Pojdi na vsebino

Deizem: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
m robot Dodajanje: bs, ca, cs, gd, hu, ia, is, lt, oc, uk
TXiKiBoT (pogovor | prispevki)
m robot Dodajanje: uz:Deizm
Vrstica 63: Vrstica 63:
[[tr:Deizm]]
[[tr:Deizm]]
[[uk:Деїзм]]
[[uk:Деїзм]]
[[uz:Deizm]]
[[zh:自然神论]]
[[zh:自然神论]]

Redakcija: 02:50, 6. junij 2008

Deizem (iz latinščine deus - bog) je verski nazor, ki v Bogu vidi stvaritelja, vendar ne priznava njegovega nadaljnjega poseganja v naravo.

Tako deizem zavrača vero v razodetje, osnovni element krščanstva. Prav tako zavrača povezanost med cerkvijo in veroizpovedjo. Vera, ki jo zagovarja deizem je pod močnim vplivom verskega racionalizma in se močno razširi v času razsvetljenstva, še posebej v Angliji. Poleg Anglije so močna središča deizma še ZDA in Francija in Nemčija.

Utemeljitelj deizma je angleški državnik in filozof lord Edward Herbert of Cherbury, ki je v svojih delih postavil temelje tej religiji, po kateri je biblijska vera v celoti podrejena razumnosti posameznika, ki naj bi bil po njegovem tudi najvišja pravna instanca v vseh svojih odločitvah. Razum naj bi bil po njegovem človekov najvišji nagon, ki je enak pri vseh posameznikih.

Za temeljno delo deizma pa velja knjiga Krščanstvo brez skrivnosti angleškega filozofa Johna Tolanda, ki je izšla anonimno leta 1696. V njej Toland zavrača vse nerazumno v religiji. Po njegovem mnenju nič v evangeliju ne nasprotuje razumu in ga ne presega.

Predstavniki

Anglija

Pomembni predstavniki angleškega deizma so:

Francija

Nemčija