Przejdź do zawartości

Wydawnictwo Altenberga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Perseus25 (dyskusja | edycje) o 11:31, 14 lut 2021. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Ilustracja do Pana Tadeusza autorstwa Andriollego, wyd. Altenberga 1882

Wydawnictwo Altenbergalwowskie wydawnictwo rodziny Altenbergów istniejące od 1880 do 1934 roku. Wydawnictwo specjalizowało się w wysokiej jakości drukach i ilustrowanych albumach.

Herman Altenberg

Założycielem rodzinnego przedsiębiorstwa księgarskiego, drukarskiego i wydawniczego był Herman Altenberg. Urodził się w 1848 roku. W latach 1872–1879 wraz z Maurycym Robiczkiem (Robitschkiem) prowadził w Warszawie księgarnię sortymentową oraz skład obrazów. Jego zakład, jako pierwszy w Polsce, sprzedawał kolorowe reprodukcje. W 1880 roku przeniósł się do Lwowa, gdzie zakupił księgarnię wraz z wypożyczalnią. W tym samym roku zlecił Michałowi Andriollemu wykonanie ilustracji do Pana Tadeusza Adama Mickiewicza[a]. Poemat pierwotnie publikowany był w comiesięcznych zeszytach, a następnie w całości wydany został w 1882 roku (druga edycja w mniejszym formacie została wydana w roku 1921). Miał formę wytwornego albumu z 24 całostronicowymi ilustracjami oraz z bogatymi winietami, ornamentalnymi przerywnikami i inicjałami, co w sumie dawało 58 rysunków. Mimo ekskluzywnej formy ryciny Androilliego nie zostały pozytywnie przyjęte przez krytyków. Oficyna Hermana wydawała poza tym innych klasyków literatury polskiej m.in.: Bajeczki Kraszewskiego również z ilustracjami Andriollego, Mohorta Wincentego Pola z ilustracjami Juliusza Kossaka. Herman Altenberg był inicjatorem wydania serii Biblioteki Klasyków Polskich (1882–1909) w ramach których wyszły pisma Kochanowskiego i Trembeckiego oraz serii Biblioteka Teatrów Amatorskich. Jako pierwszy w Galicji wprowadził ratalny system sprzedaży swoich książek oraz wykorzystał do tego celu agentów.

Po śmierci Hermana w 1885 roku przedsiębiorstwo z powodzeniem prowadziła jego żona Zuzanna, z domu Eber (1851–1921) wraz z Władysławem Bełzą. Wydała m.in.: Pieśni Legionów Józefa Wybickiego z ilustracjami Kossaka i pod redakcją Ludwika Finkla, Ballady i romanse Mickiewicza z ilustracjami Androillego oraz Ilustrowany katalog dzieł nakładowych Księgarni H. Altenberga w 1894 roku. W 1896 roku w oficynie Altenbergów zostały wydane Dziady Mickiewicza. Było to pierwsze luksusowe ilustrowane wydanie z grafikami Czesława Borysa Jankowskiego[1], pod redakcją Wilhelma Bruchnalskiego.

W ciągu kilku lat wdowa po Hermanie otrzymała koncesję na prowadzenie „Księgarni Zdrojowej” w Krynicy oraz księgarń kolejowych we Lwowie, Brodach, Drohobyczu, Jarosławiu, Rawie Ruskiej i Samborze[b]. Przedsiębiorstwo prowadziła do 1897 roku, kiedy to rodzinny interes przejął jej syn, Alfred Altenberg.

Alfred Altenberg

Urodził się w 1877 roku. W wieku dwudziestu lat przejął przedsiębiorstwo ojca i wraz z J. Vorzimerem prowadził je do 1934 roku. Oprócz reprodukcji dzieł sztuki wydawał również książki o sztuce (m.in. Kazimierza Chłędowskiego) i literaturze (m.in. Piotra Chmielowskiego i Wilhelma Feldmana). W ramach serii Wielcy pisarze, którą zapoczątkował, publikował utwory Kasprowicza, Konopnickiej, Słowackiego czy Mickiewicza. Wydawał serie Biblioteka Historyczna, Biblioteka Utworów Dramatycznych i popularnonaukową Wiedza i Życie. Z jego zakładów wychodziły czasopisma Lamus[2] i satyryczno-polityczny tygodnik „Szczutek[3], którego wraz z Kazimierzem Grusem i Stanisławem Wasylewskim był założycielem. Wiele wydań szczyciło się luksusowymi oprawami introligatorni Altenberga z wysokogatunkowego papieru, starannie dobranymi czcionkami, formatami i ilustracjami.

