Przejdź do zawartości

Midszypmen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Belissarius (dyskusja | edycje) o 21:06, 6 kwi 2014. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Midszypmen marynarki brytyjskiej ok. 1799
Pagon miczmana Marynarki Wojennej Imperium Rosyjskiego

Midszypmen (ang. midshipman, ros. мичман, niem. Fahnenjunker) – najniższy stopień oficerski w niektórych marynarkach wojennych, odpowiednik podchorążego. Stosowany do tej pory w brytyjskiej Royal Navy, United States Navy i w wielu krajach dawnej Wspólnoty Brytyjskiej. Nazwa pochodzi od śródokręcia (amidship), gdzie w XVIII wieku znajdowały się pomieszczenia midszypmenów (oficerowie mieszkali na rufie, podoficerowie na dziobie okrętu).

W Marynarce Wojennej Imperium Rosyjskiego na stopień miczmana przechodziło się z podoficerskiego stopnia zwanego gardemarynem wraz z ukończeniem kilkuletnich studiów w Korpusie Morskim w Petersburgu. Po kompletnej klęsce rosyjskiej floty na Dalekim Wschodzie podczas wojny z Japonią (1904-1905) wprowadzono dodatkowo po ukończeniu studiów 3-miesięczną praktykę na okrętach, zakończoną dodatkowym egzaminem admiralskim na miczmana. We flocie ZSRR miczman stał się najwyższym stopniem podoficerskim.

Szablon:Link FA Szablon:Link GA