Preskočiť na obsah

Soft rock

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 18:24, 4. september 2023, ktorú vytvoril Bojars (diskusia | príspevky) (fix wl)
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)

Soft rock (sa môže niekedy označovať aj ako light rock, easy rock alebo mellow rock) je rockový štýl hudby, ktorý kombinuje hudobné techniky rock and rollu (s elementami folk rocku a singer-songwriter popu), aby tak utvoril ľahší, zamatovejší komerčne ladený zvuk. V soft-rocku sú tlmené elektrické gitary, klavír, akustické gitary, saxofóny a syntetizátory. Žáner neskôr ovplyvnil neo-progressive rock.

História a úspech

[upraviť | upraviť zdroj]

Základy vzniku soft-rocku siahajú do 70. rokov minulého storočia. Soft-rock sa môže chápať aj ako proti reakcia voči rezavej tvrdej hudbe (punk rock, heavy metal), ktorá sa vtedy tiež vyvíjala. V neskorších sedemdesiatych rokoch bol soft-rock tak populárny, že v roku 1977 niektoré newyorské stanice presedlali na soft-rockový formát (príklad WTFM, WYNY) . Jedna jazz-rockovo orientovaná skupina (Chicago) sa v sedemdesiatych rokoch ovplyvnila soft-rockom a tak získala väčšiu komerčnú pozornosť. To isté kapela Fleetwood Mac. Netradične, hardrocková kapela Led Zeppelin tiež mala niekoľko soft-rockových hitov („All My Love“, 1979)

Tento žáner sa neskôr absorboval do adult contemporary.

Medzi soft-rockovej umelca patrí Elton John, Tommy James & the Shondells, The Association, The Zombies, Dave Clark Five, Edison Lighthouse, Flying Machine, Billy Joel a Air Supply