Пређи на садржај

ХШК Цонцордиа

Извор: Wikipedija
ХШК Цонцордиа Загреб
Хрватски шпортски клуб Цонцордиа Загреб
Нема грба ? Поставите га сами.
Опћенито
Оснивање 1906.
Стадион Стадион у Крањчевићевој , Загреб
(12.000 гледатеља)
Личности
Предсједник Хрват
Тренер Хрват
Дресови
Тимске боје Тимске боје Тимске боје
Тимске боје
Тимске боје
 
Домаћи
Тимске боје Тимске боје Тимске боје
Тимске боје
Тимске боје
 
Гостујући

ХШК Цонцордиа је био ногометни клуб из Загреба.

Цонцордиа, Хрватски шпортски клуб (ХШК) је био клуб са више спортских дисциплина основан у Загребу. Будући да су оснивачи били средњошколци, клуб је основан као Средњошколски шпортски клуб (до 1911.).

До крај Првог свјетског рата ногометни клуб је одиграо многобројне утакмице с домаћим и страним клубовима. Одмах након Првог свјетског рата предратни чланови су с члановима предратне ШК Викторије обновили рад клуба под именом Цонцордиа- Викторија, но убрзо је враћено старо име Цонцордиа.

Једна од најважнијих акција била је изградња игралишта на Тратинској цести (данашњи стадион у Крањчевићевој), тада највећег у Загребу, која је завршена 1921. Дотад је Цонцордиа наступала на средњошколском игралишту званом Елипса (данашње игралиште у Клаићевој). На игралишту Цонцордије одиграна је 1931. прва утакмица под расвјетом (састале су се градске врсте Загреба и Мадрида).

У саставу клуба осим ногометне, дјеловале су и секције за мачевање, атлетику, скијање, хокеј на трави, тенис и столни тенис. Ногометна селекције освојила је југославенска првенства 1930. и 1932. те првенство Хрватске 1942. До 1940. предсједници клуба били су Е. Росманитх (1906.-11.), Ј. Реберски, (1912.-22.), Р. Росманитх (1923.), M. Пајнић (1924.), M. Боснић (1925.-32.) те L. Тхаллер (1933.-40.).

Најпознатији играчи били су: Иван Павелић, Александар Живковић, Белошевић, Јазбец, Звонимир Монсидер, Данијел Премерл, Драгутин Бабић, Павлетић, Сергије Демић, Фрањо Рупник, Бошко Симоновић, Густав Ремец, Бошко Ралић, Светислав Ваљаревић, Борис Праунспергер, Егидио Мартиновицх, Павао Лöw, Адолф Перцл, Славин Циндрић, Радован Павелић, Никола Бабић, Рикард Павелић, Вељко Угринић, Никола Павелић, Артур Дубравчић, Рудолф Хитрец, Стјепан Боцак, Славко Кодрња, Алфонс Пажур и Карло Мурадори. Од осталих шпорташа најпознатији су били тенисач Пунчец и атлетичар Буратовић. Клуб је дјеловао и за вријеме НДХ, а 1945. преименован је у Зелени 1906..

НК Загреб је за свој трећи дрес одабрао зелену боју у част Цонцордије на чијем стадиону наступа.

Клупски успјеси

[уреди | уреди извор]

Резултати по сезонама

[уреди | уреди извор]

(попис непотпун)