Przejdź do zawartości

Cywilizacja zachodnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez MastiBot (dyskusja | edycje) o 10:59, 21 sty 2021. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Cywilizacja zachodnia, kultura zachodnia, Zachód, kultura europejska, kultura euroatlantyckakultura bądź cywilizacja ukształtowana w Europie Zachodniej, a wraz z ekspansją gospodarczo-polityczną rozprzestrzeniona na inne tereny, w szczególności Amerykę Północną, Australię i Nową Zelandię. Niekiedy zalicza się do kultury zachodniej również Rosję i Amerykę Południową. Zasady cywilizacji zachodniej wywodzą się z trzech źródeł: antyku grecko-rzymskiego, chrześcijaństwa i oświecenia.[1][2]

Teorie cywilizacji

W teoriach cywilizacji cywilizacja zachodnia jest jedną z głównych analizowanych cywilizacji. Jej analizy przeprowadzili Arnold Toynbee, Oswald Spengler i Samuel P. Huntington, a w Polsce Feliks Koneczny, który używał własnego pojęcia cywilizacji łacińskiej, wskazując, że obok niej w Europie występują inne cywilizacje[3].

Zachodnią cywilizację często przeciwstawia się innym cywilizacjom: muzułmańskiej, chińskiej itp., wskazując na zachodzące między nimi konflikty[4][5].

Przypisy

  1. Zachodnia cywilizacja, nasza tradycja - Fundacja Republikańska [online], fundacjarepublikanska.org [dostęp 2021-01-21] (pol.).
  2. OPINION: Is Russia really a European civilization? - Russia Beyond [online], rbth.com [dostęp 2021-01-21] (ang.).
  3. Paweł Skrzydlewski, Koneczny Feliks, [w:] Andrzej Maryniarczyk (red.), Encyklopedia filozofii polskiej, t. 2, Lublin: Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu, 2011, s. 704-708.
  4. Paweł Rogaliński: Eksplozje potęgi Zachodu. przegladdziennikarski.pl, 19 maja 2010. [dostęp 2017-05-14].
  5. Dorota Miłoszewska: Zderzenie cywilizacji – mit czy rzeczywistość?. repozytorium.amu.edu.pl. [dostęp 2017-05-14].