком и Мађарском на западу, Румунијом и Молдавијом на југозападу, а на југу излази на Црно море и Азовско море. Територија данашње Украјине је била средиште источнословенске културе у средњем веку, пре него што је подељена између разних сила, као што су Русија, Пољска, Литванија, Аустријско царство и Османско царство. Кратки период независности (19171921) након Октобарске револуције 1917, окончан је укључивањем Украјине у Совјетски Савез 1922. (Украјинска ССР). Садашње границе републике су успостављене 1954. Украјина је стекла независност након распада Совјетског Савеза, 1991.

Даље


Волињска област
Волињска област

Волињска област (укр. Волинська область) је област на северозападу Украјине. Административни центар области је град Луцк. Ковељ је најзападнији град у области, и задња станица у Украјини на железничкој траси између Кијева и Варшаве.

Волињ је био део Кијевске Русије, док није постао независна област и део Краљевства Галиције и Волиње. У XV веку је постао део Велике кнежевина Литваније, а 1569. је ушао у састав Пољске. Био је део Пољске све до 1795, када је постао део Руске имеприје, чији је део остао све до Првог светског рата. У том периоду се ова област звала Волињска губернија. Између два рата (1921—1939), Волињска област је била део Пољске и звала се Вољинско војводство.

После потписивања Споразума Рибентроп-Молотов између Совјетског Савеза и Нацистичке Немачке, Пољска је подељена између те две државе. Волињ је припао Совјетском Савезу, и област је образована 4. децембра 1939. године.

Уколико напишете неки кратак чланак (клицу), молимо Вас да користите шаблон {{Клица-Украјина}} како би га означили да чланак није завршен и да му треба допуна.

Да ли знате....

  • ...да је Украјина по величини, друга највећа држава у Европи (иза Русије).
  • ...да се у периоду измећу 1739-1751. године око 100.000 Срба доселило у Украјину. Населили су две украјинске области, једну на десној обали Дњепра, којој су дали име "Нова Сербија" и другу у Доњецком базену која се звала "Славјаносербија". Срби су се временом потпуно асимирали са домаћим становништвом.
  • ...да је Украјина «житница» Европе, због својих пространих степа које су претворене у житна поља.
Види још
Тарас Григорович Шевченко
Тарас Григорович Шевченко

Тарас Григорович Шевченко (укр. Тарас Григорович Шевченко; Моринц, 9. март 1814Петроград, 10. март 1861) је један од највећих украјинских песника, сликар и хуманиста. Његов књижевни рад био је препород за украјинску књижевност. Теме које преовлађују у његовим делима су тежак положај украјинског сељака, чежња за срећним временима домовине, жеља и нада за социјално и национално ослобођење Украјине.

(језик: украјински)

Украјински језик (укр. українська мова) је словенски језик из групе источнословенских језика. У прошлости се још називао малоруски и рутенски. Украјински је после руског и пољског трећи највећи словенски језик. То је званични језик Украјине где га говори 35 милиона људи као матерњи. Говори се још у: Русији, Пољској, Белорусији, Румунији, Молдавији, Придњестровљу, Банату, Канади и САД.

Украјински језик се служи ћириличким писмом које се у појединим словима разликује од руске верзије.

Украјински језик се развио из прото-источнословенског језика који се говорио у Кијевској Русији (10—13. век).Овај језик је био забрањен у школама Руске Империје од 1804. до Октобарске револуције.




Украјнски језик
украјински српски
говорити/мовити говорити
кохати/любити волети
дякую/спасибі хвала
маєте рацію/ви праві у праву сте
Украјина
Новац


Остали портали на Википедији на српском језику