Preskočiť na obsah

Margaret Sangerová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia tlače už nie je podporovaná a môže obsahovať chyby pri vykresľovaní. Prosím aktualizujte záložky vo svojom prehliadači a použite predvolenú funkciu pre tlač v prehliadači.
Margaret Sangerová
americká zdravotná sestra a feministka
americká zdravotná sestra a feministka
Narodenie14. september 1879
Corning, New York, USA
Úmrtie6. september 1966 (86 rokov)
Tucson, Arizona
Odkazy
Projekt
Gutenberg
Margaret Sangerová
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons Margaret Sangerová

Margaret Higginsová Sangerová (* 14. september 1879, Corning, New York – † 6. september 1966, Tucson, Arizona) bola americká bojovníčka za práva žien a zdravotná sestra.

Život

Narodila sa ako siedma z jedenástich detí v prísnej katolíckej rodine Higginsovcov. Jej matka, Anne Purcellová Higginsová, oddaná katolíčka, než zomrela na tuberkulózu a rakovinu krčka maternice, bola osemnásťkrát tehotná (porodila 11 živých detí). Sangerová navštevovala dva roky Claverack College v Hudsone. Sestry jej platili školu, a keď jej už nemohli ďalej poskytovať finančnú pomoc, vrátila sa roku 1899 domov. Matka zomrela práve v čase, keď sa Margaret zapísala do programu pre ošetrovateľky v nemocnici vo White Plains, na predmestí New Yorku.

V roku 1902 sa vydala za Williama Sangera a nasledujúci rok sa im narodil syn. Neskôr porodila ešte jedného syna a dcéru, ktorá zomrela v detskom veku.

V roku 1912 po ničivom požiari domu sa rodina presťahovala do New Yorku, kde Sangerová vstúpila do Sociálno-demokratickej strany a zúčastňovala sa na organizovaní štrajkov. Okrem toho začala prispievať do pravidelnej rubriky o sexuálnej výchove pre noviny New York Call pod názvom "Čo má vedieť každé dievča", jej príspevky však boli pravidelne cenzurované.

Sangerová pracovala ako zdravotná sestra v chudobnej štvrti East Side na Manhattane. Starala sa hlavne o tehotné ženy, s ktorými sa rozprávala o sexualite. Tieto ženy, ktoré museli vo veľkej chudobe vychovávať svoje deti, boli spolu s predčasnou smrťou vlastnej matky hlavnými príčinami, prečo sa z nej stala propagátorka antikoncepcie.

V roku 1917 začala vydávať výchovný časopis s názvom "Antikoncepčná revue", v roku 1921 založila Americkú ligu pre antikoncepciu a v roku 1922 Národnú komisiu federálnej legislatívy pre antikoncepciu.

Iné projekty