Иос

Извор: Wikipedija
Пређи на навигацију Пређи на претрагу


Координате: 36° 43′ С.г.ш., 25° 20′ I.г.д.

Иос (Ίος)
Подаци
Држава  Грчка
Главно насеље Иос (град)
Површина 109,0 км²
Највиши врх - (- м)
Број становника 1.838 ст. (2001)

Иос (грч. Ίος [ˈиос]; локално Νιός и Φοινίκη), грчко острво у архипелагу Кикладâ у Егејском мору. Управно, острво припада округу Киклади и Периферији Јужни Егеј, где чини засебну општину.

Природни услови

[уреди | уреди извор]
Град Иос
Предео на Иосу

Иос је једно од острва Киклада средње величине , удаљено око 200 км југоисточно од Атине. Најближа околна острва су Сикинос 5 км ка западу и Санторини 20 км ка југу. Острво је средње разуђено и планинско у већем делу.

Иос спада у острва Киклада која су положена даље од копна, па уз месну средоземну климуса мало падавина постоји сталан недостатк воде. Због тога је острво већим делом сушно и каменито, а биљни и животињски свет су такође особени за ову климу. Од гајених култура доминира маслина.

Историја

[уреди | уреди извор]

За Иос, као и за целокупне Кикладе, је необично важно раздобље касне праисторије, тзв. Кикладска Цивилизација, зависна и блиска Критској. Иза Кикладске цивилизације су данас остале бројне фигурине-идоли, везане за загробни живот. Током старе Грчке Иос је био један од малих полиса у веома важном делу Грчке.

После тога острвом је владао стари Рим, а затим и Византија. 1204. г. после освајања Цариграда од стране Крсташа Киклади потпадају под власт Млечана, под којима остају вековима, до 1566. г., када нови господар постаје османско царство. Становништво Иоса је било укључено у Грчки устанак 20их година 19. века, па је острво оно је одмах припало новооснованој Грчкој. Међутим, развој нове државе није спречио исељавање месног становништва у 20. веку. Последњих деценија ово је донекле умањено развојем туризма.

Становништво

[уреди | уреди извор]

Главно становништво на Иосу су Грци. Иос спада у ређе насељена острва међу значајинијим острвима Киклада. Главно место острва, град Иос или једноставније Хора ("средиште") је далеко највеће насеље на острву и у њему живи око 85% острвског становништва.

Привреда

[уреди | уреди извор]

Привреда Иоса се заснива на туризму и поморству, а мање на традициналној пољопривреди (јужно воће, маслине).

Екстерни линкови

[уреди | уреди извор]

www.иос.гр – Званична презентација острва Иос