Памук

Извор: Wikipedija
Пређи на навигацију Пређи на претрагу
Ово је главно значење појма Памук. За друга значења, в. Памук (разврставање).
памук спреман за бербу
берба памука у Тексасу
строј за брање

Памук је мекано влакно које расте око сјемена биљке Госсyпиум, грма из тропских и суптропских крајева, укључујући Америку, Индију и Африку.

Практично сав комерцијални памук који се данас узгаја су варијанте америчких врста Госсyпиум хирсутум и Госсyпиум барбаденсе. Влакно се најчешће упреда у нити и користи за израду меканих, прозрачних тканина и најчешће је кориштено природно влакно у свијету данас.

Српскохрватски назив памук је посуђеница из турског памук (истог значења), док је она преузета из перзијског (пенбе). Енглески цоттон и слични шпањолски, низоземски, француски и талијански називи су посуђени из арапског (ал) qутн قُطْن, "памук".

Својства и хисторија

[уреди | уреди извор]

Памук је по много чему најважније влакно за израдбу тканина. Понајприје, памук је јефтин, савитљив и лако се може упрести у конац. Не захтијева посебну његу, добро се пере и дуго траје.

Производи од памука били су познати у Индији и Средњој Америци већ прије 5000 година. Кад су први пута видјели памук, Европљани су га описали као влакно слично вуни. Тада је, због своје скупоће, био доступан само богатим слојевима становништва. Кад је Колумбо кренуо пронаћи пут за Индију, један од циљева му је био да, уз остале драгоцјености пронађе и памук.

Производња памука и кориштење тканине

[уреди | уреди извор]

Памуково сјеме обрасло влакнима просјечне је дуљине 3 центиметра; одвајањем сјемена и разним поступцима пречишћавања добива се важна текстилна сировина. Прије него што је Ели Wхитнеy изумио строј за памук, човјеку је био потребан цијели дан када би извадио сјеменке из пола килограма памука.

Након прочишћавања памучна се влакна прешају у бале тешке и по 250 килограма и одвозе у творнице текстила, гдје се прерађују у тканине. Од цјелокупне свјетске производње текстилних влакана, више од 70% отпада на памук. Отпорно влакно памука кориштено је у различите сврхе. Најдужа и најквалитетнија влакна користе се за чипке и фине тканине, док се краћа користе за израду завјеса, покривача и дека или за индустријске производе, као што су конац, врпце и памучна вуна. Кад се памук подвргне поступку након којег више не може пропуштати воду, онда је то готов материјал, од којег се раде кишобрани и кишни огртачи.

Вањске везе

[уреди | уреди извор]
Остали пројекти
У Wикимедијиној остави има још материјала везаних за: Памук
Потражите израз памук у W(ј)ечнику, слободном рјечнику.