Пређи на садржај

Израелити

Извор: Wikipedija
Не треба изједначавати са Израелћани.

Израелска племена
Племена
Сродне теме
п  р  у

Израелити или Израелићани, или Израиљци, је користи за културну и етничку групу која је чинила већину у Канаану у библијско доба, те с временом почела доминриати Краљевство Израел и Јудејом. Ријеч Израелити потјече од хебрејског ישראל (модерни: Yисраʾел, тиберијски: Yиśрāʾēл), што значи "Усправно (с) Богом" (традиционално тумачење) или "Усправно с Елом" (в. чланак Израел за детаљнију дефиницију ријечи).

Дванаест израелских племена

[уреди | уреди извор]
Карта распореда 12 жидовских племена, како га приказује Библија. Племе Дан није никад пребивало на своме јужном подручју које је остало у власти Филистејаца. Племена источно од ријеке Јордана тешко да су у стварности икад имала власт над тим подручјем.

12 израелских племена је, према библијском извјештају, настало од праоца жидовског народа Јакова касније прозваног Израел, или Израиљ. Називи племена настали су од имена његових синова, а потом и унука. Будући да племе Леви није имало властитога територија, него су се његови чланови као свећеници налазили на подручју осталих племена, одређено је да двојица синова Јосипових, Ефраим и Манаше, буду зачетници два племена. Осим тога, називи племена, као и пописи Јаковљевих синова, у различитм дијеловима Библије донијети су у различитим облицима, но обично се узимају ови називи дванаест израелских племена:

Када је јединствено краљевство Израелаца подијељено на сјеверно и јужно, сјеверно Краљевство Израел чинило је првих девет племена с горњег пописа, као и дио територија Бењамина. Јужно Краљевство Јуда чинило је племе Јуде и већ вјеројатно асимилирано племе Шимуна, ако и дио подручја Бењамина.

Екстерни линкови

[уреди | уреди извор]