Przejdź do zawartości

Zamek w Windsorze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez 77.65.93.15 (dyskusja) o 20:43, 2 lut 2016. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Zamek Windsor
Symbol zabytku nr rej. 1117776
Ilustracja
Zamek Windsor – strona wschodnia
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Miejscowość

Windsor

Typ budynku

zamek królewski

Rozpoczęcie budowy

1070

Ukończenie budowy

1086

Położenie na mapie Berkshire
Mapa konturowa Berkshire
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}
Strona internetowa
Zamek Windsor – The Quadrangle
The Round Tower

Zamek królewski w Windsorze (ang. Windsor Castle) – od 1110 rezydencja królów angielskich, położona w mieście Windsor (hrabstwo Berkshire w Anglii).

Opis budowli

Składa się z licznych zabudowań otoczonych murami z wieżami i bramami. Zbudowana w latach 1070–1086 przez Wilhelma I Zdobywcę, następnie rozbudowywana przez kolejnych władców; m.in. Edward III wzniósł tu w XIV w. Round Tower (Okrągła Wieża), a Edward IV w XV w. rozpoczął budowę późnogotyckiej kaplicy Św. Jerzego, gdzie nadaje się Order Podwiązki z zachowaniem średniowiecznego ceremoniału – a w jej podziemiach znajdują się groby królewskie.

Razem z Buckingham Palace w Londynie i Pałacem Holyrood w Edynburgu jest jedną z głównych oficjalnych rezydencji brytyjskich monarchów. Królowa Elżbieta II przyjmuje tu oficjalnych i prywatnych gości.

Zamek Windsor jest największym zamieszkiwanym zamkiem na świecie, ma aż 800 m długości i aż 19 baszt. Powierzchnia jego podłóg wynosi ok. 45 000 m².

Mieści cenne zbiory malarstwa, rysunku i wyrobów rzemiosła artystycznego. W 1992 r. część zamku niemal doszczętnie spłonęła. Dla zgromadzenia funduszy potrzebnych do prac budowlanych udostępniono publiczności fragment Pałacu Buckingham. Po odbudowie ponownie został udostępniony publiczności w 1997.

Historia