Prijeđi na sadržaj

Rat na Kosovu – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Red 90: Red 90:


U taj broj nisu uključene žrtve izvan Kosova, tj. u Užoj Srbiji i [[Vojvodina|Vojvodini]] tijekom NATO intervencije. Kada bi se dodale (najmanje 1,200 poginulih civila, 462 vojnika i 114 policajaca) dobila bi se brojka od oko 15,300 poginulih.
U taj broj nisu uključene žrtve izvan Kosova, tj. u Užoj Srbiji i [[Vojvodina|Vojvodini]] tijekom NATO intervencije. Kada bi se dodale (najmanje 1,200 poginulih civila, 462 vojnika i 114 policajaca) dobila bi se brojka od oko 15,300 poginulih.

== Zapovjednici ==
* [[Hashim Thaçi]] (politički predstavnik OVK)
* [[Suleiman Selimi]] (načelnik štaba OVK do svibnja 1999.)
* [[Agim Çeku]] (načelnik štaba OVK od svibnja 1999.)
* [[Wesley Clark]] (glavni zapovjednik NATO-vih snaga u [[Europa|Europi]]
* [[Javier Solana]] (generalni tajnik NATO pakta)


* [[Slobodan Milošević]] (predsjednik SRJ)
* [[Dragoljub Ojdanić]] (načelnik generalštaba [[Vojska Jugoslavije|Vojske Jugoslavije]])
* [[Nebojša Pavković]] (zapovjednik Treće armije VJ)
* [[Vladimir Lazarević]] (zapovjednik Prištinskog korpusa VJ)


== Rezultati i posljedice ==
== Rezultati i posljedice ==

Verzija od 25. marta 2010. u 10:54

Šablon:Infokutija kosovski rat

Kosovski rat (albanski Lufta e Kosovës) je izraz kojim se označava oružani sukob koji se od 1998. (a prema nekim tumačenjima od 1996.) do 1999. godine vodio između vojnih i policijskih snaga Savezne Republike Jugoslavije, odnosno Srbije s jedne, i paravojnih formacija kosovskih Albanaca na čelu s Oslobodilačkom vojskom Kosova s druge strane. Tokom sukoba su počinjeni brojni ratni zločini, uglavnom prema albanskom stanovništvu, koje je bilo predmetom etničkog čišćenja od srpskih i jugoslavenskih vlasti. To je potaklo SAD i vodeće zapadne sile okupljene u NATO savez da u proljeće 1999. godine poduzmu vojnu intervenciju zračnim bombardiranjem SRJ, stavivši se tako de facto na stranu OVK. Ta je kampanja nakon tri mjeseca prisilila srpske i jugoslavenske snage da napuste Kosovo temeljem Kumanovskog sporazuma na kome je pod okriljem UN uvedena nova uprava.

Pozadina

Kosovo je u vrijeme izbijanja sukob imalo službeni status autonomne pokrajine u okviru Republike Srbije, koja je od 1992. godine tvorila Saveznu Republika Jugoslaviju. Međutim, autonomija pokrajine - koja je "naslijeđena" iz vremena kada su i Srbija i Kosovo bili federalne jedinice SFRJ - je u stvarnosti bila gotovo nepostojeća. Nakon što je za vrijeme antibirokratske revolucije 1987-89. godine preuzeo vlast u tadašnjoj Srbiji, a potom i Vojvodini i Crnoj Gori, vođa SK Srbije Slobodan Milošević je početkom 1989. godine uspio isposlovati proglašenje izvanrednog stanja te uz pomoć JNA natjerati tadašnje, pretežno albansko rukovodstvo SK Kosova da podnese ostavke, a potom je pokrajinska skupština Kosova pod prijetnjom sile pristala na amandmane na tadašnji republički Ustav kojim je autonomija Kosova bitno ograničena. Takvo je stanje stvari potvrđeno novim Ustavom Srbije iz 1990. godine koji je od Srbije načinio centraliziranu, unitarnu državu u kojoj su pokrajine imale tek simboličnu ulogu, a sve ovlasti bile u rukama republičkih vlasti u Beogradu.

Među kosovskim Albancima koji su - prema podacima iz 1991. godine - činili 81,6 % stanovnika, odnosno uvjerljivu većinu u pokrajini. [1][2] takav razvoj događaja je izazvao ogromno nezadovoljstvo. Još za vrijeme postojanja kosovske autonomije je postojalo duboko nepovjerenje prema beogradskim vlastima, koje je izraz našlo u demonstracijama 1981. godine na kojima se za Kosovo tražio status republike, odnosno odvajanje od Srbije. Albansko stanovništvo je također masovnim demonstracijama i štrajkovima godine 1989. i 1990. nastojalo bez uspjeha spriječiti ukidanje autonomije. Na to je Miloševićeva vlast reagirala nizom represivnih mjera kao što je ukidanje albanskih kulturnih i obrazovnih institucija te masovna čistka albanskih kadrova iz policije, državne uprave, školstva, bolnica i državnih poduzeća, a koje su mijenjali srpski kadrovi. Na Kosovu, koje je otprije bilo siromašno i gdje još nije bila provedena privatizacija, gubitak poslova u državnim i paradržavnim poduećima je znatno otežao i socijalnu situaciju. Do godine 1995. čak 75.000 kosovskih porodica nije imalo nijednog zaposlenog člana. [3] To je, između ostalog, potaklo masovno iseljavanje u zapadnoevropske zemlje.

