Пређи на садржај

Лорраине

Извор: Wikipedija
Лорраине
Положај регије Лорраине у Француској
Департмани Меуртхе-ет-Моселле (54)
Меусе (55)
Моселле (57)
Восгес (88)
Префектура Метз
Укупно становника 2 350 920 становника
(2010.[недостаје референца])
Густоћа 99,8 становника/км²
Површина 23 547 км²
Број округа 19
Број кантона 157
Број опћина 2 339
Предсједник регионалног вијећа Јеан-Пиерре Массерет (ПС)

Лорена (изворно Лорраине, изговор ИПА: [лɔʁɛн]; локални француски назив: Лоурéне), позната и као Лотаргија или Лотарингија, је француска покрајина. На њемачком зове се Лотринген (изворно Лотхринген). Име је добила по истоименом војводству. Управно је сједиште регије град Метз, док је повијесно сједиште Нанцy.

Повијест

[уреди | уреди извор]
Каролиншко царство из 843. Лотарингија је приказана зеленом бојом.

Име Лорена потјече од Лотхара, унука Карла Великог, кому је припао средишњи дио Франачког царства по Вердунском уговору из 843. По њему је много шире подручје од данашње Лорене названо Лотарингија (њемачки: Лотхаринген)

Администрација

[уреди | уреди извор]

Регионално вијеће ове регије је равноправни члан у еурорегији познатој под називом Гранде Рéгион. Та регија се састоји од Лорраине, државе Луксембург, њемачких земаља Саарланд, Порајње-Фалачка и белгијске покрајине Валоније. Сједиште регионалног вијећа је у Метзу. Од локалних избора 2004. на челу регије је Социјалистичка партија Француске, са 45 заступничких мјеста у вијећу. Осталих 28 мјеста припадају УМП-у и ФН-у.

Земљопис

[уреди | уреди извор]

Лорраине је једина француска регија која граничи са три државе: Белгија (Валонија), Луксембург и Њемачка (покрајине Саарланд и Порајње-Фалачка). Ова регија граничи и са три француске регије: Елзас, Цхампагне-Арденне и Францхе-Цомтé. Лорраине је висораван висине 400 до 500 м, нагнута је према западу и сјеверозападу. Има ниске температуре и доста кише, па се стога овдје налази и највећи број француских шума, у првом реду храста и букве.

Господарство

[уреди | уреди извор]

Са приходима од 44 милијарде еура, Лорраине чини 3,4% БДП-а Француске, што је чини осмом регијом по приходима. Приходи од услужних дјелатности су у сталном порасту, док је традиционална индустрија (текстил и металургија) у опадању. Јак господарски раст ова регија може захвалити и великом броју страних, поглавито њемачких подузећа, која послују у овој регији. Регија се снажно развила захваљујући и чланству у еурорегији са сусједним државама и покрајинама. Као и готово у свим француским регијама, туризам је јако развијен.

Због свог земљописног положаја, Лорраине је одувијек кулутуролошко била блиска са германском културом. У овој регији култура добива процват за вријеме ренесансе, што се наставља и у периоду класике. Регија је најзначајнија по правцу арт ноувеау, чији је највећи представник била Нансишка школа (Éцоле де Нанцy).

Познате особе

[уреди | уреди извор]

Вањске везе

[уреди | уреди извор]


Француска Део Википедије посвећен темама везаним за Француску.