Muzyka Niue
Muzyka Niue – związana jest z tradycyjną kulturą wysp archipelagu Samoa i Polinezji i sięga 1000 lat wstecz, kiedy wyspy zostały zasiedlone[1].
Wpływy kultury Królestwa Tonga pojawiły się w XVI wieku, wpływy europejskie w XVIII wieku gdy przypłynął tu James Cook w 1774 r. Pierwszy misjonarz ewangelicki William Lawes osiedlił się na Niue w 1861[2].
Tradycja
Muzyka tradycyjna Niue ma długą historię związaną z dawną obrzędowością. Główną rolę pełnią w niej pieśni, śpiewane bez użycia instrumentów muzycznych. Jedynym instrumentem używanym dawniej dla zapewnienia rytmu tańcom tradycyjnym był drewniany bęben zwany w języku niuańskim palau lub nafa, wykonany z rzeźbionego pnia drzewa selie[3].
Tame to taniec dla uczczenia otwarcia nowego budynku, czy wydarzenia (ślubu lub urodzin). Śpiewowi towarzyszy gitara, ukulele i czasami keyboard. W tame mężczyźni i kobiety tańczą razem, kobiety tańczą na siedząco, podczas gdy mężczyźni tańczą na stojąco. W wersji uproszczonej tańczą dwie grupy kobiet.
Na wyspie częste są chóry kościelne, które śpiewają tradycyjne hymny bez akompaniamentu instrumentalnego. Do bardziej znanych należą LDS Niue Choir oraz Niue Youth Choir.
Współczesność
Wraz z wejściem w nowoczesność muzyka Niue zaczęła podlegać wpływom innych kultur, zwłaszcza gdy mieszkańcy zaczęli emigrować do Nowej Zelandii.
Do muzyków z Niue, którzy osiągnęli popularność należał przedwcześnie zmarły Pauly Fuemana, w połowie Maorys w połowie Niuańczyk zamieszkały w Nowej Zelandii. Jego piosenka „How Bizarre” osiągnęła szczyty list przebojów w 12 krajach i sprzedała się w ponad 3 milionach albumów. Inny popularny muzyk Che Fu[4] wygrał kilka razy Tui Awards, nowozelandzką nagrodę muzyczną. Inni znani muzycy to Vela Manusaute i Glen Jackson. Muzycy, tacy jak MC Kava grają i tworzą w stylach muzycznych, takich jak rap, hip-hop i reggae.
Na wyspie działają dwa studia nagraniowe: Manaia Studio i Niue Broadcasting Corporation.
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Niue culture and art [online] (ang.).
- ↑ The Niue Collections at Te Papa, Museum of New Zealand .
- ↑ Niue. Dance and Songs., „Internet Niue” .
- ↑ Musical Che., „Internet Niue”, 28 stycznia 2015 [dostęp 2021-11-28] .