Przejdź do zawartości

W leju po bombie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Kroton (dyskusja | edycje) o 20:56, 4 wrz 2024. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
W leju po bombie
Autor

Andrzej Sapkowski

Typ utworu

opowiadanie science-fiction

Data powstania

1992 lub 1993

Wydanie oryginalne
Język

polski

Data wydania

1993

W leju po bombie – opowiadanie fantastycznonaukowe Andrzeja Sapkowskiego opublikowane w 1993 z gatunku fantastyki militarnej[1][2] i politycznej[1][3], a także tzw. klerykal fiction[4] i politpunku[5][6]. W 1994 opowiadanie zostało nagrodzone Nagrodą Zajdla.

Akcja opowiadania dzieje się w tytułowym leju po bombie, w alternatywnej rzeczywistości. Polską rządzi Kuria, kraj jest najeżdzany przez paramilitarne oddziały litewskie. Bohaterami opowiadania są dzieci w drodze do szkoły.

Historia

Opowiadanie powstało dla nigdy niewydanej „antyklerykalnej” antologii o nieustalonym tytule, zaproponowanej w 1992[2][7]. Ukazało się w „Feniksie” (04 (20) 1993)[8][9] a także w tym samym roku było przedrukowane w skróconej wersji w „Magazynie Wileńskim[5]. W 1997 było wznowione w fanzinie Gdańskiego Klubu Fantastyki „Czerwony Karzeł”[10] i fanzinie „Fahrenheit[11]. Rok później opowiadanie ukazało się w białostockim magazynie „Kartki”[12]. Przez kilkanaście lat, od przynajmniej 2002,[a] opowiadanie było też dostępne na dawnej oficjalnej stronie Andrzeja Sapkowskiego (Sapkowski Zone); od 2017 jest dostępne na jego wersji archiwalnej[13][14].

Było także publikowane w kilku zbiorach opowiadań. W 2000 w Coś się kończy, coś się zaczyna[7], a w 2012 w Maladie i inne opowiadania[15].

W 1994 opowiadanie opublikowano w Czechach w antologii Tandaradei![16]. W 2016 ukazał się przekład serbski (U krateru od bombe) w ramach tłumaczenia zbioru Maladie... (Maladi i druge priče)[17].

W 2023 opowiadanie zostało bezpłatnie dostępne dla posiadaczy aplikacji „Nowej Fantastyki” w ramach akcji wspomagania Polskiej Akcji Humanitarnej na rzecz pomocy atakowanej przez Rosję Ukrainie[18].

Fabuła

Akcja opowiadania dzieje się w tytułowym leju po bombie, w Suwałkach, w alternatywnej rzeczywistości, gdzie mieszkańcy po wybuchu w Czarnobylu stali się popromiennymi mutantami. Polską rządzi Kuria, grasują atakujące obcokrajowców bandy skinów, fragmenty kraju zostały przyłączone do Niemiec, a sama Suwalszczyzna jest miejscem starć paramilitarnych oddziałów litewskich („szaulisów”) z niemieckimi i amerykańskimi (podczas gdy wojska polskie pacyfikują Irak i Czechy). Bohaterami opowiadania są dzieci w drodze do szkoły[7][19][4][20].

Pewnego pechowego poranka główny bohater opowiadania przypadkowo wpada do leja po bombie. Dzień zaczyna się niefortunnie, gdy rozbija szklankę ze sztuczną szczęką ojca, a następnie próbuje ją odzyskać z odpływu. Bohater opisuje swoje codzienne życie w Suwałkach, gdzie jego ojciec jest bezrobotny po zwolnieniu z pracy za brak poszanowania dla symboli religijnych. Matka chłopca pracuje w niemieckiej fabryce. Wychodząc z domu, narrator zauważa, że miasto jest w stanie chaosu z powodu trwających walk. Przemierzając ulice, bohater staje się świadkiem starć zbrojnych. W powietrzu pojawiają się śmigłowce Mi-28, a pociski smugowe przecinają niebo. Chłopiec zastanawia się, kto może być zaangażowany w konflikt - Litwini, Niemcy, Amerykanie, czy może lokalne grupy przestępcze. Mimo że nie zna dokładnych przyczyn walk, jest świadomy, że miasto jest w stanie wojny, a sytuacja jest niebezpieczna. W chaosie narrator próbuje zachować spokój, włączając muzykę na swoim walkmanie i kontynuując drogę do szkoły. Mimo trwających walk i niebezpieczeństwa, chłopiec stara się trzymać swojej codziennej rutyny, idąc na lekcje pomimo otaczającego go konfliktu zbrojnego. Opowiadanie kończy się, gdy bohater dociera do szkoły, wciąż słuchając muzyki i starając się ignorować chaos wokół niego[13].