Među represivnim mjerama se našlo i ukidanje albanskog kao službenog jezika koji je zamijenjen isključivo srpskim. Prekinuto je emitiranje radio i TV-programa na albanskom, a uvedena je i oštra cenzura nad preostalim novinama na albanskom. Do juna 1991. su skoro svi albanski nastavnici izbačeni iz srednjih i osnovnih škola, a do novembra 1991. je albanski studentima zapriječen pristup na Prištinski univerzitet.

Pokušaji kosovskih Albanaca da se promijeni takvo stanje stvari su u prvim godinama Miloševićeve vlasti bile gotovo isključivo političke prirode, odnosno kroz nastojanja da se nenasilnim metodama delegitimizira srpska vlast na Kosovu. U tome se najviše istakao Ibrahim Rugova, književnik na čelu Demokratskog saveza Kosova, organizacije koja je, usprkos djelovanja u ilegali, stekla gotovo neupitni autoritet među kosovskim Albancima. Pod njenim vodstvom kosovski Albanci su prihvatili strategiju pasivnog otpora, pri čemu je bio karakterističan bojkot svih izbora koje je organizirala srpska vlast, formiranje paralelnih institucija vlasti, ali i paralelnog obrazovnog sistema - tako se nastava za učenike po albanskom programu, koje nije bilo u službenim školama, izvodila u privatnim kućama, pa i na otvorenom. Paralelni sistem kosovske vlasti je svoj izraz našao i u Republici Kosovo čiju su nezavisnost od tadašnje Jugoslavije članovi DSK proglasili 22.9. 1991.

Svi ti napori nisu nimalo poboljšali položaj kosovskih Albanaca, ali su ih zato uglavnom poštedile ratnih razaranja nalik na one u Hrvatskoj i BiH. Rugova je zahvaljujući tome stekao brojne simpatije u međunarodnoj javnosti, a kao legitimnog predstavnika kosovskih Albanaca ga je na kraju morao priznati i Miloševićev režim. Međutim, Daytonski mirovni sporazum, kojim je okončan rat u BiH, predstavljao je ozbiljan udarac za Rugovinu strategiju, s obzirom da su njime, barem teoretski, cementirane granice bivših jugoslavenskih republika, uključujući i vanjske granice Srbije, što bi značilo da Kosovo nikada ne bi moglo steći samostalnost.

Takav razvoj situacije je pridonio radikalizaciji manjeg dijela, uglavnom mlađih, kosovskih Albanaca, koji su uglavnom bili povezani s albanskom dijasporom. Oni su došli do zaključka da Rugovina pacifistička strategija neće donijeti nikakve rezultate, odnosno da se Kosovo može osloboditi isključivo oružanom borbom - bilo tako da se odatle neposredno istjeraju jugoslavenske vojne i policijske snage, bilo da se isprovocira vojna intervencija NATO-pakta koja bi, slično kao i u slučaju BiH, prisilila Srbiju na uzmicanje. Godine 1994. je formirana Oslobodilačka vojska Kosova, koja će svoje prve akcije poduzeti u proljeće 1996. godine.

Tok sukoba

Datoteka:Kosovo burning.jpg
Zapaljena kuća na Kosovu
Datoteka:T-55 next to an OSCE vehicle in Kosovo.jpg
Jugoslavenski tenk i vozilo OESS-a

Rat na Kosovu se obično dijeli na tri faze: početna, koja je trajala od proljeća 1996. do početka marta 1998. i koja se može okarakterizirati kao sukob niskog intenziteta; eskalacija koja je uslijedila nakon napada na Prekaze u martu 1998. te, konačno, intervencija NATO snaga koja je okončana potpisivanjem Kumanovski sporazum|Kumanovskog sporazuma u junu 1999. godine.

Oslobodilačka vojska Kosova (OVK), sastavljena od radikalnih Albanaca, počela je sa oružanim napadima na srpske vojnike još od 1996. Po nekim mišljenjima, OVK je financirana od albanske dijaspore[4]. Beograd je smatrao da je OVK "teroristička organizacija", dok su je pak Albanci doživljavali kao "vojsku oslobođenja". 1998. čak je i američki State Department okarakterizirao OVK kao "terorističku organizaciju"[5]. Human Rights Watch je upozorio da OVK grubo krši ljudska prava zbog otmica i napada nad Srbima, pa i nad Albancima koji surađuju sa srpskim vlastima, te pljački srpskih kuća.[6] Službena vlast Beograda je tada optuživala Albance separatiste da planiraju stvoriti Veliku Albaniju. SAD je zadržao sankcije protiv Srbije zbog eskalacije nasilja na Kosovu, iako je prema Daytonskom sporazumu određeno ukidanje svih sankcija. Obrazac je uvijek bio isti: OVK napadne srpsku policiju ili vojsku, koja potom brutalno uzvrati što često rezultira civilnim žrtvama.

