Przejdź do zawartości

SpaceX CRS-11

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Prometheus1 (dyskusja | edycje) o 02:21, 21 gru 2016. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
SpaceX CRS-11
Dane misji
Zaangażowani

 Stany Zjednoczone
NASA, SpaceX

Pojazd
Statek kosmiczny

Dragon

Rakieta nośna

Falcon 9

Start
Miejsce startu

Cape Canaveral SLC-40

Początek misji

planowany: marzec 2017

Misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną
Pobyt na ISS

planowany: od marca 2017

Lądowanie
Miejsce lądowania

Ocean Spokojny

Commercial Resupply Services

SpaceX CRS-11 (SpX-11) – planowana misja statku transportowego Dragon, prowadzona przez prywatną firmę SpaceX na zlecenie amerykańskiej agencji kosmicznej NASA w ramach programu Commercial Resupply Services w celu zaopatrzenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Przebieg misji

Wizualizacja dokowania statku Dragon do ISS przy pomocy Canadarm2

Start misji planowany jest na marzec 2017 roku. Rakieta nośna Falcon 9 wystartuje ze statkiem Dragon z platformy startowej SLC-40 z kosmodromu Cape Canaveral Air Force Station[1]. Około dwa dni później Dragon zbliży się do ISS i zostanie uchwycony przez mechaniczne ramię Canadarm2, a następnie zostanie przyciągnięty do portu cumowniczego gdzie nastąpi jego dokowanie do stacji[2]. SpaceX planuje przy tym starcie po raz pierwszy wykorzystać powtórnie statek Dragon, która już raz przebywał na orbicie okołoziemskiej.

Statek Dragon pozostanie zadokowany do ISS przez ok. 30 dni, po czym zostanie odłączony od stacji i odciągnięty przez Canadarm2, a następnie wypuszczony. Niedługo później przeprowadzona zostanie jego kontrolowana deorbitacja, w wyniku czego kapsuła ciśnieniowa Dragona zwoduje na Pacyfiku[2].

Ładunek

W ramach misji CRS-11 planowane jest wyniesienie na orbitę 2029 kg ładunku w sekcji ciśnieniowej statku Dragon oraz 977 kg w nieciśnieniowej sekcji ładunkowej.


Zobacz też

  1. Launch Schedule [online], Spaceflight Now [dostęp 2016-12-20].
  2. a b Dragon [online], Loty kosmiczne [dostęp 2016-08-28].