Analiza

Maciej Parowski pisał o opowiadaniu, że jest to „fantastyka militarna i polityczna bliskiego zasięgu... jedno z wielu wyjść Sapkowskiego poza terytorium fantasy”[1]. Marek Szyjewski zaliczył je do „political/social fiction”[21]. Sam Sapkowski napisał o opowiadaniu, że: „jest jedynym moim opowiadaniem, o którym z całą pewnością można powiedzieć, iż nie jest to fantasy. Dzięki „Lejowi…” mogę więc z podniesionym czołem mówić o sobie: „autor science fiction”[2]. Rafał Ziemkiewicz w przedmowie do opowiadania w „Feniksie” zaliczył je jako należące do politpunku (gatunku nawiązującego do historii najnowszej i przedstawiającego polskie realia i rzeczywistość w „punkowy(inne języki) sposób”); tak samo zrobił to anonimowy przedmówca w „Magazynie Wileńskim”[5]. Klasyfikację tę Adam Mazurkiewicz uznał jednak za zbędną „terminologiczną nadprodukcję wewnętrznej krytyki powstającej w obrębie i na potrzeby fandomu”; sam zaś podkreślił, że Sapkowski wykorzystał konwencję science-fiction by uatrakcyjnić opowiadanie o charakterze przygodowym[22].

Jan Ratuszniak opisał tematykę opowiadania jako ostrzeżenie przed wzrostem nacjonalizmu w Polsce i na świecie, a także brakiem postaw obywatelskich[19]. Tomasz Pacyński podobnie zauważył, że „w tekście widać stosunek autora do ksenofobii, do ludzkiej małości i głupoty”, nazywając je „moralitetem o wolności jednostki. O przyzwoitości w paskudnych czasach”[23].

Opowiadanie zawiera też motywy antyklerykalne (było pisane dla nigdy niepowstałej antyklerykalnej antologii tematycznej); negatywnie przedstawieni są niektórzy wierzący drugoplanowi bohaterowie (ojciec bohaterki, ksiądz)[2][24]. Marek Oramus wśród tych motywów w opowiadaniu wymienił „wizję Polski uciskanej przez Kościół”, wszechwładzę kleru („kuria może wszystko, więc pacyfikuje kraj ideologicznie”) i wykazywanie „jakim niebezpieczeństwem grozi uległość wobec Kościoła... jak przerost księżych interwencji źle wpływa na wolność jednostki oraz życie prywatne obywateli”[4].

Postać najeżdżającego Polskę litewskiego generała Żeligauskasa jest ironicznym nawiązaniem do postaci polskiego generała Lucjana Żeligowskiego[19]. Innym nawiązaniem do historii jest ulica imienia Eligiusza Niewiadomskiego, zabójcy prezydenta Narutowicza[7].

Odbiór

W 1994 opowiadanie zostało nagrodzone Nagrodą Zajdla[18].

