Przejdź do zawartości

Hotel Katowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest najnowsza wersja artykułu Hotel Katowice edytowana 07:39, 2 cze 2024 przez Gower (dyskusja | edycje).
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Hotel Katowice
Ilustracja
Hotel od strony alei W. Korfantego (2021)
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Katowice

Adres

al. W. Korfantego 9,
40-951 Katowice

Kategoria

hotel dwugwiazdkowy[1]

Liczba pokoi

158 (2022)

Data otwarcia

1965

Właściciel

WPUT

Architekt

Tadeusz Łobos

Położenie na mapie Katowic
Mapa konturowa Katowic, u góry znajduje się punkt z opisem „Hotel Katowice”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Hotel Katowice”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Hotel Katowice”
Ziemia50°15′43,3″N 19°01′25,1″E/50,262028 19,023639
Strona internetowa

Hotel Katowicehotel w Katowicach, położony przy alei W. Korfantego 9, w dzielnicy Śródmieście. Budynek hotelu został oddany do użytku w 1965 roku według projektu, którego głównym autorem był Tadeusz Łobos. Pod koniec 2022 roku rozpoczęto kompleksową modernizację obiektu. Jego właścicielem jest Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych, będące częścią Polskiego Holdingu Hotelowego.

Historia

[edytuj | edytuj kod]
Hotel Katowice w 2021 roku
Neon z nazwą hotelu w 2022 roku

Na początku lat 60. XX wieku w Katowicach funkcjonowało sześć hoteli, w tym należący do Orbisu hotel Monopol. Wówczas też szacowano, iż od poniedziałku do piątku około 50–100 osób nie znajdowało miejsca w istniejących katowickich obiektach, a ich stan techniczny nie był zadowalający[2]. Jeszcze w 1950 roku podjęto decyzję o budowie nowego hotelu w Katowicach, a pierwotnie inwestorem miał być Orbis. Opracowano projekt hotelu przeznaczonego głównie dla zagranicznych odwiedzających i zamiast budowy obiektu rozpoczął się spór o to, za czyje fundusze należało wyburzyć istniejącą w miejscu przyszłego hotelu zabudowę. Po tym jak władze miasta Katowice i Orbis nie doszli do porozumienia, inwestor postanowił nowe obiekty wybudować w Poznaniu, Krakowie i Łodzi[2].

Inwestorem hotelu ostatecznie zostało miasto Katowice, a budynek ten powstał jako obiekt komunalny[3]. Projekt hotelu wybrano z trzech propozycji opracowanych w 1957 roku przez zespoły katowickiego „Miastoprojektu”. Projekt, który zrealizowano, został opracowany w 1961 roku, a jego głównym autorem był Tadeusz Łobos. Założeniem projektantów było dostosowanie się do gabarytów sąsiedniego budynku Delikatesów oraz ogólnej koncepcji planu śródmieścia Katowic[3][4].

Budowa hotelu Katowice trwała w latach 1961–1965[3]. Został on wzniesiony na dawnych terenach dworskich. Sam dwór Tiele-Wincklerów stał obok hotelu Katowice i znajdował się nieco na północ od obiektu[4]. Został on wyburzony w 1976 roku[5].

Hotel Katowice w momencie oddania do użytku posiadał kategorię „S”, a w mediach chwalono go m.in. za wystrój i wyposażenie, porównując go do warszawskiego Grand Hotelu. Hotel Katowice miał 200-osobową załogę, a na każdym piętrze przez całą dobę czuwała służba hotelowa oraz pogotowie techniczne[6].

Hotel stał się jedną z wizytówek miasta Katowice. Zatrzymywali się tutaj najważniejsi goście przyjeżdżający na Górny Śląsk, z których część wpisywała się do księgi pamiątkowej. Pierwszym z nich był William Strickland(inne języki), amerykański dyrygent i organista. Ponadto nocowali tu m.in. członkowie zespołu The Animals, którzy w 1965 roku zagrali koncert w Hali Parkowej czy zespołu Smokie[7].

Hotel Katowice stał się miejscem, w którym można było obcować z kulturą wysoką oraz z rozrywką. W hotelowej kawiarni co drugą niedzielę odbywały się „Spotkania przy kawie”, na których brali udział znani piosenkarze i aktorzy, w tym m.in. Kalina Jędrusik, Jarema Stępowski, Mieczysław Święcicki czy Alina Janowska. W 1970 roku kierownictwo artystyczne hotelu objęła Maria Artykiewicz. Także w barze nocnym odbywały się liczne wydarzenia artystyczne różnego typu[8].

W latach 1970–1971 pomiędzy pomnikiem Powstańców Śląskich a hotelem Katowice, na jego zapleczu, planowano budowę letniej kawiarni-ogrodu na 250 miejsc z kręgiem tanecznym oraz fontanną projektu Tadeusza Łobosa i Jana Głucha. Do inwestycji tej ostatecznie nie doszło[8].

Hotel Katowice – zwłaszcza jego elewacja – przez lata nie był zasadniczo modernizowany. Właściciel hotelu Katowice, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych, już w 2012 roku planował modernizację budynku. Do końca maja 2015 roku miał być gotowy projekt modernizacji elewacji gmachu. W tym też czasie planowano także montaż klimatyzacji w częściach wspólnych hotelu oraz wymianę dźwiękowego systemu ostrzegania[9]. W 2015 roku hotel Katowice obchodził jubileusz 50-lecia. W tym też czasie 90 pokoi było wyłączonych z użytku i przeznaczonych do remontu, a w ramach prowadzonej wówczas modernizacji pokoje jednoosobowe łączono w dwuosobowe, a dwuosobowe przekształcano w jednoosobowe, a także zaplanowano pokoje hotelowe typu studio. Prace te były częścią starań o trzecią gwiazdkę dla hotelu[10].

Hotel Katowice w trakcie modernzacji w lipcu 2023 roku

W styczniu 2019 roku został powołany należący do Skarbu Państwa Polski Holding Hotelowy, będący kontynuatorem spółki hotelowej Chopin Airport Development. Nowo powołana spółka zapowiedziała przejęcie obiektów Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Usług Turystycznych, w tym hotelu Katowice, który miał zostać zmodernizowany i dołączony do jednej z kilku sieci hotelowych. Obiekt ten był wówczas trzygwiazdkowy, a niektóre pokoje miały standard dwugwiazdkowy[11].

W czasie pandemii COVID-19, hotel Katowice w kwietniu 2020 roku został przekształcony w hotel dla personelu opieki zdrowotnej. Zostało dla nich wygospodarowanych 180 pokoi[12].

29 października 2020 roku Polski Holding Hotelowy zapowiedział wprowadzenie należącej do sieci InterContinental Hotels Group marki voco, a pod nią planowano przekształcić hotel Katowice jako pierwszy tego typu obiekt w Polsce[13]. W ramach modernizacji hotel miał zyskać 4 gwiazdki. Zaplanowano w nim 167 pokoi, restaurację, sale konferencyjne oraz strefę fitness z siłownią. Ponadto przewidziano modernizację elewacji i terenu wokół obiektu, a także wymianę wyposażenia[14]. Projekt architektoniczny przebudowy hotelu Katowice na hotel marki voco opracowała warszawska pracownia architektoniczna FBT. Z założenia miał on pokreślić architekturę budynku i nawiązywać do okresu, w którym hotel powstał[15].

Pod koniec 2022 roku Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych wybrało wykonawcę modernizacji hotelu Katowice, którym została firma Mostostal Warszawa. Umowę na prace budowlane podpisano 13 grudnia 2022 roku i opiewała na kwotę 130,28 mln zł[15]. W lutym 2023 roku hotel ogrodzono, a na jednej ze ścian pojawiła się specjalna zewnętrzna winda[16]. Na przełomie lipca i sierpnia z budynku hotelu Katowice zdjęto neon[17], a 1 września tego samego roku hotel Katowice został zamknięty dla gości[18].

Termin ukończenia prac budowanych zaplanowano pierwotnie na 26 czerwca 2024 roku[15].

Położenie i charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

Hotel Katowice położony jest przy alei W. Korfantego 9 w Katowicach, na terenie dzielnicy Śrómieście[19]. Położony jest on w ścisłym centrum miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie hali Spodek, Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach i siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach[18].

Część hotelowa przed 2022 rokiem składała się z 18 pokoi (29 miejsc) w klasie Premium, 44 pokoi (72 miejsc) w klasie Biznes i 96 pokoi (168 miejsc w pokojach jedno-, dwu- i trzyosobowych) w klasie Economy[20] – łącznie 158 pokoi[21]. Na terenie hotelu funkcjonowała wówczas restauracja i kawiarnia, klub bilardowy, siłownia i sala fitness, salon masażu oraz wypożyczalnia samochodów[18]. Były tutaj także 4 sale konferencyjne[21].

Właścicielem hotelu Katowice jest Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych, będący członkiem Polskiego Holdingu Hotelowego[18][21].

Architektura

[edytuj | edytuj kod]
Korytarz wewnątrz hotelu (2022)

Budynek hotelu Katowice liczy 11 kondygnacji nadziemnych i 1 podziemną, a powierzchnia zabudowy kompleksu hotelowego wynosi 2 831 m²[19]. Składa się z niskiego segmentu mieszczącego część gastronomiczną i z segmentu wysokiego. W niskiej części zaprojektowano pierwotnie restaurację na 250 osób, kawiarnię ze 175 miejscami i bar nocny dla 90 osób. Dodatkowo część ta wyposażona została w zaplecze kuchenne, wytwórnię cukierniczą, zmechanizowaną pralnię, a także punkty usługowe. W części wysokiej zaprojektowano 320 jedno- i dwuosobowe pokoje o oddzielnych węzłach sanitarnych[3].

Przed hotelem powstał podjazd oraz niewielki parking na 20 samochodów, a od południa dojazd dla samochodów dostawczych[22]. Wejście do hotelu umieszczono asymetrycznie i zaakcentowane zostało wysuniętym od przodu podcieniem wspartym na dwóch słupach[6].

W części wysokiej została zastosowana żelbetowa konstrukcja monolityczna, a przy budowie klatek schodowych, stropów dachów czy podokiennych płyt grzejnych wykorzystano prefabrykowane elementy. Zamontowano trzy windy osobowe oraz towarowe[22]. Fasadę głównej części hotelu pierwotnie tworzyły pasy okien i przestrzenie międzyokienne, które zróżnicowano kolorystycznie. Od pierwszego piętra wzwyż ściany zostały pokryte mozaiką wykonaną z płytek ceramicznych w czterech jasnych, a na filarach międzyokiennych w czterech ciemnych kolorach. Cokół i ściany parteru pokryto granitowymi płytami, a powyżej zastosowano tynki szlachetne[6].

Pierwotnie ściany wnętrz pokryto jesionową boazerią. Słupy kawiarni obłożono drobną ceramiczną mozaiką, a restauracji aluminiową blachą. Ponadto charakterystycznymi elementami pomieszczenia restauracji był podwieszony sufit o łamanej linii. Podłogi w holu pokryto marmurem, a w restauracji i pokojach parkietem[6].

Budynek hotelu Katowice wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków miasta Katowice[19].

Hotel Katowice w kulturze

[edytuj | edytuj kod]

W hotelu Katowice rozgrywa się akcja jednego z kryminałów Marty Matyszczak pt. Morderstwo w hotelu Kattowitz[23].

W 2022 roku w hotelu Katowice kręcono zdjęcia do filmu Dziennik z wycieczki do Budapesztu[14].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Urząd Miasta Katowice: Hotele. welcome.katowice.eu. [dostęp 2023-12-27]. (pol.).
  2. a b Borowik 2019 ↓, s. 112.
  3. a b c d Borowik 2019 ↓, s. 113.
  4. a b Moskal, Szewczyk i Gadomski 1993 ↓, s. 55.
  5. Mateusz Klimczak: Tajemnice Śląska. Katowice: W jedną noc wyburzyli pałac w centrum. Dlaczego podjęto taką decyzję? Jak wyglądał ten budynek? Zobaczcie. dziennikzachodni.pl, 2023-02-02. [dostęp 2023-12-26]. (pol.).
  6. a b c d Borowik 2019 ↓, s. 115.
  7. Przemysław Jedlecki: Hotel Katowice. Wizytówka miasta, ale tylko na dwie gwiazdki. katowice.wyborcza.pl, 2015-05-17. [dostęp 2023-12-26]. (pol.).
  8. a b Borowik 2019 ↓, s. 116.
  9. Justyna Przybytek: Katowice: Hotel Katowice przejdzie lifting - będzie nowa elewacja. dziennikzachodni.pl, 2012-04-27. [dostęp 2023-12-26]. (pol.).
  10. Justyna Przybytek: Hotel Katowice ma 50 lat. Szykuje inwestycje i licytacje Monopolu i Polonii. dziennikzachodni.pl, 2015-05-06. [dostęp 2023-12-26]. (pol.).
  11. Katarzyna Pachelska: Hotel Katowice zostanie przejęty przez Polski Holding Hotelowy. Czeka go modernizacja. Czy zmieni nazwę?. dziennikzachodni.pl, 2019-01-31. [dostęp 2023-12-26]. (pol.).
  12. Patryk Osadnik: Hotel Katowice zaprasza lekarzy, którzy walczą z epidemią koronawirusa. Nocleg ze śniadaniem jest bezpłatny. dziennikzachodni.pl, 2020-04-11. [dostęp 2023-12-26]. (pol.).
  13. Dorota Niećko: Hotel Katowice: skok w klasę premium. Będzie tu pierwszy w Polsce hotel marki voco, należącej do sieci InterContinental. dziennikzachodni.pl, 2020-10-30. [dostęp 2023-12-26]. (pol.).
  14. a b Daniel Lekszycki: Modernizacja Hotelu Katowice coraz bliżej. Kultowy obiekt zmieni nazwę. www.24kato.pl, 2022-05-02. [dostęp 2023-12-26]. (pol.).
  15. a b c Hotel Katowice zostanie zmodernizowany za ponad 130 mln zł. miasto.pro, 2022-12-15. [dostęp 2023-12-26]. (pol.).
  16. Patryk Osadnik: Remont Hotelu Katowice ma kosztować 130 mln złotych. Obiekt ma mieć cztery gwiazdki. www.24kato.pl, 2023-02-06. [dostęp 2023-12-26]. (pol.).
  17. Michalina Bednarek: Z hotelu Katowice zniknął kultowy neon. Jego przyszłość nie jest znana. katowice.wyborcza.pl, 2023-08-01. [dostęp 2023-12-26]. (pol.).
  18. a b c d Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych: Hotel Katowice. hotel-katowice.com.pl. [dostęp 2023-12-26]. (pol.).
  19. a b c Urząd Miasta Katowice: Miejski System Zarządzania-Katowicka Infrastruktura Informacji Przestrzennej. Zabytki. emapa.katowice.eu. [dostęp 2023-12-26]. (pol.).
  20. Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych: Pokoje. hotel-katowice.com.pl. [dostęp 2023-12-26]. (pol.).
  21. a b c Polski Holding Hotelowy: Hotel Katowice. phh.pl. [dostęp 2023-12-26]. (pol.).
  22. a b Borowik 2019 ↓, s. 114.
  23. Marcin Twaróg: Hotel Katowice będzie przebudowany i zmieni nazwę. Jak będzie wyglądać?. www.eska.pl, 2022-12-22. [dostęp 2023-12-26]. (pol.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]