Pojdi na vsebino

Grb Istre

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Različica za tisk ni več podprta in lahko vsebuje napake pri upodabljanju. Prosimo, v brskalniku posodobite zaznamke in namesto tega uporabite privzeto funkcijo brskalnika za tiskanje.
Grb Istre
Nosilec grbaIstrska županija.
Prva omembakonec 17. stoletja.
ŠčitNa modrem ščitu zlata koza z rdečo opremo.
Uporaba
  • V glavah aktov, na napisnih ploščah,
  • v stavbah, kjer delujejo organi županije in v slavnostnih prostorih teh stavb,
  • na listinah in drugih svečanih aktih, ki jih podeljuje županija,
  • na uradnih vabilih, voščilnicah in drugem pisalnem materialu, ki ga uporabljajo organi in funkcionarji županije,
  • na uradnih publikacije, ki jih izdaja župan,
  • ob drugih primerih, določenih z zakonom, podzakonskimi predpisi in akti pristojnega organa občine v skladu z njim.[1]

Grb Istre je grb Istrske županije. V preteklosti se je uporabljal kot grb Mejne grofije Istre v sklopu Svetega rimskega cesarstva in Avstrijskega cesarstva.

Istra

Kot državna tvorba je bila Istra dolgo časa razklana med Beneško republiko, ki je imela v oblasti obalo in Pazinsko grofijo v zaledju, ki je bila v različnih obdobjih del Kranjske, pod oblastjo Goriških grofov, nazadnje pa je pristala pod Habsburžani.

Razvoj grba

Prvi dokumentirani nadomestek grba je bil emblem, brez posebnih heraldičnih atributov, na ščitu pa je napisano "ISTERREICH". Emblem se je uporabljal za celinsko Istro.

Koza se v grbu prvič pojavi ob koncu 17. stoletja, uporabljali pa naj bi ga Benečani za svoj del polotoka. Koza v modrem polju stoji na zelenem heraldičnem hribčku, pozneje pa ta atribut izpuščajo.

Z Napoleonovo odstavitvijo Beneške republike je bila Istra ponovno združena v Ilirskih provincah.

Leta 1849 se je oblikovalo Avstrijsko primorje. Grb Primorja je bil kvadriran grb na katerem so bili grbi dežel Goriške, Gradiške, Trsta in Istre.

Koza ali kozorog

Na istrskem grbu je koza, vendar ni pravilno heraldično prikazana. Heraldična koza ima namreč manjše rogove, če pa ima daljše je to kozorog[2]. Razlog za to je, da so v času heraldične dekadence novega veka, še posebej v 19. stoletju kozi risali daljše rogove, na grbu Istre pa je to ostalo.

Sklici

  1. https://www.zpuiz.hr/hr/upoznaj-zupaniju/simboli/grb-i-zastava/statutarna-odluka-o-grbu-i-zastavi/
  2. »Slovenska heraldika«. www.grboslovje.si. Pridobljeno 20. aprila 2024.

Viri

  • Grboslovje.si
  • Peter Štih, Vasko Simoniti, Peter Vodopivec- Slovenska zgodovina