Przejdź do zawartości

Aleksandr Litwinienko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Kbrancz (dyskusja | edycje) o 22:09, 19 gru 2021. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

{{Biogram infobox

|imię i nazwisko      = Aleksandr Walterowicz Litwinienko
|imię i nazwisko org  =Александр Вальтерович Литвиненко
|grafika              = 
|opis grafiki         = 
|podpis               = 
|data urodzenia       = 4 grudnia 1962
|miejsce urodzenia    = Woroneż, ZSRR
|data śmierci         = 23 listopada 2006
|miejsce śmierci      = Londyn, [[Wielka Brytania]
|commons              = Category:Alexander Litvinenko
|wikicytaty = Aleksandr Litwinienko
}}

Aleksandr Walterowicz Litwinienko (ros. Александр Вальтерович Литвиненко; ur. 4 grudnia 1962[1] w Woroneżu, zm. 23 listopada 2006 w Londynie) – podpułkownik KGB/FSB, emigrant rosyjski, występował przeciw polityce prowadzonej przez prezydenta Rosji Władimira Putina, szczególnie w odniesieniu do Czeczenii.

Życiorys

Aleksander Litwinienko urodził się w rosyjskim mieście Woroneż w 1962. Uczeszcał do szkoły średniej w Nalczyku którą ukończył w 1980, w tym samym roku wstępując do armii. Litwinienko służył najpierw w Wojskach Wewnetrznych jako szeregowy, po roku służby jednak przeniesiony został do szkoły oficerskiej we Władykaukazie którą ukończył w 1985.

W 1988 rozpoczął pracę w kontrwywiadzie wojskowym (Trzeci Zarząd Główny KGB ZSRR), od 1991 służył w centrali FSB także w kontrwywiadzie wojskowym. Za skuteczną działalność w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej został uhonorowany tytułem weterana MUR-u (Wydziału Kryminalnego milicji moskiewskiej). W 1997 został przeniesiony do najtajniejszego w FSB Zarządu ds. rozpracowania organizacji przestępczych na stanowisko starszego współpracownika operacyjnego i zastępcy naczelnika VII wydziału.

W listopadzie 1998 na konferencji prasowej ujawnił, że wydawano mu rozkazy sprzeczne z prawem (nakaz zamordowania Borisa Bieriezowskiego). W marcu 1999 został aresztowany i umieszczony w areszcie śledczym moskiewskiego więzienia Lefortowo. Sprawa sądowa zakończyła się uniewinnieniem, jednak, tuż po opuszczeniu sali sądowej, został ponownie aresztowany przez FSB z innego oskarżenia, które ostatecznie zostało zamknięte bez rozpoczęcia postępowania sądowego. W związku z tym, został zwolniony z aresztu. Musiał podpisać przy tym zobowiązanie do nieopuszczania kraju. Natychmiast rozpoczęto przeciwko niemu kolejne śledztwo. Działania władz Rosji skłoniły go do opuszczenia kraju, wbrew podpisanemu zobowiązaniu, przy pomocy prezesa Fundacji Swobód Obywatelskich Aleksandra Goldfarba[2]. W maju 2001 uzyskał azyl polityczny w Wielkiej Brytanii.

W napisanej z Jurijem Fielsztinskim książce Wysadzić Rosję (ang. FSB blows up Russia, ros. ФСБ взрывает Россию[3], (w 2002 powstał film dokumentalny o tym samym tytule) podał wersję o tym, że zamachy terrorystyczne w 1999 r. na budynki mieszkalne w Moskwie i Wołgodońsku były przygotowane i przeprowadzone przez agentów FSB w celu zrzucenia odpowiedzialności na Czeczenów i uzyskania tym samym casus belli wznowienia wojny czeczeńskiej.

