Wиллиам Х. Сеwард

Извор: Wikipedija
Пређи на навигацију Пређи на претрагу
Wиллиам Хенрy Сеwард
Wиллиам Х. Сеwард

Мандат
5. ожујка 1861. – 4. ожујка 1869.
Предсједник Абрахам Линцолн
Андреw Јохнсон
Претходник Јеремиах С. Блацк
Насљедник Елиху Б. Wасхбурне

Мандат
1. сијечња 1839. – 31. просинца 1842.
Претходник  Wиллиам L. Марцy
Насљедник Wиллиам C. Боуцк

Мандат
4. ожујка 1849. – 3. ожујка 1861.
Претходник  Јохн А. Диx
Насљедник Ира Харрис

Рођење 16. свибња 1801.
Сједињене Америчке Државе Флорида, НY, САД
Смрт 10. листопада 1872.
Сједињене Америчке Државе Аубурн, НY, САД
Политичка странка Виговац, Републиканска странка
Супружник Францес Аделине Сеwард
Занимање одвјетник, политичар

Wиллиам Хенрy Сеwард, Ср. (Флорида, Неw Yорк, 16. свибња 1801. - Аубурн, Неw Yорк, 10. листопада 1872.) био је 12. Гувернер савезне држане Неw Yорк, сенатор и Државни тајник Сједињених Држава у кабинету Абрахама Линцолна и Анреwа Јохнсона. Био је један од најжешћих опонената ширења ропства у предратним годинама, те једна од најдоминантнијх фигура Републиканске странке у њезиним формативним годинама. Приликом избора 1860., сматрао се најизвјеснијим кандидатом за предсједника, но управо га је његова отвореност коштала те номинације. Унаточ поразу, постао је лојални члан Линцолнова кабинета и био је заслужан за спречавање стране интервенције тијеком првих година рата. У ноћи Линцолнова атентата, Сеwард је преживио сличан покушај када су уротници хтјели елиминирати владу Уније. Као Јохнсонов Државни тајник, 1867. од Русије купује Аљаску за јако малу своту новца. Како је Аљсака била велико, хладно, неискориштено и за живот непогодно подручје, овај је чин назван "Сеwардова глупост", но дао је добар примјер његовог карактера, а касније се испоставило како ће Аљсака имати снажну улогу у развоју САД-а, чиме су критике упућене Сеwарду пале у воду. Његов сувременик, Царл Сцхурз, описао га је једном приликом као "једну од оних душа која ће заобићи јавно мијење, умјесто да га слијепо прати у кораку."

Биографија

[уреди | уреди извор]

Рани живот

[уреди | уреди извор]

Рођен је у мјесту Флорида у савезној држави Неw Yорк, 16. свибња 1801. Студирао је право на Унион Цоллегеу, гдје је и дипломирао 1820. Након што се упознао са увјетима живота робова у Георгији придружио се аболиционистима, а у правној пракси се придружио свом пунцу Елијаху Миллеру. Ову сурадњу је зауставио када су га изабрали у сенат Неw Yорка. У свом прогресивном програму залагао се и за већи утрошак новца на образовање, оснивања школа за имигранте на њиховом језику и од стране њихових вјероучитеља, те побољшање увјета у затворима. Када је изабран за Гувернера Неw Yорка, био је припадник Виговске странке. Већ у почетку се показао као вођа у борби за ослобођење робова. Тврдио је да постоји и виши закон од Устава, а робовласништво је морално лоше. На суду је бранио одбјегле робове, а 1850. је рекао да ако се Америка не ослободи робавласништва доћи ће до грађанског рата. Ово је изрекао поводом потписивања Компромиса из 1850., чији је оштар противник био.

Сеwард као републиканац

[уреди | уреди извор]

Године 1855., Сеwард је прешао у Републиканску странку, када су га поново изабрали за сенатора Неw Yорка. Након тога је његова политичка популарност опала, републиканци га нису предлагали на мјесто сенатора због радиклане прошлости, а радикали га нису подржавали због придруживања десничарима. Занимљиво је како Сеwард није био аболиционист (иако је био противник ропства), као што је то био Линцолн, већ је сматрао да сама повијест треба уништити ропство, а не рат.

Државни тајник тијеком Грађанског рата

[уреди | уреди извор]

Приликом избора 1860., био је готово сигуран кандидат Републиканске странке, но на то је мјесто изабран Абрахам Линцолн. Када је Линцолн изабран за предсједника, Сеwард је постао његов лојални Државни тајник. Тијеком грађанског рата Сеwард је основао тајну полицију која је хватала цивиле због нелојалности, као што су саботажа и шпијунирење. Ови политички затвореници нису извођени пред судове, нису им се говорили разлози њиховог ухићења нити за што су осумњичени, а истраге о тим злочинима никада нису вођене.

Вањска политика

[уреди | уреди извор]
Куповина Аљаске

Залагао се за прикључење Дјевичанских отока, заљева Саманá, америчку контролу Панаме и куповину Аљаске. Но, успио је извести само посљедње. Дана 30. ожујка 1867. купио је Аљаску од Русије за $7,200,000 (вриједност која данас износи отприлике $96,604,813.22). Овај чин наишао је на снажне критике јавности, те је чак називан и "Сеwардова ледена кутија" или "Сеwардова глупост", а чак је и сам предсједник Јохнсон критизиран због допуштања ово чина, због чега је и настао назив "Јохнсонов поларни врт". Касније се испоставило како ће Аљсака постати важан извор нафте, плина и злата за САД, те један од покретача развоја Сједињених Држава, што је довело до повлачења критика према тајнику Сеwарду.

Покушај атентата

[уреди | уреди извор]
Леwис Поwелл у сукобу са Фредерицком Сеwардом прије него што је избо његова оца.

Исте ноћи када је извршен атентат на Абрахам Линцолна, Леwис Поwелл је покушао извршити атентат на Сеwарда. Поwелл је дошао до Сеwардове собе тако што је рекао портиру да му носи лијек. Прије него је ушао до Сеwарда, сусрео је његовог сина Фредерицка у којег је пуцао након што га је овај покушао удаљити рекавши да му отац спава. Поwелл је кренуо натраг, но онда се нагло окренуо и пуцао у Фредерицкову главу, но промашио је. У налету панике, насрнуо је на њега и изударао га пиштољем, оставивши га на поду у критичном стању. Након тога је ушао у Сеwардову собу и неколико га пута убо ножем у лице и врат. При томе је озлиједио још двоје његове дјеце Аугустуса и Фаннy, његову медицинску сестру, наредника Георгеа Ф. Робинсона, и гласника Емерицка Ханселла који су ушли када је Поwелл почео бјежати. Иако је успио преживјети, захваљујући претходној повреди врата због које је носио чврсте медицинске овратнике, на лицу су му трајно остали видни ожиљци.

Поwелла су ухватили и погубили 7. српња 1865., заједно са Давидом Херолдом, Георгеом Атзеродтом и Марy Сурратт, оптуженим за завјеру при атентату на Линцолна.

Крај живота и смрт

[уреди | уреди извор]

Након што је Улyссес С. Грант постао предсједник, Сеwарт се умировио и остатак свог живота провео путујући и пишући. Дана 10. листопада 1872. умро је у својој кући у Аубурну од посљедица отежаног дисања. Покопан је на гробљу Форт Хилл у Аубурну. Његов син Фредерик издао је касније очеве мемоаре.

Екстерни линкови

[уреди | уреди извор]