3. lipnja 1997. u Prištini je započeto suđenje 15 Albanaca koji su optuženi da su pripadnici OVK-a.[7] 3. srpnja Švicarska je postigla dogovor sa Srbijom oko povratka 12,000 Albanaca koji su tražili azil natrag na Kosovo.[7] 11. kolovoza 1997. albanske novine objavile su izjavu OVK-a koja preuzima odgovornost za napade na srpske policajce, među kojima su i napad na srpskog službenika državne sigurnosti 3. srpnja kod ceste Podujeve-Kerpimeh i na dva službenika 4. srpnja kod Runika[8]. 2. rujna Vojska Jugoslavije otvorila je vatru na skupinu ljudi koji su pokušavali preći iz Albanije na Kosovo.[7] 13. i 14. rujna dogodila su se dva bombaška napada na policijske postaje u mjestima Kijevo i Luzane za koje je OVK preuzela odgovornost, no nitko nije poginuo.[7] 8. studenog OVK je ponovno preuzela odgovornost za napad granatom na Podujevo.[7] 26. studenog OVK je napala policijsku postaju blizu mjesta Dečani.[7]

Od 28. veljače do 1. ožujka 1998. uslijedili su oružani sukobi Vojske Jugoslavije i OVK u dolini Drenica, u kojima su se našli i mnogi nedužni civili. U području Likošan je nakon toga nastradalo 30 Albanaca i 4 srpska policajca.[7]

Eskalacija

5. ožujka 1998. srpska policija je počela proganjati Adema Jasharija, jednog od pripadnika OVK, u selu Donje Prekaz. Usljedila je masovna oružana borba oko Jasharijevog skloništa koja je rezultirala njegovom smrću te masakrom daljnih 60 Albanaca, od kojih su 18 bili žene and 10 su bili mlađi od 16 godina[9]. Zapadni mediji i političari kritizirali su Beograd zbog takvih postupaka. Ibrahim Rugova odbijao se tijekom tog razdoblja sastati sa srpskim političarima. Sastao se sa Miloševićem 15. svibnja, ali nije bilo nikakvog napretka u zategnutim srpsko-albanskim odnosima. U međuvremenu, OVK je napredovala po Kosovu, opkolivši Peć, Đakovicu te uspostavivši svoj glavni grad u Mališevu. 25. svibnja 1998. osam pripadnika albanske obitelji Hamzaj je ubijeno od srpske policije u selu Lybeniq, no zbog potpune blokade srpskih vlasti, pristup međunarodnih humanitarnih organizacija tom području nije bio omogućen. Obitelj Hamzaj je smaknuta ispred svoje kuće, koja je potom zapaljena.[10]

26. rujna dogodio se Masakr u Gornjem Obrinju u kojem su, ponovno tijekom operacija protiv OVK, JNA i srpska policija smaknuli između 18 i 21 člana obitelji Delijaj, od kojih su mnogi bili djeca. Beograd je ponovno zanijekao odgovornost za incident. [11][12] 29. siječnja 1999., dogodio se Masakr na Rogovu.[13] u kojem je srpska policija ubila 24 Albanca u napadu na lokaciju u Rogovu selu za koje se sumnjalo da je bilo skrovište pobunjenika, čime je situacija ponovno eskalirala[14].

Zbog otvorenog rata koji je izbio 1998., procjenjuje se da je oko 200,000 Albanaca protjerano sa Kosova. 15. siječnja 1999. dogodio se Masakr u Račku u kojemu je 40 do 45 Albanaca ubijeno od srpskih trupa[15]. Iako je Beograd objavio da su ubijeni Albanci zapravo bili pripadnici OVK-a, a ne civili, mnogi su izrazili sumnju u točnost tog objašnjenja dok su reakcije u svijetu bile u rasponu od zabrinutosti do osude.[16] Vijeće sigurnosti UN-a osudilo je masakr,[17] koji je kasnije postao jedan od temelja za tužbe za ratne zločine protiv Miloševića na Međunarodnom sudu. TV kamere OESS-a zabilježile su SAD-ovog ambasadora Williama Walkera kako hoda pored leševa Albanaca. Nakon toga, održao je konferenciju na kojoj je osudio taj čin[18][19]. Do ožujka 1999., UNHCR je registrirao 430,000 izbjeglica sa Kosova.[20]

NATO intervencija

Incident je označio prekretnicu u ratu jer je Međunarodna zajednica izgubila strpljenje sa Miloševićevom agresivnom politikom i odlučila vojno intervenirati kako bi se spriječila daljnja eskalacija na Balkanu. Clintonov Ministar obrane William Cohen je održao govor u kojem je izjavio da je ovo "borba za pravdu nad predstojećim genocidom"[21]. NATO dužnosnici su potom zaprijetili da će započeti vojnu intervenciju ako se se Vojska Jugoslavije ne povuče iz Kosova i dopusti da se mirovne snage rasporede tamo. Madeleine Albright je također snažno zagovarala dogovor i vršila pritisak na obje strane kako bi bio prihvaćen kompromis koji bi završio sukob.

