Przejdź do zawartości

Hubert Beckhaus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast tego użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.
Postument ku czci Huberta Beckhausa w Parku K. Marcinkowskiego w Ostrowie Wlkp.

Hubert Beckhaus (ur. 3 stycznia 1839 w Stadtlohn w Westfalii, zm. 8 stycznia 1900 w Ostrowie) – doktor, niemiecki hellenista, latynista, pedagog.

Życiorys

Ukończył studia filologiczne na uniwersytecie w Berlinie. Tytuł doktora filozofii otrzymał na tej samej uczelni w roku 1863. W tym samym roku zdał egzamin nauczycielski. W latach 18641873 pracował jako nauczyciel w szkołach w Rogoźnie, gdzie też otrzymał tytuł Oberlehrer (Starszy Nauczyciel).

Od 1873 roku do śmierci w roku 1900 pełnił funkcję dyrektora Królewskiego Gimnazjum w Ostrowie. Pełnił swoją funkcję w czasie Kulturkampfu mimo to zasłynął z niezwykle wyrozumiałego stosunku do działalności narodowej uczących się w gimnazjum Polaków. Jego najbliższym przyjacielem był znany z chronienia konspirujących uczniów ksiądz Wincenty Głębocki. Uchodził też za jednego z najlepszych pedagogów – był dyrektorem przez 27 lat i w tym czasie nie było ani jednego przypadku niezdania egzaminu maturalnego. Apologeta wychowania klasycznego.

W latach 1875–1900 uczył też w ostrowskiej Miejskiej Wyższej Szkole dla Dziewcząt przyczyniając się znacznie do jej rozwoju.

Cieszył się wielkim szacunkiem w Ostrowie. Odznaczony Orderem Czerwonego Orła i (w 1895) Orderem Domu Hohenzollernów. W 1898 otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Ostrowa. Już po śmierci został uhonorowany w Ostrowie ulicą oraz obeliskiem (odrestaurowany, stoi dziś w Parku Karola Marcinkowskiego).

Wybrane publikacje

  • Geibel als Verkündiger der deutschen Einheit durch Kaiser Wilhelm, 1888.
  • Shakespeares Mackbeth und die Schillersche Bearbeitung, 1889.
  • Zu Schillers Jungfrau von Orleans, 1890.
  • Zu Schillers Wallenstein, 1892.

Opublikował także:

  • Zur Geschichte des Gymnasiums zu Ostrowo 1895 (o początkach Królewskiego Gimnazjum w Ostrowie),
  • Die ideale Bedeutung des Gymnasiums 1896 (tekst wygłoszony w 1895 roku na uroczystościach rocznicowych Królewskiego Gimnazjum w Ostrowie).

Bibliografia

  • Jarosław Biernaczyk, Hubert Beckhaus, w: Alma Mater Ostroviensis – Księga Pamięci – Non Omnis Moriar, tom X, Ostrów Wielkopolski 2003.