Jindřich Hořejší

český básnik a prekladateľ

Jindřich Hořejší (* 25. apríl 1886, Praha – † 30. máj 1941, Praha) bol český básnik a prekladateľ.

Jindřich Hořejší
český básnik a prekladateľ
Jindřich Hořejší
Narodenie25. apríl 1886
Praha, Česko
Úmrtie30. máj 1941 (55 rokov)
Praha, Česko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Jindřich Hořejší

Študoval na malostranskej reálke, kde začal publikovať. V roku 1904, kedy maturoval, publikoval svoje básne v almanachu absolventov školy. Roku 1905 odišiel do Paríža, kde vystriedal rad zamestnaní, vyštudoval tu filozofiu na Sorbone a ekonómiu v Dijone.

Prvú svetovú vojnu prežil na ruskej fronte, po roku 1918 pracoval ako redaktor a neskôr bol úradníkom štatistického ústavu.

V 20. rokoch bol členom skupiny Devětsil.

Jeho brat Alexandr Hořejší bol tiež básnik a prekladateľ, známy pod pseudonymom Jan Alda.

Jeho dielo nemá dynamickosť iných básnikov tejto doby, začal proletárskou poéziou a ako jediný z vtedajších básnikov u nej zostal. Počas svojej tvorby neprešiel takmer žiadnym vývojom.

  • Hudba na náměstí1921, dej sa odohráva v meste, čo je pre tento druh poézie typické. Hlavnými hrdinami sú robotníci a robotnice. Vyslovuje tú názor, že životné podmienky robotníkov sú ťažké, ale to ich podľa autora stmeľuje a dáva im to lepšie podmienky pre boj
  • Korálový náhrdelník1923, tu sa objavuje milostná poézia ako súčasť poézie proletárskej, tzn. že do milostného vzťahu tragicky zasahuje sociálna realita. Autor nechápe ženu iba ako milenku, ale predovšetkým ako spolubojovníčku
  • Den a noc1931, autor tu oznamuje svoje osobné dojmy, zdôrazňuje nespravodlivosť života a nutnosť to zmeniť

Podstatnú časť (a to tú lepšiu) z jeho diela tvoria preklady, predovšetkým z francúzštiny (Guillaume Apollinaire, Jehan Rictus, Tristan Corbière, Émile Verhaeren, prekliati básnici). Neprekladal len poéziu, ale aj prózu a drámu.

Do francúzštiny preložil Osudy dobrého vojáka Švejka od J. Haška.

Pozri aj

upraviť

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jindřich Hořejší na českej Wikipédii.