Хywел Дда

Извор: Wikipedija
Пређи на навигацију Пређи на претрагу
Хywел Дда
краљ Дyфеда, Поwyса и Гwyнедда
принц од Сеисyллwга и Дехеубартха

краљ Дyфеда, Поwyса и Гwyнедда
Владавина 942–950
Претходник Идwал Фоел ап Анараwд
Супруг/а Елен оф Дyфед
Потомство Оwаин ап Хywел
Рходри ап Хywел
Едwин ап Хywел
Кућа Кућа Динефwр
Отац Цаделл ап Рходри
Рођен/а цца. 880
Умро/ла 950
Карта подручја под влашћу Хywел Ддаа
  Дехеубартх, кнежевина Хywел Ддаа
  подручја с којима је створио Морганнwг

Хywелл Дда (на велшком дословбно "Хywелл Добри"; енглески: Hywell the Good; понекад англицизирано у Хоwелл тхе Гоод; цца. 880 - 950) био је оснивач и краљ средњовјековног велшког краљевства Дехеубартх који је под својом влашћу успио ставити скоро цијели данашњи Wалес, и који се сматра једним од највећих владара и државника у велшкој хисторији.

Хywелл је био син Цаделла ап Рходрија, краља Сеисyллwга, односно унук Рходрија Великог. Око године 904. је уз помоћ оца, као и женидбом за кћер Ллywарцх ап Хyфаидда дошао у посјед Краљевине Дyфед. Након очеве смрти 911. је његову земљу подијелио с братом Цлyдогом. Године 918. је свог сусједа Едwарда Старијег, англосаксонског краља Wессеxа, признао за свог сизерена; тиме је добио значајног савезника у борби да наметне своју власт супарничким велшким великашима и уједини њихова мала краљевства.

Године 920. је његов брат Цлyдог умро, највјеројатније без насљедника; то је Хywелл искористио како би дограбио његове земље, а потом је Сеисyллwг и Дyфед ујединио у ново краљевство Дехеубартх, које је покривало данашњи јужни Wалес. Након Едwардове смрти, Хywелл је имао добре односе и са његовим насљедником Етхелстаном Сјајним, краљем формално уједињене Енглеске; то му је омогућило да године 928. отпутује на ходочашће у Рим, поставши први велшки краљ који се с једног таквог путовања вратио.

Године 942. је Идwал Фоел, краљ сјеверновелшке државе Гwyнедд, дигао устанак против Енглеза. Хywел, који је с Енглезима имао тако добре односе да се његов новац ковао у енглеској ковници у Цхестеру, напао је Гwyнедд и убио Идwала и његовог брата. Послије тога је преузео њихову круну, ујединивши тако њихову територију.

Хywел, за кога хисторичари наводе да је био изузетно добро образован, те да је осим матерњим велшким знао говорити латинским и енглеским, иза себе је оставио далеко трајнију баштину од политичког јединства Wалеса када је око 945. сазвао велику скупштину свих велшких вођа. На њима је одредио да се сви велшки закони запишу, односно кодифицирају. Тај законик, познат као Цyфраитх Хywел, постао је темељ велшког права, које се примјењивало све до 16. вијека када је енглески краљ Хенрy VIII, који је за себе тврдио да је Хywелов потомак, одредио да се у Енглеској и Wалесу примјењује јединствени правни систем.

Након Хywелове смрти, његово се краљевство распало на три дјела: Гwyнедд су преузели синови Идwала Фоела, а остатак су подијелили Хywелови синови.

Литература

[уреди | уреди извор]
Хywел Дда
Династија Динефwр
Рођен/а: 880? Умро/ла: 950
Претходи:
Идwал Фоел
краљ Брита
942–950
Слиједи:
Домналл мац Еогаин
Претходи:
Идwал Фоел
принц Гwyнедда
920–950
Слиједи:
Иаго аб Идwал
Иеуаф аб Идwал
Претходи:
Ллywарцх ап Хyфаидд
краљ Дyфеда
905–909
Краљевине спојене
Претходи:
Цаделл ап Рходри
Принц Сеисyллwга
909
Нова титула
створен од Дyфеда и Сеисyллwга
Принц Дехеубартха
909–950
Слиједи:
Оwаин ап Хywел
Рходри ап Хywел
Едwин ап Хywел
Претходи:
Ллywелyн ап Мерфyн
краљ Поwyса
942–950