Ptičja perspektiva skladišta u Srijemskoj Mitrovici nakon NATO bombardiranja

Richard Holbrooke sastao se posljedni put sa Miloševićem u ožujku 1999. i ponudio mu zadnju šansu da prihvati ugovor u Rambouilletu, po kojem bi Kosovo dobilo natrag svoju autonomiju, OVK se razoružala a mirovne snage i NATO se rasporedili na to područje. Milošević je odbio, što je dovelo do NATO-ovog bombardiranja SRJ, koje je trajalo 78 dana, od 22. ožujka do 11. lipnja 1999. Borbeni zrakoplovi većinom su agirali iz baza u Italiji i na Jadranskom moru. Tijekom 10 tjedana bombardiranja Srbije, NATO zrakoplovi izveli su 38,000 borbenih misija, većinom napadajući vojna postrojenja i skladišta oružja Srbije u gradovima Beograd, Niš i Novi Sad, dok je Crna Gora pošteđena zračnih napada. Istodobno, srpska vojska pojačala je napade po Kosovu. Tako se 25. ožujka odigrao Masakr u Velikoj Kruši, u kojem je ubijeno 44 albanskih civila,[22], 26. ožujka Masakr u Suvoj Reci u kojem je srpska policija smaknula 48 albanska civila, sve pripadnika obitelji Berisha[23] a 28. ožujka dogodio Masakr u Izbici, u kojem je ubijeno 120 Albanaca, navodno sve civili.[24].

Datoteka:Refugees mother and baby.jpg
Izbjeglice za vrijeme vrhunca rata 1999.

Rusija se protivila vojnoj akciji, ali nije ništa poduzela kako bi stala na stranu Miloševića. Nakon odlaska OESS-a sa Kosova 20. ožujka, razina incidenata i samovoljnih ubijanja je dramatično porasla. Istog dana JNA i policija su ušle u selo Trnava (Podujevo) i počeli granatirati kuće. Dok su ljudi bježali, granata je pogodila traktor. Kotlina, područje 6 km jugozapadno od Kačanika, je napadnuto 24. ožujka: selo je prvo raketirano topništvom, a onda je JNA upala sa tenkovima. Otprilike 500 žene i djece je poslano kamionom u Kačanik. 22 leševa je pronađeno u dva bunara. Navodno od tih 22 žrtava bilo 11 nenaoružanih OVK boraca u civilnoj odjeći.[25]

26. ožujka dva jugoslavenska MiG-29 su poletjela iz Batajnice u potjeri za jednim NATO-vim borbenim zrakoplovom koji je iz Srbije letio u smjeru Bosne. Jednom kada su prešli granicu, u zasjedi su se pojavila dva američka F-15. Oba MiG-a je oborio zapovjednik Jeff Hwang. Jedan Mig-ov pilot, Slobodan Perić, izbjegao je jednu raketu, ali ga je druga pogodila. Ipak, na vrijeme je izletio iz aviona i padobranom se spustio na tlo, gdje je prošvercan natrag u Srbiju uz pomoć policije Republike Srpske. Drugi pilot, Zoran Radosavljević, nije uspio napustiti MiG na vrijeme te je poginuo.[26]

Jedan od bizarnijih pokušaja Miloševića da izađe iz krize dogodio se 12. travnja, kada je jugoslavenski parlament prihvatio vladinu odluku o pristupanju Beograda Savezu Rusije i Bjelorusije. Milošević je istodobno poslao pismenu poslanicu predsjedniku Jeljcinu, koju je Miloševićev brat u Moskvi, Borislav, predao ruskom Ministarstvu vanjskih poslova. U njoj se službeno traži primanje Jugoslavije u Savez Rusije i Bjelorusije. Ipak, Moskva nije pristala na ideju, naglasivši da bi se "prvo trebala razriješti situacija na Kosovu".[27]

23. travnja NATO raketa je pogodila zgradu Radio televizije Srbije te na 24 sata prekinula emitiranje programa[28][29], navodno zbog propagandnih poruka Miloševićevog režima.

7. svibnja dogodio se još jedan incident kada je NATO bombardirao kinesku ambasadu u Beogradu, gdje su poginula tri kineska novinara, što je izazvao snažan prosvjed Pekinga. NATO se ispričao, navevši da je za sve kriva zastarjela karta grada te da ambasada nije pogođena namjerno[30][31]. NATO je bombardirao zatvor Dubrava (grad Istok) 19. svibnja, te još jednom 21. svibnja, zbog čega je poginulo oko 19 albanskih zatvorenika. Drugi su pak pokušali pobjeći usred kaosa. 22. svibnja, oko 1.000 zatvorenika je dovedeno u zatvorsko dvorište, gdje je na njih otvorena vatra od stražara, u kojoj je ubijeno najmanje 70 zatvorenika.[32]

Nakon nekoliko tjedana vojne kampanje, Vojska Jugoslavije se i dalje odbijala povući sa Kosova, tako da je 28. svibnja Tony Blair odletio u Washington te se savjetovao sa Billom Clintonom oko moguće kopnene ofenzive na Srbiju[33], iako je upozorio da bi trebalo mjesecima dok se skupi dovoljno vojnika za to. Iako su srpski vojnici postavili makete tenkova kako bi zavarali NATO, štete su ipak bile sve veće, pri kraju su se počele bombardirati i energetske stanice u Beogradu, tako da je Milošević na kraju prihvatio uvjet povlačenje Vojske Jugoslavije i ulazak KFOR-a na Kosovu. Time je 11. lipnja službeno završila NATO-ova kampanja i rat. Oko 750,000 protjeranih Albanaca moglo se potom vratiti natrag na Kosovo, ali je oko 100,000 Srba od straha napustilo to područje[34].