Życie prywatne

Był dwukrotnie żonaty. Pierwszy raz zawar związek małżeński w 1981 roku z Natalia która z zawodu była ksiegowa, para doczekała się dwójki dzieci, syna Alexandra oraz córki Sonii. Do rozwodu doszło w 1994 roku kiedy to poślubił swoją drugą żonę Marnine która zajmowała sie baletem oraz była instruktorem fitness. Z drugiego małżeństwa pochodzi trzecie dziecko Litwinienki Anatoly. Podczas pobytu w Wielkiej Brytanii przeniósł sie na Islam. Kiedy poinformował o tym swojego ojca ten odparł słowami ,,To nieważne, przynajmniej nie jesteś komunistą. "

Otrucie

Grób Aleksandra Litwinienki na cmentarzu Highgate (Londyn)

1 listopada 2006, w okresie, kiedy prowadził dochodzenie w sprawie śmierci Anny Politkowskiej, nagle źle się poczuł. Objawy można było przypisywać zatruciu. Wcześniej, Litwinienko jadł lunch w londyńskiej restauracji serwującej sushi Itsu ze swoim włoskim znajomym Mario Scaramellą[4], członkiem Komisji Mitrochina, która starała się naświetlić infiltrację włoskiego życia politycznego przez KGB[5]. Scaramella twierdził, że posiada ważne informacje dotyczące kulisów zabójstwa Politkowskiej, które przekazał Litwinience. Pojawiły się też informacje, że przed lunchem spotkał się ze znajomym z czasów pracy w FSB Andriejem Ługowojem i nieznanym mu osobnikiem przedstawionym jako Władimir, który był małomówny, ale nalegał na wypicie wspólnie herbaty[6].

Oleg Gordijewski, inny pułkownik KGB, który zbiegł do Wielkiej Brytanii, dobry znajomy Litwnienki, powiedział w wywiadzie dla BBC, że uważa, że na spotkaniu w mieszkaniu jego rosyjskiego przyjaciela, tuż przed spotkaniem w restauracji serwującej sushi, Litwinience została podana szklanka zatrutej herbaty.

Litwinienko, w ciężkim stanie, trafił do szpitala, z którego wyszedł po kilku dniach[7]. Wrócił jednak do szpitala z objawami ciężkiego zatrucia nieznaną substancją[8][9].

Scotland Yard prowadził dochodzenie w sprawie otrucia Litwinienki. Początkowo lekarze podejrzewali infekcję, następnie zatrucie pokarmowe, a później (prof. John Henry), że użytą trucizną były związki talu, które bywały dawniej stosowane w trutkach na szczury. Do objawów zatrucia talem należą wyłysienie i uszkodzenie nerwów obwodowych[10]. Litwinienko przebywał na leczeniu pod strażą w University College Hospital w Londynie[11][12][13]. Zmarł w nocy z 23 na 24 listopada 2006[13].

Pogrzeb

Litwinienko pochowany został 7 grudnia 2006 roku na cmentarzu w Highgate. Zgodnie z ostatnią wolą Litwinienki pogrzeb odbył sie w obrządku muzłumanskim o odprawiony został przez Imama zaproszonego przez jednego z przyjaciół rodziny Akhmeda Zakayeva, czasu przeciwna była żona Marina. Litwinienko pochowany został ze względów bezpieczeństwa w trumnie pokrytej ołowiem.

Dochodzenia Międzynarodowe

24 listopada brytyjskie służby medyczne podały, że w organizmie Litwinienki nie znaleziono talu, a silnie radioaktywny i toksyczny izotop polonu 210. Polon został mu podany w herbacie. W pożegnalnym liście skierowanym do przyjaciela, Aleksandra Goldfarba, Aleksandr Litwinienko, odpowiedzialnością za swoje otrucie, obarczył ówczesnego prezydenta Rosji, Władimira Putina. 7 grudnia 2006 został pochowany na cmentarzu Highgate Cemetery w Londynie[14].

