Pojdi na vsebino

Energetski vir: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
odstranjevanje celotne vsebine strani
Oznake: izpraznitev vrnjeno mobilno urejanje mobilno spletno urejanje
Ah3kal (pogovor | prispevki)
m vrnitev sprememb uporabnika 2001:1470:F564:EE:3907:A4FF:38D6:C95E (pogovor) na zadnje urejanje uporabnika Nokturno
Oznaka: vrnitev
Vrstica 1: Vrstica 1:
{{slog|razlog=manjka definicija, s tem pa tudi kontekst}}

Za življenje na Zemlji in za človeške dejavnosti so pomembni energijski viri. Najpomembnejši energijski vir je [[Sonce]]. Vsak dan sije na [[Zemlja|Zemljo]] [[sončna svetloba]] in prinaša energijo, ki vzdržuje na Zemlji za življenje primerne okoliščine. Večino prejete energije se izseva nazaj v [[vesolje]], le 0,2 % se v rastlinah pretvori v [[biomasa|biomaso]] (les, listje, trava).
Med ostalimi energijskimi viri so pomembna [[fosilna goriva]], [[jedrsko gorivo|jedrska goriva]], [[geotermalni vir]]i, tekoča [[voda]], akumulirana voda, [[veter]], oceanski valovi. V [[energetika|energetiki]] se to imenujejo viri [[primarna energija|primarne energije]].

Vire energije, ki jih lahko uporabljamo lahko razdelimo še na [[obnovljivi viri energije|trajne]] in [[neobnovljivi viri energije|neobnovljive vire]]. Prvi se nenehno obnavljajo, pri drugih pa so zaloge omejene in jih bo človeštvo prej ali slej izčrpalo. Med vire, ki so vsaj za človeške pojme trajni, štejemo predvsem Sonce, biomaso, geotermalne vire, tekočo in akumulirano vodo, veter in oceanske valove.

Med [[neobnovljivi viri energije|neobnovljive vire]] pa sodijo [[fosilna goriva]] in [[jedrsko gorivo]].

[[Kategorija:Energetika]]

Redakcija: 08:47, 10. november 2021

Za življenje na Zemlji in za človeške dejavnosti so pomembni energijski viri. Najpomembnejši energijski vir je Sonce. Vsak dan sije na Zemljo sončna svetloba in prinaša energijo, ki vzdržuje na Zemlji za življenje primerne okoliščine. Večino prejete energije se izseva nazaj v vesolje, le 0,2 % se v rastlinah pretvori v biomaso (les, listje, trava). Med ostalimi energijskimi viri so pomembna fosilna goriva, jedrska goriva, geotermalni viri, tekoča voda, akumulirana voda, veter, oceanski valovi. V energetiki se to imenujejo viri primarne energije.

Vire energije, ki jih lahko uporabljamo lahko razdelimo še na trajne in neobnovljive vire. Prvi se nenehno obnavljajo, pri drugih pa so zaloge omejene in jih bo človeštvo prej ali slej izčrpalo. Med vire, ki so vsaj za človeške pojme trajni, štejemo predvsem Sonce, biomaso, geotermalne vire, tekočo in akumulirano vodo, veter in oceanske valove.

Med neobnovljive vire pa sodijo fosilna goriva in jedrsko gorivo.