Prijeđi na sadržaj

Branislav Egić

Izvor: Wikipedija
Branislav Egić
Profesor u penziji Tehničkog fakulteta "Mihailo Pupin" u Zrenjaninu
Rođenje27. 7. 1948. (1948-07-27) (dob: 76)
Bolman, NR Hrvatska, FNRJ
PrebivališteNovi Sad
NacionalnostSrbin
Ostala imenaBranko Egić
Državljanstvosrpsko
ObrazovanjeViša pedagoška škola (Osijek), Tehnički fakultet (Zrenjanin)
Alma materUniverzitet u Novom Sadu
Zanimanjeprofesor univerziteta
Mjesto porijeklaBolman
Poznat/a pokompjutersko-elektronskim učionicama
Suprug/aSlavka Egić (rođ. Vuković) porijeklom iz Karanca, prof. biologije
Djecasin Milan, kćerka Isidora
Rodbinaotac Nikola, pravoslavni sveštenik; majka Dafina (rođ. Anđelić), domaćica
NagradePrvomajska nagrada grada Novog Sada (1985)

Prof. dr. Branislav (Branko) Egić (Bolman, 27. VII. 1948), profesor u penziji na Tehničkom fakultetu "Mihajlo Pupin" Zrenjanin (od 2003.); oblast i uža specijalnost: politehnika, informatika u obrazovanju, modeliranje i simulacija u nastavi.

Školovanje

[uredi | uredi kod]

Osnovnu je školu pohađao u Bolmanu i Slavonskom Kobašu, a gimnaziju u Slavonskom Brodu. Godine 1970. diplomirao je na Višoj pedagoškoj školi u Osijeku. Na Tehničkom fakultetu "Mihajlo Pupin" u Zrenjaninu diplomirao je 1987. godine i stekao stručni naziv profesor politehničkog obrazovanja. Godine 1999. magistrirao je na istom fakultetu, obranivši magistarsku tezu pod naslovom "Informatičko-metodički problemi modelovanja u nastavi tehničkog obrazovanja". Na tom je fakultetu i doktorirao 2002. doktorskom disertacijom pod naslovom "Modelovanje i simulacija i njihov didaktički aspekt na nastavu tehničkog obrazovanja".

Stručni rad

[uredi | uredi kod]

Kao nastavnik tehničkog odgoja radio je u više mjesta i u više škola, pa i u Gimnaziji Beli Manastir. Istakao se u radu s talentiranim učenicima, a posebno na planu inovacija i pronalazaštva. Posebno se bavio projektiranjem kompjutersko-elektronskih učionica i izradom sistemskog i obrazovnog softvera. Njegove kompjutersko-elektronske učionice sa sistemskim softverom realizirane su u OŠ “Jovan Popović” (Novi Sad), OŠ “Prva vojvođanska brigada” (Novi Sad), OŠ “Zmaj Jovan Jovanović” (Sremska Kamenica), OŠ “Žarko Zrenjanin” (Novi Sad), OŠ “Dragica Pravica” (Zrenjanin), Srednjoj elektrotehničkoj školi “Mihajlo Pupin” (Novi Sad) i na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu.

Djela i priznanja

[uredi | uredi kod]

Koautor je priručnika za nastavnike informatike "Informatika i računarstvo" i niza informatičkih knjiga te mentor diplomskih i magistarskih radova te doktorskih disertacija. Također je koautor više stručnih članaka objavljenih u različitim izvorima.

Za radni i stručni doprinos dobio je više priznanja:

  • 1984. - Brončana plaketa na Sajmu inovacija i pronalazaštva RASTYU, Rijeka
  • 1985. - Prvomajska nagrada grada Novog Sada
  • 1987. - Plaketa Pokrajinskog komiteta za nauku i informatiku Vojvodine

Stručne radove prezentirao je na nekim naučnim skupovima, na primer YURIT (Vrnjačka Banja) i JISA (Herceg Novi) i objavljivao u zbornicima s tih skupova (2003, 2004).

Izvori

[uredi | uredi kod]