Preskočiť na obsah

Teplota: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
Značky: vrátené úprava z mobilu úprava z mobilného webu
Ts12rAc (diskusia | príspevky)
d Verzia používateľa 78.99.193.245 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od 88.212.36.9 (7274380): revert vandalismu
Riadok 1: Riadok 1:
Teplota je kravina'''Teplota''' (v sústave SI aj [[termodynamická teplota]]) je [[stavová veličina]] opisujúca strednú [[kinetická energia|kinetickú energiu]] častíc.
'''Teplota''' (v sústave SI aj [[termodynamická teplota]]) je [[stavová veličina]] opisujúca strednú [[kinetická energia|kinetickú energiu]] častíc.
Nultý zákon termodynamiky opisuje teplotu ako veličinu, ktorá má v každom mieste izolovanej sústavy v rovnováhe rovnakú hodnotu.
Nultý zákon termodynamiky opisuje teplotu ako veličinu, ktorá má v každom mieste izolovanej sústavy v rovnováhe rovnakú hodnotu.



Verzia z 14:03, 24. november 2021

Teplota (v sústave SI aj termodynamická teplota) je stavová veličina opisujúca strednú kinetickú energiu častíc. Nultý zákon termodynamiky opisuje teplotu ako veličinu, ktorá má v každom mieste izolovanej sústavy v rovnováhe rovnakú hodnotu.

Teplota je makroskopická veličina, čiže na atomárnej a subatomárnej úrovni nemá zmysel hovoriť o teplote.

Označenie

Pre údaje v kelvinoch je značka T. Pre údaje v stupňoch Celzia sú možné aj značky t alebo ϑ (t sa ale pletie so značkou pre čas).

Jednotky

Jednotkou teploty podľa SI je Kelvin. V bežnom živote sa však z praktických dôvodov častejšie používa stupeň Celzia alebo stupeň Fahrenheita.

Meranie teploty

Rozlišujeme dva spôsoby merania teploty:

Priame

Nepriame

Pozri aj

Iné projekty

  • Spolupracuj na Wikicitátoch Wikicitáty ponúkajú citáty od alebo o Teplota
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Teplota