Maciej Parowski ocenił opowiadanie jako „znakomite”[8] i „pyszne”[1]. W 2001 Mariusz Cieślik, recenzując zbiór opowiadań Sapkowskiego uznał to opowiadanie za jeden ze słabszych tekstów tam zamieszczonych, pisząc: „Jak na mój gust, za dużo w tym tekście niezbyt śmiesznych dowcipów”[7]. Przeciwną opinię miał Tomasz Pacyński, recenzując w tym roku ten sam tom, pisząc: „prawdziwą perłą, dla której samej warto zbiór kupić, jest opowiadanie »W leju po bombie«”, oceniając opowiadanie jako dalej aktualne[23]. Z tym jednak w 2009 nie zgodził się Artur Chruściel, pisząc o opowiadaniu, że „urodziło się ono z obaw i diagnoz, które od dawna są już – odpowiednio – martwe i nieaktualne”, równocześnie chwaląc je od innych stron („napisane brawurowo... znakomity efekt łączenia ironii, humoru i tematów poważnych”)[25]. Podobnie Marek Oramus już w 1995 uznał tematykę antyklerykalną (klerykal fiction) z wczesnych lat 90. za „sfalsyfikowaną i wtrąconą w niebyt przez rzeczywistość”, ale także chwalił opowiadanie z zastrzeżeniem, że będzie ono pamiętane „nie dla walorów intelektualnych”, ale ponieważ „takiego języka, takiego stężenia gagów, takiego ładunku groteski... nie widziało się dotąd w krajowej SF”[4]. Oramus wrócił do tego opowiadania w 2019, pisząc, że „Narracja skrzy się od dowcipnych szczegółów i paradoksów, ale lektura wywołuje spore przygnębienie: znowu wojna, prawda że lokalna, acz bez żadnego składu ni ładu, jak to na polskiej ziemi. Sapkowski rysuje momentami grubą kreską, ukazując paranoiczną wegetację miejscowej ludności, chowającej się przed kulami i mającej kłopoty z określeniem własnej tożsamości narodowej”[20].

Według Oramusa, opowiadanie Sapkowskiego zainspirowało opowiadanie Piotra Goćka Jak utopiliśmy Hana Solo z antologii Przedmurze (2016) dziejące się w tym samym rejonie, czasie i mające wiele podobnych wątków[20].

W 1998 Marek Szyjewski w magazynie „Kartki” poświęcił temu opowiadaniu krótki esej pt. Bomba fantazji. Zrecenzował je pozytywnie, pisząc o nim, że ma „szczególny urok” i zawiera „trochę... magii”[21].

Uwagi

  1. Opowiadanie było zamieszczone na oficjalnej stronie Andrzeja Sapkowskiego, sapkowski.pl. Strona obecnie nie działa (ostatnia wersja zarchiwizowanej strony głównej sapkowski.pl w Internet Archive pochodzi z 2017 roku). Strona z opowiadaniem została ostatni raz zarchiwizowana w 2014 roku; nie posiada daty, najstarszy zarchiwizowany komentarz na niej ma datę z 2002 r.