W 1907 roku jego wypożyczalnia książek została w ramach spadku oddana w ręce brata Maurycego. W latach 1911–1913 przedsiębiorstwo zostało przekształcone w spółkę „H. Altenberg, G. Seyfarth, E. Wende i Sp.” Pod tym szyldem została wydana Księga ubogich Jana Kasprowicza oraz Portrety polskie XVI–XIX wieku autorstwa Marii Radziwiłłowej pod redakcją Jerzego Mycielskiego. Spółka wydawała również czasopismo dziecięce Grześ. W 1920 roku została sprzedana księgarnia. Oficyna wydała wówczas m.in. Króla Ducha Juliusza Słowackiego.

Po śmierci Alfreda w 1924 roku przedsiębiorstwo prowadziła jego żona Jadwiga. W 1934 roku firma została zlikwidowana.

Druki wydane nakładem drukarni Altenbergów w latach 1880 do 1934

Literatura

Serie wydawnicze

  • Biblioteki Klasyków Polskich (1882–1909)
  • Biblioteka Teatrów Amatorskich
  • Wielcy pisarze
  • Biblioteka Historyczna
  • Biblioteka Utworów Dramatycznych
  • Wiedza i Życie
  • Biblioteka podróży Polskich

Czasopisma

  • „Lamus”
  • Szczutek
  • „Grześ” czasopisma dla dzieci (1919–1920)

Albumy

  • Przewodnik artystyczny: katalog dzieł mistrzów klasycznych i współczesnych obcych i polskich w reprodukcyach na składzie w Księgarni H. Altenberga (1903)
  • Katalog wystawy dzieł Artura Grottgera: urządzonej staraniem księgarni H. Altenberga we Lwowie autorstwa Mariana Olszewskiego; Władysława Fedorowicza i przy udziale Muzeum Przemysłowego Miejskiego we Lwówie (1906)
  • Ośmset kilometrów w Afryce Środkowej. Wyprawa myśliwska. Aleksander Wodzicki (1910)
  • Katalog wystawy obrazów Fryderyka Pautscha Mieczysław Henryk Kazimierz Treter (1911)

Literatura popularnonaukowa

  • Polska literatura psychopatyczna: przyczynek do psychologii twórczości Antoni Jan Mikulski (1908)
  • Eliza Orzeszkowa w literaturze i w ruchu kobiecym: zarys syntetyczny Maria Czesława Przewóska (1906)
  • Konfessya podana przez posłów na sejmie piotrkowskim w r. 1555 Ludwik Finkel (1896)

Uwagi

  1. Pierwotnie zilustrowanie zostało zlecone Juliuszowi Kossakowi, lecz jego rysunki nie zostały wydane i zaginęły.
  2. Wszystkie drukarnie w 1920 roku przejęło Towarzystwo Księgarń Kolejowych Ruch.

Przypisy

  1. http://literat.ug.edu.pl/dziady/index.htm Przykład ilustracji Jankowskiego.
  2. Lamus. Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa. [dostęp 2015-09-18].
  3. Szczutek. Pismo satyryczno-polityczne. Śląska Biblioteka Cyfrowa. [dostęp 2015-09-18].

Bibliografia

  • Barbara Bieńkowska, Elżbieta Maruszak, Książka na przestrzeni dziejów, Warszawa: wyd. Centrum Edukacji Bibliotekarskiej, Informacyjnej i Dokumentacyjnej im. Heleny Radlińskiej, 2005, ISBN 83-88581-21-X, OCLC 69448988.