Pojdi na vsebino

Informatika

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Redakcija dne 08:53, 27. januar 2017 od Ah3kal (pogovor | prispevki) (vrnitev sprememb uporabnika 212.235.233.3 (pogovor) na zadnje urejanje uporabnika Ah3kal)

Informátika je znanost o sistematični obdelavi podatkov, še posebno o samodejni obdelavi s pomočjo računalnikov. Gledano zgodovinsko se je informatika razvila iz matematike, medtem ko imajo računalniki svoj začetek v elektroniki. Računalniki so pri tem samo naprave, ki omogočajo teoretične zamisli informatike preveriti v praksi.

Izraz informatika so skovali iz besed informacija in avtomatika v petdesetih letih 20. stoletja v Evropi. Informatika je prodrla na skoraj vsa področja. Prihod interneta je to še pospešil. Na področju logistike in medijev je informatika povzročila revolucijo. Večkrat se prisotnosti informatike v neki napravi niti ne zavedamo.

Računalnik lahko obdela veliko količino podatkov v zelo kratkem času. Pri tem imamo opravka z interakcijo strojne opreme (hardware) in programske opreme (software). Na primer na wikipediji dnevno ureja članke na desetisoče ljudi, bere pa jo na milijone ljudi.

Zvrsti informatike

Informatika se deli na teoretično, praktično, tehniško in poslovno. Tudi umetna inteligenca je eno od področij informatike. Teoretična informatika je temelj ostalim zvrstem. Prispeva temeljna odkritja za rešljivost problemov. Rezultate temeljne informatike izkorišča uporabna informatika. Informatika se skoraj vedno prepleta z drugimi znanostmi.

Zgodovina informatike

Korenine informatike ležijo v matematiki, fiziki in elektroniki. Informatika snuje matematične stroje za prenos, hranjenje in obdelavo podatkov. Opis postopka obdelave se imenuje algoritem. Sodobni računalnik je imel številne predhodnike: