Ноћни мајмуни

Извор: Wikipedija
Пређи на навигацију Пређи на претрагу
Ноћни мајмуни
Научна класификација
Царство: Анималиа
Кољено: Цхордата
Разред: Маммалиа
Ред: Приматес
Подред: Хаплоррхини
Инфраред: Симииформес
Паред: Платyррхини
Породица: Аотидае
Поцхе, 1908 (1865)
Род: Аотус
Иллигер, 1811


Ноћни мајмуни (Аотидае) су породица примата из групе мајмуна Новог свијета. Породица обухваћа осам врста које су све дио једног рода (Аотус). Они су једини амерички примати који су активни ноћу.

Распрострањеност

[уреди | уреди извор]

Ноћни мајмуни живе у Јужној Америци. Настањују подручје од Панаме на сјеверу па до сјеверних дијелова Аргентине као најјужније границе распрострањености ових примата.

Крзно им је меко и густо. На горњем дијелу тијела крзно је сиво, а трбух им је наранџасто црвенкасто. Главе су им округле а очи лагано избуљене и окренуте према напријед. Супротно томе, ушке су им мале, и готово потпуно скривене у крзну. Три црне пруге окружују им иначе бијела лица. Ноћни мајмуни су малене животиње, дужина тијела им је између 24 и 37 цм, а тешки су од 0,6 до 1,3 кг. Реп им је дужи од тијела, но не може служити за хватање.

Начин живота

[уреди | уреди извор]

Ноћни мајмуни су становници шума, од тропских преко сушних па до планинских шума до висине од 2000 м надморске висине. Дане проводе у дупљама стабала или у густом грању, а ноћу иду у потрагу за храном.

За разлику од других ноћних животиња, ноћни мајмуни разликују боје. То се сматра индицијом да су се развили од дневних животиња. Ове животиње због тога овисе о мјесечини, док су им активности врло смањене у вријеме врло мрачних ноћи.

Живе у породичним скупинама од двије до пет јединки, састављене од родитеља и неколико генерација њиховог подмлатка. Територијалне су животиње које настањују подручје од 9 ха. Друге групе тјерају са свог територија криковима али и борбом. Ноћни мајмуни владају низом гласова који служе обрани територија, упозоравању од непријатеља или код младих одраслих потрази за партнером. Њихово гласање понекад личи на мијаукање мачака.

Ноћни мајмуни су свеждери. Једу воће, орашасте плодове али и кукце и малене краљежњаке.

Размножавање

[уреди | уреди извор]

За проналажење партнера ноћни се мајмуни ослањају прије свега на своје гласање. Кад се једном нађе један пар, остаје заједно низ година.

Након скотности која траје 130 дана, женка рађа једно младунче за које се након тога брине прије свега отац. Мужјаци носе младунчад, а мајци их доносе само на дојење. I након раздобља дојења, очеви и даље брину за младунчад и његују врло блиски контакт с њима; играју се с младунцима, а и брину се за њихову храну. Сполну зрелост младе животиње досижу у доби од двије године. Најдужа доказана старост јеног ноћног мајмуна износила је 18 година.

Угроженост

[уреди | уреди извор]

Индигени народи лове ноћне мајмуне због меса и крзна. Поред тога, многи мајмуни из ове породице лове се да их се држе као кућне љубимце али и за различите лабораторијске покусе на животињама. Та је пракса у САДу као и у већини јужноамеричких држава данас забрањена.

Као и многи други становници шума Јужне Америке, и ови примати трпе због уништења њихових природних станишта. Но, због великог подручја које настањују, као и захваљујући разноликости животних простора на којима живе, ова породица је мање угрожена од других група примата Јужне Америке.

На темељу боја њихових вратова, ноћни мајмуни се дијеле на "првобитне" сивогрле и "напредне" црвеногрле.

Сивогрли ноћни мајмуни

[уреди | уреди извор]
  • Аотус херсхковитзи је врста која живи искључиво у источној Колумбији.
  • Аотус лемуринус живи у Панами, сјеверној Колумбији и западном дијелу Венецуеле. Подврста А. л. брумбацки из Колумбије се понекад води као самостална врста.
  • Аотус тривиргатус настањује Венецуелу и сјеверни дио Бразила.
  • Аотис воциферанс живи у источној Колумбији и западном Бразилу.

Црвеногрли ноћни мајмуни

[уреди | уреди извор]
  • Аотус азараи живи у јужном Бразилу, Боливији, Парагвају и сјевероисточној Аргентини. Подврста А. а. Инфулатус се понекад представља као засебна врста.
  • Аотус мицонаx живи у маленом подручју сјеверног Перуа. Сматра ју се угроженом.
  • Аотус нанцyмаае настањује сјевероисточни Перу и сјеверозападни Бразил.
  • Аотус нигрицепс исто тако живи у источном Перуу и западном Бразилу.

Екстерни линкови

[уреди | уреди извор]
У Wикимедијиној остави налази се чланак на тему: Аотидае
Wикиврсте имају податке о: Аотидае