W styczniu 2016 BBC podało wyniki brytyjskiego śledztwa, które stwierdziło że "prezydent Putin prawdopodobnie zatwierdził morderstwo Litwinienki", motywem miała być wzajemna niechęć na gruncie osobistym[15]. Strona rosyjska odrzuciła i nie zaakceptowała wniosków płynących z przedmiotowego dochodzenia, twierdząc, że zostało ono upolitycznione[16].

Informacje rosyjskich mediów z 2010 roku

W grudniu 2010 roku, w rosyjskich mediach, (państwowa rozgłośnia radiowa Głos Rosji) pojawiły się informacje, że z dokumentów opublikowanych przez WikiLeaks wynika, że brytyjskie służby specjalne miały wiedzieć o przygotowywaniu zamachu na Aleksandra Litwinienkę. Mieli je o tym poinformować przedstawiciele rosyjskich służb specjalnych prowadzących obserwację osób, które dostarczyły do Wielkiej Brytanii izotop polonu 210. Według Głosu Rosji do zabójstwa doszło, gdy sprawa została przekazana pod kontrolę Brytyjczyków. Redakcja Głosu Rosji postawiła tezę, iż Litwinienko padł ofiarą mafii międzynarodowej i stwierdziła, że zabójstwo Litwinienki leżało w interesie angielskich służb specjalnych, gdyż dzięki niemu mogły one rozpocząć kampanię antyrosyjską, która w tamtym okresie była korzystna dla pewnych kół w Wielkiej Brytanii. Redakcja Głosu Rosji zastrzegła, że każdy musi sam zdecydować, czy podane przez nią informacje są wiarygodne[17].

Zobacz też

Przypisy

  1. Вальтер Литвиненко: «Сегодня моему сыну исполнилось бы 44», Walter Litwinenko, 4 grudnia 2006, ChechenPress (ros.)
  2. W Londynie otruto A. Litwinienko, dostępne w Internecie, dostęp 2006-11-13, 15:44
  3. Tekst II wydania książki FSB wysadza Rosję dostępne w Internecie, dostęp 2007-10-07, 16:23
  4. Litvinenko Didn’t Digest Information – Kommersant Moscow. [dostęp 2006-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-27)].
  5. http://www.ukip.org/ukip_news/gen12.php?t=1&id=2055
  6. [1] Daniel McGrory, Michael Evans and Marcus Leroux, Poison case turns to hunt for third man, The Times, 2006-11-23, Dostępne w Internecie, dostęp 2006-11-24, 07:42
  7. Wyzdrowiały Litwinienko opowie Nowej gazecie o zabójcach Politkowskiej, dostępne w Internecie, dostęp 2006-11-13, 15:38
  8. Wiadomości onet.pl z 19 listopada 2006. [dostęp 19 listopada 2006]. [zarchiwizowane z tego adresu (29 listopada 2006)].
  9. Sunday Times z 19 listopada 2006
  10. News, sport and opinion from the Guardian's UK edition | The Guardian [online], www.guardian.co.uk [dostęp 2017-11-21] (ang.).
  11. Ex-KGB officer poisoning probed [online], 19 listopada 2006 [dostęp 2021-04-17] (ang.).
  12. Poisoning of Russian agent raises fears of UK vendetta | UK news | The Observer
  13. a b Litvinenko Didn’t Digest Information – Kommersant Moscow. [dostęp 2006-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-27)].
  14. BBC NEWS | UK | 'Solemn' burial for murdered spy [online], news.bbc.co.uk [dostęp 2017-11-21].
  15. President Putin 'probably' approved Litvinenko murder. [dostęp 21 stycznia 2016]. (ang.).
  16. Raport ws. śmierci Litwinienki oskarża Putina. Londyn rozważa podjęcie dalszych działań przeciwko Rosji. [dostęp 21 stycznia 2016]. (pol.).
  17. Na zamordowanie Litwinienki pozwolili Brytyjczycy polish.ruvr.ru, 13 grudnia 2010 [dostęp 2011-10-17]

Bibliografia

Linki zewnętrzne