Przypisy

  1. a b c d Maciej Parowski, Wasz cyrk, moje małpy. Chronologiczny alfabet moich autorów. Tom 1, Wydawnictwo SQN, 24 sierpnia 2021, ISBN 978-83-8129-388-4 [dostęp 2023-12-30] (pol.).
  2. a b c d Andrzej Sapkowski, Przedmowa: W leju po bombie – wstęp, [w:] sapkowski.pl [online], Andrzej Sapkowski [dostęp 2023-12-30] [zarchiwizowane z adresu 2014-10-22] (pol.).
  3. Przemysław Czapliński, Piotr Śliwiński, Literatura polska 1976-1998: przewodnik po prozie i poezji, Wyd. Literackie, 1999, s. 263, ISBN 978-83-08-02857-5 [dostęp 2023-12-30] (pol.).
  4. a b c d Marek Oramus, Piąte piwo: Klerykal, czyli los kleryka, „Fenix” (1), 1995, s. 185-186.
  5. a b c W leju po bombie, „Magazyn Wileński” (13), 1993, s. 20.
  6. Rafał A. Ziemkiewicz, W leju po bombie (przedmowa), „Feniks”, 04 (20), 1993, s. 136.
  7. a b c d e Mariusz Cieślik, Coś się kończy, coś się zaczyna, Sapkowski, Andrzej [online], wyborcza.pl, 14 lutego 2001 [dostęp 2023-12-30].
  8. a b Piotr Marecki, Pospolite ruszenie: czasopisma kulturalno-literackie w Polsce po 1989 roku. Rozmowy z redaktorami, Korporacja Halart, 2005, s. 116, ISBN 978-83-89911-31-5 [dostęp 2023-12-30] (pol.).
  9. Fenix 04 (20) 1993, [w:] encyklopediafantastyki.pl [dostęp 2023-12-30].
  10. Piotr Cholewa, Śląski Klub Fantastyki, „Śląskie Studia Polonistyczne”, 13 (1), 2019, DOI10.31261/ssp.2019.13.13, ISSN 2353-0928 [dostęp 2023-12-30].
  11. A. Mason, Fahrenheit nr 2 [online], Fahrenheit [dostęp 2023-12-30] (pol.).
  12. Kartki [Białystok], 1998, nr 17 s. 61-69
  13. a b Andrzej Sapkowski, Opowiadanie: W leju po bombie, [w:] sapkowski.pl [online], Andrzej Sapkowski [dostęp 2023-12-30] [zarchiwizowane z adresu 2014-10-22] (pol.).
  14. W Leju Po Bombie – Andrzej Sapkowski Zone by John MacKanacky [online], web.archive.org, 26 października 2020 [dostęp 2024-09-03] [zarchiwizowane z adresu 2020-10-26].
  15. Andrzej Sapkowski [online], andrzejsapkowski.pl [dostęp 2023-12-30].
  16. Fahrenheit nr 55: Martin Králik - Jak trzech polskich Andrzejów napadło byłą Czechosłowację [online], fahrenheit.net.pl [dostęp 2023-12-30].
  17. Estera Sobalkowska. Bibliografia przekładów literatury polskiej w Serbii w 2016 roku. „Przekłady Literatur Słowiańskich”. 8 (2), 2017. (pol.). 
  18. a b Adrian Turzański, W leju po bombie | Nowa Fantastyka ze wspaniałą inicjatywą [online], Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy, 22 marca 2022 [dostęp 2023-12-30] (pol.).
  19. a b c Jan Ratuszniak, Ocena przemian społecznych i ekonomicznych lat 90. XX w. w twórczości Kira Bułyczowa i Andrzeja Sapkowskiego, [w:] Elżbieta Tomasi-Kapral, Dorota Utracka, Między nostalgią a ironią: pamięć reżimu komunistycznego w dialogu międzykulturowym, s. 183.
  20. a b c Marek Oramus, Fantastyczne wizje przyszłości Polski [online], Rzeczpospolita, 11 października 2019 [dostęp 2023-12-31] (pol.).
  21. a b Marek Szyjewski. „Bomba fantazji”. Kartki [Białystok], 1998 nr 17 s. 70
  22. Adam Mazurkiewicz: Nowe (?) odsłony fantastyki zaangażowanej. W: Wiktor Gardocki, Dariusz Piechota: Powroty do przeszłości. Literatura i kultura lat 80. i ich współczesna recepcja. Wydawnictwo Temida 2, 2022, s. 83-113. ISBN 978-83-67169-12-7. [dostęp 2024-01-19].
  23. a b Archiwum FiF: Tomasz Pacyński - "Coś się kończy, coś się zaczyna" [online], fahrenheit.net.pl [dostęp 2023-12-30].
  24. Magdalena Lisiecka, Przykłady uprzedzeń i stereotypów w fantastyce wobec chrześcijan [online], Wydawnictwo Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, 2020.
  25. Esensja: ‹Najlepsze polskie opowiadania fantastyczne – suplement› – Artur Chruściel, Jakub Gałka, Michał Kubalski, Mieszko B. Wandowicz, Konrad Wągrowski [online], Esensja.pl [dostęp 2023-12-30] (pol.).

Bibliografia

  • Kartki [Białystok], 1998 nr 17 s. 61–70
  • Magazyn Wileński, 1993 nr 13 s. 20–23, nr 14 s. 20–23, nr 17 s. 21–24

Linki zewnętrzne