Przejdź do zawartości

Tętnica twarzowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Jojo (dyskusja | edycje) o 19:24, 13 sty 2014. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Tętnica twarzowa - (łac. arteria facialis) jest naczyniem odchodzącym od tętnicy szyjnej zewnętrznej powyżej tętnicy językowej, zaopatrującym przednią część twarzy boczną ścianę oraz dno jamy ustnej.

Przebieg

Po odejściu tętnicy szyjnej zewnętrznej przebiega ku górze i ku przodowi pod mięśniem dwubrzuścowym i rylcowo-gnykowym dochodząc do trójkąta podżuchwowego, gdzie oddaje następujące gałęzie: - tętnicę podniebienną wstępującą - tętnicę podbródkową - gałąź migdałkową do migdałka podniebiennego - gałązki gruczołowe Wnika w miąższ ślinianki podżuchowej aby w dalszym przebiegu dojść na twarz po przewinięciu się na dolnym brzegu trzonu żuchwy przy przedniej krawędzi mięśnia żwacza.

W obrębie twarzy oddaje kolejno: - tętnicę wargową dolną - tętnicę wargową górną - tętnicę kątową - zespala się z tętnicą grzbietową nosa odgałęzieniem tętnicy ocznej odchodzącej od tętnicy szyjnej wewnętrznej.

Piśmiennictwo

Ryszard Aleksandrowicz: Anatomia kliniczna głowy i szyi. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007, s. 166-167. ISBN 978-83-200-3243-7.