KFOR snage ulaze na Kosovo


Intervencijom NATO snaga, Vojska Jugoslavije se povukla iz Kosova, iako je ono ostalo dijelom Srbije. Međutim, 10 godina kasnije, Kosovo je proglasilo neovisnost, a priznalo ga je preko 60-ak država UN-a, što je i dalje predmetom raznih kontroverzi.

Zločini

Razrušeno selo na Kosovu

Srpska vojska je tijekom 1998. i 1999. počela sa masovnim protjerivanjem Albanaca: tri tjedna nakon pokretanja NATO kampanje, registrirano je 525,787 izbjeglica sa Kosova. Mjesec dana kasnije, to je poraslo na 781,618 izbjeglica.[35] Na vrhuncu sukoba, bilo je registrirano 862,979 albanskih izbjeglica protjeranih sa tog područja,[35][36] što je oko 43 % ukupnog stanovništva Kosova. Oko 440,000 od njih je pobjeglo u Albaniju, a oko 300,000 u Makedoniju. Iako su vlasti u Beogradu pokušavali prikazati da su progoni rezultat NATO kampanje, izbjeglice su redovito javljale da ih je protjerala srpska vojska i policija.[35] Prijavljeni su mnogi slučajevi silovanja albanskih žena. Human Rights Watch je zabilježio 96 slučaja spolnog napastovanja od srpskih vojnika, među njima 6 slučaja žena koje su ubijene nakon silovanja. Bilo je i slučajeva prijavljenih grupnih silovanja. Uz sve to, ni JNA ni srpsko Ministarstvo unutarnjih poslova nisu napravili nikakav pokušaj istraživanja ili kažnjavanja takvih incidenata.[35]

Prema iskazima, JNA je sistematski prevozila leševe Albanaca u rudarski kompleks Trepča kraj Kosovske Mitrovice, gdje ih je palila. Prema „jednom tajnom službeniku“, između 1,200 i 1,500 leševa je tako uništeno u Trepču. U svibnju 2001. Srpska vlada je objavila da je kamion pun sa 86 leševa Albanaca bačen u Dunav u Srbiji tijekom rata na Kosovu.[35]

Između ožujka i lipnja 1999., srpski vojnici su uništili tisuće albanskih domova diljem Kosova uz pomoć topništva, buldožera, eksploziva i paljenja. Zabilježeno je i uništavanje džamija. Također je zabilježeno pljačkanje imovine. U nekim slučajevima, pogotovo onima koja su imala bliske veze s OVK, cijela sela su uništena. Gradovi Peč i Glogovac su teško oštećeni. Prema anketi UNHCR-a, koja je obuhvatila 285 kosovska sela, 9,809 od ukupno 35,185 domova (28 %) je potpuno uništeno[35].

Tijekom rata, srpske snage su namjerno otrovale bunare, a time i izvore pitke vode. U bunare su bacali kemikalije, mrtve životinje pa čak i ljudske leševe. Prema Međunarodnom odboru Crvenog križa, od 20,000 bunara na Kosovu, pola ih je otrovano[35].

Prema izvještajima HRW-a, najviše pljački događalo se u selu Belanica (Suva Reka). 31. ožujka 1999., srpska policija i paravojna postrojbe su ušle u selo, okupile stanovnike te od njih zahtijevale novac pod prijetnjom da će im ubiti djecu. Barem tucet Albanaca je ubijeno na taj način. Bilo je i slučajeva kada su militanti provaljivali u stan i zahtijevali novac od ukućana[35].

Između ožujka i lipnja 1999., srpske sigurnosne snage su uhitile Albance i tjerale ih na kopanje rovova, bunkera i drugih teških fizičkih poslova, što HRW karakterizira kao prisilni rad. Tijekom NATO intervencije, srpske snage sigurnosti prisiljavale su albanske civile da budu u njihovoj blizini ili između srpskih položaja, koristeći ih kao ljudski štit, što je zabranjeno prema članku 28 četvrtom Ženevskom konvencijom. Svjedok iz Mališeva je izjavio da je bio u skupini od 500 civila koja su zadržana u blizini albanske granice kada su srpske snage napadale OVK lokacije[35].

Srpske snage su također postavile 50,000 mina po Kosovu, poglavito uz granicu sa Albanijom i Makedonijom. OVK je isto postavljao mine tijekom tog razdoblja, a vodio je i sabirni logor Llapušnik u kojem je ubijeno 112 Srba.[37] NATO je pak koristio kazetne bombe a prema nekim naznakama i oružje sa osiromašenim uranijom[35]. OVK se također tereti da je ubijala albanske civile kako bi svalila krivnju na Srbe, te da je napadala srpske civile.

