Realizem v književnosti: Razlika med redakcijama
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
Oznaki: vrnjeno vizualno urejanje |
Restored revision 6195585 by 194.249.79.226 (talk): Rvv (TwinkleGlobal) Oznaka: razveljavitev |
||
Vrstica 3:
Realizem pomeni dvoje: obdobje ali pa književno metodo. Realizem kot književna metoda se pojavlja v vseh [[književnost]]ih od [[antika|antike]] do danes, ki prikazujejo stvarnost tako, kot v resnici je ali pa bi lahko bila po zakonu verjetnosti. Realizem kot obdobje se je v posameznih književnostih razvil ob različnem času in v neenakih socialnih, političnih in kulturnih razmerah, zato ni bil čisto enotno književno obdobje.
[[Schiller Schledel|Schiller]] in [[Friedrich Schlegel]] sta prva govorila o realizmu, in sicer sta pojem realizma uporabljala kot nasprotje idealizmu. V francoskih razpravah se pojem realizma pojavi v člankih [[Champfleury]]a, ki so pozneje izšli v knjigi z naslovom ''Le Realisme'' (1857), in v časopisu ''Realisme'' (1856-1857). Tu se začne razpravljati o realizmu kot o obdobju. Njegove značilnosti so natančno prikazovanje resnice, objektivnost, neosebnost. Kot predstavnike so naštevali [[Stendhal]]a, [[Honore de Balzac|Balzaca]], Champfleurya, [[Gustave Flaubert|Flauberta]]. V Nemčiji [[Otto Ludwig]] govori o poetičnem realizmu, ampak ta pojem uporablja kot nasprotje »neosebnemu« realizmu, ki se je razvil v Franciji. [[Friedrich Engels|Engels]] v nekem osebnem pismu leta 1888 piše, da realizem zanj pomeni poleg natančnosti v podrobnostih tudi zvesto prikazovanje tipičnih značajev v tipičnih okoliščinah.
== Nastanek, vrste in razvoj realizma po Evropi ==
Vrstica 17:
== Realizem na Slovenskem ==
Glavna predstavnika realizma na [[Slovenija|Slovenskem]] sta [[Janko Kersnik]] (''Kmetske slike'', ''Jara gospoda'') in [[Ivan Tavčar]] (''Cvetje v jeseni'', ''Med gorami'').
Kersnikove ''Kmetske slike'' so izhajale v ''[[Ljubljanski zvon|Ljubljanskem zvonu]]'' 1882-1891. Kersnik je napisal nekaj takih slik iz kmečkega sveta, v katerih je človek že popolnoma nesuveren, vklenjen v brutalne zakone materialne resničnosti, gre samo še za igro strahu in strasti v boju za goli obstanek. V sliki ''V zemljiški knjigi'' je glavni junak dokument oziroma uradni akt. Dogajanje je opisano zelo suho, brez čustvene vrednosti pripovedovalca je prikazana realnost. Gre za dokument, ki določa pogubno usodo celega rodu. Svojo idejo o idealističnem realizmu je najlepše pokazal v sliki ''Kmetska smrt''. Hotel je prikazati življenje tako kot je, vendar ne čisto golo resnico, ampak golo resnico pod zlato tančico idealizma. V tej sliki prikazuje smrt, vendar ne kot nekaj slabega, ampak kot nekaj heroičnega. Kmet Planjavec se opeče in opekline so tako hude, da ne bo preživel, vendar želi še pred smrtjo poskrbeti za stvari tega sveta, za družino. V ''Mačkovih očetih'' je realistična slika najbolj izostrena. Človek je le še žrtev golih strasti v boju za gmotni obstanek in je do kraja razčlovečen.
Vrstica 35:
== Najpomembnejši predstavniki realizma po Evropi ==
===
* [[Stendhal]]
* [[Honoré de Balzac]]
Vrstica 41:
* [[Guy de Maupassant]]
===
* [[Gottfried Keller]]
* [[Theodor Fontane]]
|