Ameriški kovanci in bankovci v obtoku
Enota ($) Motiv spredaj Motiv zadaj
Kovanci
0.01 (peni, cent) Abraham Lincoln Lincolnov spomenik
0.05 (nickel) Thomas Jefferson Monticello
0.10 (dime) Franklin D. Roosevelt bakla, hrastova veja, oljčna vejica
0.25 (quarter) George Washington državne insignije
0.50 John F. Kennedy Predsedniški grb
1.00 Sacagawea orel v letu
Bankovci
Dolarski bankovci
1 George Washington Grb Združenih držav Amerike
2 Thomas Jefferson Ameriška deklaracija neodvisnosti
5 Abraham Lincoln Lincolnov spomenik
10 Alexander Hamilton Državna zakladnica
20 Andrew Jackson Bela hiša
50 Ulysses S. Grant Kapitol
100 Benjamin Franklin Independence Hall

Amêriški dólar je uradna valuta Združenih držav Amerike. Zunaj meja ZDA pogosto služi kot valuta državnih rezerv. Izdajanje valute nadzira ameriška centralna banka (Federal Reserve). Ameriški dolar najpogosteje označujemo z znakom za dolar ($). Koda ISO 4217 za ameriški dolar je USD, Mednarodni denarni sklad uporablja tudi oznako US$. Leta 1995 je bilo v prometu 380 milijard ameriških dolarjev, od tega približno eno tretjino v ZDA, preostalo pa drugod po svetu. Do aprila 2004 je celotna vsota izdanega denarja narasla na okoli 700 milijard ameriških dolarjev, razmerje med domačo in tujo posestjo pa se ni spremenilo.

ZDA so ena od številnih držav, ki imenujejo svojo valuto dolar. Več držav uporablja tudi ameriške dolarje kot zakonito plačilno sredstvo, spet druge države pa dopuščajo njegovo rabo kot de facto plačilno sredstvo.

Američani uporabljajo za dolar pogovorni izraz »buck« [bák], kar izvira iz trgovine s krznom v kolonialnem obdobju. Ustaljen termin je tudi »grand«, ki pomeni tisoč enot valute, vključno z dolarji.

Ameriški dolar uporabljajo kot svojo valuto tudi naslednje države in teritoriji: Portoriko, Ekvador, Salvador, Ameriška Samoa, Ameriški in Britanski Deviški otoki, Otoki Turks in Caicos.

Glej tudi

uredi

Zunanje povezave

uredi