Još uvijek ostaju neprovjerene tvrdnje o Mudžahedinima koji su se borili na strani Albanaca na Kosovu, a za koje postoje optužbe da su bili posebno okrutni u borbi protiv Srba.[38] Neki su navodno dobili kosovsko državljanstvo.[39][40][41][42] Tijekom svojeg suđenja na Haaškom sudu, Milošević je izjavio da je Al-Kaida pomagala pobunjenicima na Kosovu, no Sabit Kadriu, kosovski aktivist za ljudska prava, je to osporio i nazvao cijelu priču "plodom njegove mašte".[43]

Žrtve

Forenzičari iskapaju lokaciju gdje se nalazi navodna masovna grobnica na Kosovu

Rat, koji je trajao gotovo tri godine, ima najnesigurniji i najupitniji broj žrtava od svih četiri Jugoslavenskih ratova jer dugo nije bilo nikakvih preciznih studija ili anketa koje bi mogle utvrditi točne brojke[44].

  • Broj mrtvih Albanaca je upitan, ali bilo je nekoliko procjena smrtnosti. Do kraja 2001., na Kosovu je ekshumirano 4.400 leševa Albanaca[45]. Do 2004., pronađeno je i predano UNMIK-u dodatnih 836 leševa Albanaca koja su pronađena po skrivenim masovnim grobnicama u Užoj Srbiji. Leševi su prevezeni iz Kosova u Srbiju u kamionima sa ugrađenim hladnjakom te pokopani u grobovima u mjestima Batajnica kraj Beograda, Petrovo Selo i Bajina Bašta.[46]. Broj sveukupnih mrtvih Albanaca u ratu seže prema nekim procjenama i do 12,000 (Lancelot studija)[47] i 13,000 žrtava.[48]
  • Prema Vladi Srbije, službeno je samo od albanskih napada ubijeno ili nestalo 3,276 osoba, ne uključujući napade NATO snaga, od 1998. do siječnja 2001.[49]. Od NATO napada je prema službenim srpskim izvorima ubijeno 114 policajaca[50] i 462 vojnika[51]. Broj mrtvih civila od NATO napada je i dalje upitan, no procjene sežu od 1.200 do 5.700[48]. S druge strane, NATO je objavio da je od zračnih napada moglo poginuti najviše 1.500 civila.

Procjene ukupnog broja mrtvih prema ovim podatcima sežu od 10,000 do 20,000 mrtvih.

Fond za humanitarno pravo (FHP) napravio je dosad najopsežniju i najprecizniju studiju o tom sukobu, te je evidentirao sveukupno 13,472 žrtve na području Kosova od siječnja 1998. do prosinca 2000. Ta nevladina udruga, koja je objavila podatke u listopadu 2008., je navela da od tog broja Albanci čine 9,260 (68 %) a Srbi 2,488 žrtava (18 %). 470 osoba su pripadnici drugih nacionalnosti a zasad je 1,254 žrtava neutvrđene etničke pripadnosti[52][53][54]

U taj broj nisu uključene žrtve izvan Kosova, tj. u Užoj Srbiji i Vojvodini tijekom NATO intervencije. Kada bi se dodale (najmanje 1,200 poginulih civila, 462 vojnika i 114 policajaca) dobila bi se brojka od oko 15,300 poginulih.

Rezultati i posljedice

Uništeno srpsko Ministarstvo obrane

Nakon obostranog rata, de facto pobjeđuju NATO i OVK. Nakon bombardiranja SRJ, Milošević povlači vojsku i policiju sa Kosova. To je dogovoreno u Kumanovskom sporazumu. Kosovo je postalo protektorat UN-a i od tada Srbija nema kontrolu nad njim. Pregovori o statusu tog područja nisu dali nikakve rezultate. Kosovo je 2008. proglasilo neovisnost. Međunarodne reakcije su bile podijeljene, međutim broj država koje su priznale Kosovo raste. Do 2009., gotovo svi Srbi su se iselili iz velikog dijela Kosova ili žive u enklavama na sjeveru.[55]

Prema "Grupi 17", neovisnoj skupini ekonomista, NATO-ovo bombardiranje prouzročilo je oko 30 milijardi $ štete gospodarstvu Srbije. Prema njihovim računicama, srpski bruto društveni proizvod je zbog posljedica rata spao 40 %, a industrijska proizvodnja 44,5 %. Mlađen Dinkić je izračunao da je uz to oko 250,000 ljudi ostalo bez posla a da je društevni proizvod spao sa 1.600 na 1.000 $[56]. Uz to, NATO je izbacio oko 23,000 bombi na Srbiju[57].

