Mánia (psychiatria)
Mánia je afektívna porucha charakteristická nadnesenou náladou, nespavosťou, zvýšenou sexuálnou energiou a pocitom grandióznosti.[1] Manické epizódy sú prítomné najmä u pacientov trpiacich bipolárnou poruchou, kde sa manické epizódy striedajú s depresívnymi.
Mánia | |
Klasifikácia | |
---|---|
MKCH-10 | F30 Manická epizóda (odkaz) |
Pozri aj Medicínsky portál |
Osoba postihnutá mániou je v prehnane radostnej nálade a oplýva zvýšenou energiou a aktívnosťou. Prebieha od jednej aktivity k druhej bez dokončenia, správa sa hazardne (napríklad podstupuje finančné riziká a transakcie), má zníženú potrebu spánku a nepociťuje únavu.[2] Rozpráva so zvýšeným hlasom, zrýchleným tempom, zažíva tzv. myšlienkový trysk a má ťažkosti s vnímaním okolitých podnetov.[2] U pacienta môže dôjsť k zvýšenému alebo často aj k zníženému príjmu stravy, pretože chorý nevydrží u jedla dlhšie posedieť a často odeň odbieha.[3] Prítomné môžu byť aj bludy grandiózneho typu (chorý sa iracionálne precenuje, napríklad si môže o sebe myslieť, že je vyvolený, má špeciálne poslanie a pod.).[2]
F30.1 Mánia bez psychotických príznakov
- Nálada je nadnesená neprimerane k okolnostiam a kolíše od bezstarostnej žoviálnosti po takmer nekontrolovateľné vzrušenie. Rozjarenosť sprevádza zvýšená energia, ktorá vedie do hyperaktivity, veľavravnosti a zníženej potreby spánku. Nedarí sa udržanie pozornosti, častá je výrazná rozptýlenosť. Sebahodnotenie je často nafúknuté s velikášskymi myšlienkami a prekypujúcou sebadôverou. Strata normálnych sociálnych zábran môže viesť k nedbanlivému, riskantnému a neprimeranému správaniu.
F30.2 Mánia s psychotickými príznakmi
- Okrem klinického obrazu opísaného pod F30.1 sa zjavujú aj bludy (zvyčajne grandiózne) alebo halucinácie (zvyčajne hlasy prihovárajúce sa chorému), prípadne vzrušenie, nadmerná pohybová aktivita a myšlienkový galop sú také extrémne, že chorý je nezrozumiteľný alebo neprístupný normálnej komunikácii.
F30.8 Iné manické epizódy
F30.9 Nešpecifikovaná manická epizóda
Referencie
upraviť- ↑ SEMPLE, David et al. Oxford Handbook of Psychiatry. Oxford : Oxford University Press, 2005. 953 s. ISBN 0198527837. S. 88. (po anglicky)
- ↑ a b c DOBIÁŠ, Viliam. Klinická propedeutika v urgentnej medicíne. Praha : Grada Publishing, 2013. 208 s. ISBN 9788024745701. S. 68.
- ↑ MARKOVÁ, Eva et al. Psychiatrická ošetřovatelská péče. Praha : Grada Publishing, 2006. 352 s. ISBN 8024711516. S. 258.
- ↑ Duševné poruchy a poruchy správania (MKCH 10) [online]. Bratislava: Národné centrum zdravotníckych informácií, [cit. 2023-01-14]. Dostupné online.
Pozri aj
upraviťIné projekty
upraviť- Commons ponúka multimediálne súbory na tému Mánia (psychiatria)