Przejdź do zawartości

Dyskusja:Helena Modrzejewska

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Praxidicae (dyskusja | edycje) o 15:53, 6 wrz 2019. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Brak

Kompletny brak informacji o jej karierze w Polsce przed wyjazdem do USA!!!--Alexvonf 15:12, 2 maja 2007 (CEST)

Data urodzenia Modrzejewskiej

W niektórych źródłach widziałam,że Helena Modrzejewska urodziła się 12 października a nie jak pisze w tym artykule 02 października.Nie wiem już,która wersja jest prawdziwa...

czyja chrzestna?

Czytałam,że była rownież matką chrzestną Witkacego.Jego ojciec-Stanisław Witkiewicz,zakochany w młodości w pięknej Helenie Modrzejewskiej,zwlekał z chrzestem swojego jedynego syna do czasu przyjazdu aktorki z Ameryki na krótki pobyt w Polsce.Wówczas odbyła się uroczystośc chrztu,podówczas już 6-cio letniego chłopca,do którego prowadzili go Modrzejewska i stary góral-Sabała.Czy to prawda?

Może to trochę bez sensu, odpowiadać po ośmiu latach... ale prawda. Marcowy Człowiek (dyskusja) 15:22, 15 paź 2016 (CEST)[odpowiedz]

Tarnowski epizod z życia rodziny Bendów

 Aczkolwiek Szymon Benda (1772 - 1835), syn Filipa i Barbary Bendów,  "Kupiec i Obywatel Wolnego Miasta Krakowa", był Czechem urodzonym w Pradze ok. 1772 r., to jednak część swojej młodości spędził zapewne w mieście Tarnowie, gdzie pod koniec XIX wieku przenieśli się jego rodzice, osiedlając na Zamieściu. 

Filip Benda przyjął tu prawo miejskie przed rokiem 1793, kiedy to w wieku 66 lat zmarł, pozostawiając wdową żonę Barbarę. W Tarnowie zamieszkał starszy brat Szymona, Ignacy (ur. ok. 1767r.), który 30 września 1793 r. ożenił się na Zamieściu z osiemnastoletnią Antoniną Derowną, a 19 Listopada 1808 r. zmarł. Dzieci Ignacego to: Sabina Barbara zmarła 17 sierpnia 1795 r. (pochowana na nowo otwartym cmentarzu tarnowskim, dzisiaj zwanym cmentarzem Starym), Jan, Maryanna, Franciszek i Anna.

Wdowa nie odczekawszy zwyczajowego roku, wychodzi powtórnie za dwudziestoczteroletniego młodzieńca Franciszka Grabowskiego ze Śródmieścia, wchodząc w krąg patrycjatu tarnowskiego. Widomym znakiem awansu jest świadkowanie Dominika Bocheńskiego. Ale to nie jedyna oznaka. Córka Grabowskich, czworga imion Angelika Marianna Ludwika Katarzyna, chrzczona 12 sierpnia 1810 r., ma za chrzestnego Stanisława Maira.


Z kwerend Archiwalnych Bogusława Andrzeja Baczyńskiego w zbiorach metrykalnych ADT.


BACZ