2006., bivši predsjednik Srbije Milan Milutinović, bivši zamjenik premijera Nikola Šainović, Dragoljub Ojdanić te tri bivša generala - Nebojša Pavković, Vladimir Lazarević i Sreten Lukić, izvedeni su pred Haaški sud zbog ratnih zločina u ratu na Kosovu.[58] Miloševiću se za isti počelo suditi još 2002. S druge strane, Fatmir Limaj, Haradin Bala i Isak Musliu, bivši pripadnici OVK-a, također su izvedeni pred sud zbog optužbi za zločine protiv Srba.[59] Sveukupno, presude su bile sljedeće:[60][61][62]


Nakon rata, Srbija je službeno izjavila da je postala neutralna država.[63]

2009. procurila je vijest da je Haaški tribunal tijekom suđenja Ramushu Haradinaju 2006. godine uništio sve materijalne dokaze o trgovini organima Srba koji su tokom rata oteti na Kosovu i Metohiji. Haški tribunal je početkom 2005. godine pokrenuo istragu koja se zvala "Don Quijote", a koja se odnosila na predmete nađene u zloglasnoj "žutoj kući" u Burelju na sjeveru Albanije. U toj su kući po osnovanoj sumnji zarobljenim Srbima vadili vitalni organi, koji su kasnije za velike iznose prodavani na crnom tržištu. Godinu dana kasnije, umjesto da provede istragu do kraja, naredio je da se svi materijalni dokazi unište jer su "nebitni" za istragu.[64] 13. ožujka 2010. po nalogu Tužiteljstva za ratne zločine, srbijanska policija privela je devet osoba zbog sumnje da su počinili ratni zločin u selu Ćuška kod Peći na Kosovu 14. svibnja 1999. godine. Zahtjev za provođenje istrage protiv 26 pripadnika paravojne formacije "Šakali" i pripadnika Teritorijalne obrane i rezervnog sastava policije to tužiteljstvo podnijelo je istražnom sucu Vijeća za ratne zločine Višeg suda u Beogradu zbog osnovane sumnje da su ubili 41 osobu u tom selu. [65]

