Пређи на садржај

Robot Carnival

Извор: Wikipedija
Робот Царнивал
Кино постер
РежијаАтсуко Фукусхима
Катсухиро Отомо
Који Моримото
Хидетосхи Омори
Yасуоми Уметсу
Хироyуки Китазуме
Мао Ламдо
Хироyуки Китакубо
Такасхи Накамура
ПродуцентКазуфуми Номура
СценариоХироyуки Китазуме
Катсухиро Отомо
Мао Ламдо
Такасхи Накамура
Yасуоми Уметсу
УлогеКоји Моритсугу
Yаyои Маки
Кеико Ханагата
МузикаИсаку Фујиа
Јое Хисаисхи
Масахиса Такеицхи
ФотографијаТосхиаки Морита
МонтажаYукико Ито
Харутосхи Огата
Осаму Тоyосаки
СтудиоАППП
Датум(и) премијере21.7. 1987.
Трајање90 мин.
Земља Јапан
Језикјапански
Робот Царнивал на Интернет Мовие Датабасе

Робот Царнивал јапански је аниме ЗФ филм из 1987., омнибус састављен од девет различитих епизода које све имају само једну заједничку тему: роботе.[1] Епизоде су кронолошки режирали Атсуко Фукусхима, Катсухиро Отомо, Који Моримото, Хидетосхи Омори, Yасуоми Уметсу, Хироyуки Китазуме, Мао Ламдо, Хироyуки Китакубо и Такасхи Накамура. Од девет прича, само двије имају дијалоге, док су остале испричане без икаквих дијалога.

Увод: у пустињи живи један народ у забаченом селу. Један дјечак проналази плакат на којем пише да убзо стиже "карневал робота". Одлази у село и упозори мјештане, који од страха побјегну у куће. Иза хоризонта појави се старо, безопасно возило на којем пише "карневал робота".

Франкен'с Геарс: луди знанственик покушава оживити робота у својем забаченом лабораторију. Када оживи, робот опонаша све што чини знанственик. Весели знанственик заплеше од среће, али се спотакне и падне. Робот га опонаша, те заплеше и падне на идентично мјесто, на њега, чине убија знанственика.

Деприве: инвазија ванземаљских робота на један модерни град завршава отмицом једне дјевојке. У борби да ју спаси од робота, један мушкарац постаје киборг. Напослијетку побиједи роботе и спаси жену.

Пресенце: у једном малом енглском граду, живи један мушкарац који има наизглед идиличан живот: има супругу, кћер, лијепу кућу и добар посао. Ипак, он потајно у једном подруму израђује андроида у облику дјевојке, како би добио љубав од ње. Међутим, када дјевојка андроид почне показивати неовисну личност, он ју удари те тиме прекине њену функцију. Десетљећима касније, он је сада дјед и живи у једној кући гдје га посјећује кћер са унуком. Одједном му се појави дјевојка андроид. Он мисли да халуцинира, одлази у подрум те тамо налази уништеног андроида гдје је и био. Ипак, када се дјевојка андроид опет појави пред његовом кућом, он оставља своју супругу те одлази са андроидом према заласку сунца.

Старлигхт Ангел: двије дјевојке посјете забавни парк. Једна сазнаје да је друга изашла са дечком којег је вољела, те побјегне у једну атракцију парка, која нуди виртуалну вожњу у којој ју напада робот. Други робот јој долази упомоћ те ју спашава.

Цлоуд: једно биће, које личи на робота у облику дијетета, хода по панорами док се у позадини измјењују облици облака, који сугерирају на рођење и нестанак људског рода.

А Тале оф Тwо Роботс—Цхаптер 3: Фореигн Инвасион: у Јапану у 19. стољећу, један Западњак и једна јапанска екипа се боре управљајући двоје дивовских робота. Јапански робот успијева побиједити и обранити један град.

Нигхтмаре: модерни Токио. Приликом заласка сунца, људи одлазе у своје домове и заспију. Но тијеком ноћи се појави необично биће које пробуди роботе града. Када један бескућник томе свједочи, роботи га почну прогањати по мрачним улицама. Ипак, приликом изласка сунца, сви се роботи врате на старо мјесто и човјек је тако спашен.

Крај: овдје се филм враћа опет на прву причу. "Карневал робота" стане усред пустиње, јер је захрђао и дотрајао. Човјек открива малу металну куглу у његовим остацима те ју однесе у кућу своје обитељи. Кугла је глазбена кутија која се отвори пред дјецом и у њој је фигура балерине која плеше. На завршетку, фигура експлодира те се појави знак "КРАЈ".

Гласовне улоге

[уреди | уреди извор]
  • Хикару Котоно - дјевојка андроид
  • Коуји Моритсугу - главни лик
  • Кеи Томиyама - Санкицхи
  • Цхиса Yокоyама - Yаyои
  • Кането Схиозаwа - Дењиро
  • Току Нисхио - Даимару
  • Аyа Мурата - кћер
  • Хидеyуки Умезу - човјек Б
  • Кеико Ханагата - супруга

Хелен МцЦартхy је филму дала пет од пет звијездица:

"Дијалози су сведени само на два сегмента, а у једном од њих их исто има јако мало. Свака епизода је кратка, због чега може послужити као добар увод у старији аниме. Од жутног уводног филма који су режирали Отомо и Накамура, па све до препреденог обрата у завршној секвенци, овај аниме је крцат добрим стварима."[1]

Рапхаел Сее је за ТХЕМ Аниме Ревиеwс 4.0 дао филму четири од пет звијездица:

"Неке епизоде су занимљивије од других, а оне апстрактне би могле натјерати неке гледатеље да постану нервозни у сједалу због неугодног ишчекивања када ће се догодити нека акција. А неке немају никаквог смисла. Ипак, све у свему, ово је поштена забава, ако је гледате са правом перспективом. Такођер је забавно ставити овај филм усред неког аниме фестивала, како би се дала фина доза надреалног."[2]

Критичар на wебситеу Тхе Нихон Ревиеw је дао филму оцјену 8 од 10:

"[Увод и завршетак] су изграђени на једноставној, а опет бриљантно смијешној идеји: карневалска атракција која се покварила те насумично лутала наоколо стољећима без краја. То је вјеројатно икона црног хумора у анимеу, барем по мени - механичко чудовиште створено да шири весеље, накрцано роботима који плешу и свим другим стварима које се појаве ниоткуда, а умјесто тога шири смрт и уништење гдје год се појави. Робот Царнивал је кавалкада креативности и изведбе, са занимљивим идејама које су анимиране на најопулентнији могући начин. Није толико познат као неки други аниме класици, нажалост, али потпуно заслужује бити држан на истој разини те бити гледан од других љубитеља анимеа."[3]
  1. 1,0 1,1 МцЦартхy 2006, стр. 110
  2. Рапхаел Сее. „Робот Царнивал - Ревиеw”. ТХЕМ Аниме Ревиеwс 4.0. 
  3. Схинмару (12.5. 2011). „Робот Царнивал (1987)”. Тхе Нихон Ревиеw. Архивирано из оригинала на датум 2014-08-06. Приступљено 2014-06-01. 
  • МцЦартхy, Хелен (2006). 500 Ессентиал Аниме Мовиес - Тхе Ултимате Гуиде. ИСБН 9781905814282. 

Вањске повезнице

[уреди | уреди извор]