Vidi također

Izvori

  1. Statistical office of Kosovo
  2. Demographic history of Kosovo, Absoluteastronomy.com
  3. „On the Record: THE BIRTH AND REBIRTH OF CIVIL SOCIETY IN KOSOVO: PART ONE: REPRESSION AND RESISTANCE”. The Advocacy Project. 1999-08-30. Pristupljeno 2009-12-01. 
  4. Tim Judah (1999-08-12). „Kosovo: Peace Now”. kosovo.net, originally from b92.net. Pristupljeno 2008-05-31. 
  5. written Testimony of Ralf Mutschke Assistant Director, Criminal Intelligence Directorate International Criminal Police Organization — Interpol General Secretariat before a hearing of the Committee on the Judiciary Subcommittee on Crime (2000-12-13). „The Threat Posed by the Convergence of Organized Crime, Drugs Trafficking and Terrorism.”. U.S. House Judiciary Committee. Pristupljeno 2008-05-31. »In 1998, the U.S. State Department listed the KLA as a terrorist organization« 
  6. UNDER ORDERS:War Crimes in Kosovo, executive summary
  7. 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 7,5 7,6 „Kosovo Chronology: From 1997 to the end of the conflict”. British Parliament. 1999-06-01. Pristupljeno 2009-09-20. 
  8. Greška u referenci: Nevaljana oznaka <ref>; nije zadan tekst za reference po imenu UNHCR1
  9. „Kosovo War Crimes Chronology”. Human Rights Watch. 2003-11-131999-06-01. Pristupljeno 2009-09-20. 
  10. Massacre in Lybeniq, May 1998
  11. A Week Of Terror In Drenica; Human Rights Watch
  12. "Serbs attack Kosovo massacre reports ", BBC News, October 1, 1998.
  13. Rogovo village Massacre, January 1999
  14. Serb Police Kill 24 Albanians in Kosovo, The New York Times, 30-01-1999
  15. Kosovo/Kosova: As Seen, As Told, "Part V: The Municipalities - Stimlje/Shtime", OSCE, 1999
  16. SRJ - Kosovska kriza
  17. SECURITY COUNCIL STRONGLY CONDEMNS MASSACRE OF KOSOVO ALBANIANS IN SOUTHERN KOSOVO
  18. Quoted by Ivo H. Daalder, Michael E. O'Hanlon, Winning Ugly: NATO's War to Save Kosovo, pp. 63-64. Brookings Institution Press, 2001. ISBN 0815716966
  19. TRANSCRIPT: AMB. WALKER PRESS CONFERENCE AFTER MASSACRE IN KOSOVO
  20. Kosovo Crisis Update, UNHCR, 30-03-1999. Retrieved 22-03-2010.
  21. Secretary Cohen's Press Conference at NATO Headquarters
  22. KOSOVO HUMAN RIGHTS FLASH #18 EYEWITNESSES TELL OF MASSACRE OF FORTY ETHNIC ALBANIANS BY YUGOSLAV SECURITY FORCES, ess.uwe.ac.uk
  23. Serbia war crimes court convicts ex-police of Suva Reka Massacre; RNW International Justice Desk
  24. CNN: Massacre video matches mass grave evidence
  25. „Kosovo – As seen, as told”. OESS. Pristupljeno 2009-12-01. 
  26. „Yugoslav & Serbian MiG-29s”. Acig.org. Pristupljeno 2009-03-24. 
  27. Rafinerija u Pančevu uništena, SRJ u savez s Rusijom?, Vjesnik, 13. travnja 1999., preuzeto 7. veljače 2010.
  28. Was the Serbian TV station really a legitimate target?, by Claudio Cordone and Avner Gidron
  29. BBC News | EUROPE | Nato challenged over Belgrade bombing
  30. Tenet, George (1999-07-22). „DCI Statement on the Belgrade Chinese Embassy Bombing House Permanent Select Committee on Intelligence Open Hearing” (HTML). Central Intelligence Agency. Pristupljeno 2006-10-04. 
  31. Schmitt, Eric (1999-07-23). „In a Fatal Error, C.I.A. Picked a Bombing Target Only Once: The Chinese Embassy” (HTML). The New York Times. Pristupljeno 2009-10-22. 
  32. Under orders: war crimes in Kosovo
  33. The Independent, 28. Mai 1999 Ever so carefully, Mr Blair clears the way for a ground invasion
  34. „Flashback to Kosovo's War”. BBC. 2006-07-11. Pristupljeno 2009-09-20. 
  35. 35,00 35,01 35,02 35,03 35,04 35,05 35,06 35,07 35,08 35,09 „Under Orders: War Crimes in Kosovo”. Human Rights Watch. Pristupljeno 2009-10-15. 
  36. „Kosovo 1998-2008: Human Rights from War to Independence”. Munich Personal RePEc Archive. 2008-04-01. Pristupljeno 2010-02-07. 
  37. Trial Watch: Fatmir Limaj
  38. Najpoznatiji mudžahedin bježi na Kosovo; Monitor.ba
  39. Excerpt from the book Osama Bin Laden: The Man Who Declared War on America (Rocklin CA: Prima Publishing Co., 1999, ISBN 0-7615-1968-8)
  40. The New York Times, December 18, 2001, by PHILIP SHENON (NYT); Foreign Desk: A NATION CHALLENGED: THE MONEY TRAIL; U.S.-Based Muslim Charity Raided by NATO in Kosovo
  41. Report: Bin Laden linked to Albania
  42. Al Qaeda's Balkan Links, Wall Street Journal Europe | November 1, 2001 | Marcia Christoff Kurop]
  43. Al-Qaeda 'helped Kosovo rebels'; BBC; 2002-03-08; preuzeto 19. siječnja 2010.
  44. Serb killings 'exaggerated' by westThe Guardian, Jonathan Steele
  45. „Killings and Refugee Flow in Kosovo; March - June 1999; A Report to the International Criminal Tribunal for the Former Yugoslavia”. AAAS. 2002-01-03. Pristupljeno 2009-09-24. 
  46. „Human rights in Serbia and Montenegro 2006”. Amnesty International. 2006. Pristupljeno 2009-09-24. 
  47. „War and Mortality in Kosovo; 1998-99 - An Epidemiological Testimony”. The Lancelot. 2000. Pristupljeno 2009-10-14. 
  48. 48,0 48,1 „The Crisis in Kosovo”. Human Rights Watch. 2000. Pristupljeno 2009-09-24. 
  49. „Victims of the Albanian terrorism in Kosovo-Metohija (Killed, kidnapped, and missing persons, January 1998 - November 2001)”. Vlada Srbije. 2001-05-01. Pristupljeno 2009-09-08. 
  50. „Milosevic proclaims victory with end to Kosovo conflict”. CNN. June 10, 1999. Pristupljeno 2009-03-24. 
  51. Krieger, Heike (2001), The Kosovo conflict and international law, Cambrige Univerity Press, p. 323, ISBN 978-0521800716, pristupljeno 2009-04-19 
  52. „Kosovo Memory Book”. Humanitarian Law Center. 2008-10-16. Pristupljeno 2010-01-19. 
  53. „FHP identificirao 13.472 žrtve na Kosovu”. MONDO. 2008-10-16. Pristupljeno 2010-01-19. 
  54. „Kosovska knjiga pamćenja”. H-alter. 2008-10-16. Pristupljeno 2010-02-07. 
  55. Kosovski Srbi: najveće žrtve Slobine avanture; Jutarnji list
  56. „U.S. Marines kill gunman in Kosovo firefight”. BBC. 1999-06-25. Pristupljeno 2009-09-24. 
  57. World: Europe Kosovo war cost 30bnBBC
  58. Top Serbs tried for Kosovo crimesBBC
  59. Trial of Kosovo Albanians beginsBBC
  60. „Kosovo trial clears Serbia leader”. BBC. 26 February 2009. Pristupljeno 26 February 2009. 
  61. ICTY indictments - Limaj et al.
  62. ICTY indictments - Haradinaj et al.
  63. http://www.becei.org/evropski%20forumi%20u%20pdf-u/Evropski_forum_No._4,_2008.pdf
  64. „HAŠKI TRIBUNAL UNIŠTIO DOKAZE O TRGOVINI ORGANIMA KOSOVSKIH SRBA”. Index.hr. 2009-09-05. Pristupljeno 2009-09-24. 
  65. „U Srbiji nova uhićenja zbog ratnog zločina”. Javno. 2010-03-13. Pristupljeno 2010-03-14. 

Vanjske poveznice